Iza Rutkowska: część moich projektów jest obecnie nierealizowalna

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 11:08
- Takich działań, jak moje, nie da się zrobić w internecie tak jeden do jeden. Część z nic została przełożona na czas, kiedy będziemy mogli się już swobodnie spotykać. W czasie pandemii kontynuowałam też jednak warsztaty z dziećmi w Łodzi. Robiliśmy to online, a potem ja projektowałam wszystko to, co dzieci rysowały, żeby mogły powstać z tego instalacje - mówiła artystka i animatorka kultury.
Iza Rutkowska
Iza RutkowskaFoto: Stach Leszczyński/PAP

Posłuchaj
11:34 Poranek Dwójki 9.07.2020 rutkowska.mp3 Iza Rutkowska o znaczeniu w czasach pandemii sztuki jako miejsca spotkań ludzi w przestrzeniach publicznych (Poranek Dwójki)

 

rutkowska matadero 1200.jpg
Polska artystka stworzyła plac zabaw w Madrycie

Iza Rutkowska poprzez swoje działania chce wytrącać ludzi z codziennego rytmu funkcjonowania w miejskich przestrzeniach. Z powodu pandemii takie miejsca są jednak przynajmniej częściowo wyłączone z użytku. - To zawsze wyglądało tak, że pojawiałam się w jakiejś przestrzeni i starałam się dotrzeć bezpośrednio do jej użytkowników, tak twarzą w twarz. Często miałam ze sobą jakiś obiekt, który miał ich przyciągnąć i jakoś zintegrować po to, żebyśmy się poznali i mogli o tej przestrzeni wspólnie rozmawiać. W momencie, gdy ludzie nie mogą wychodzić z domu albo pojawiać się w danej przestrzeni, działa to zupełnie inaczej - podkreślała artystka.

Opowiedziała też w "Poranku Dwójki" m.in. o samodezynfekującej się instalacji artystycznej swojego pomysłu. - Często konstruuję obiekty w kształcie zwierząt. Wymyśliłam więc gigantycznego słonia, który ma brzuch wypełniony płynem antybakteryjnym. Wystarczy nacisnąć trąbę i można się dezynfekować tym płynem. Obiekt znajduje się w przestrzeni publicznej, więc jeśli ktoś nie jest pewien, czy nie dotknął czegoś zawirusowanego, to może podejść i skorzystać - tłumaczyła Iza Rutkowska.

Z audycji można było dowiedzieć się również o najnowszych działaniach naszego gościa przy Fabryce Sztuki w Łodzi.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Iza Rutkowska (projektantka, edukatorka i animatorka kultury)

Data emisji: 9.07.2020

Godzina emisji: 8.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Kalina: artyści stwarzają swój świat, nowy świat

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 11:00
W cyklu "Zapiski ze współczesności" spotkaliśmy się z Jerzym Kaliną - malarzem, rzeźbiarzem, performerem, autorem eksperymentalnych filmów o sztuce i spektakli teatralnych, a także autorem projektu Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej.
rozwiń zwiń