Michał Gondko: sobotnia Domówka będzie bardzo renesansowa

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 11:37
- Naszą repertuarową przestrzeń wykreują instrumenty strunowe: lutnia i klawesyn. To dwa z najbardziej intymnych i prywatnych instrumentów tamtej epoki, więc w miejsce koncertu wpasowały się znakomicie - mówił w Dwójce znakomity polski lutnista, który w najbliższą sobotę (15.08) razem z Coriną Marti zagra podczas "Domówki z Dwójką".
Michał Gondko
Michał GondkoFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
13:44 _PR2_AAC 2020_08_11-09-34-37.mp3 Michał Gondko zaprasza na "Domówkę z Dwójką" (Poranek Dwójki)

masecki markowicz 1200.jpg
"Portrety kompozytorów". Masecki i Markowicz w podwójnej roli

W sobotę, w ramach cotygodniowych, kameralnych koncertów online, przeniesiemy się do Szwajcarii, gdzie zabrzmi muzyka dawna. Przed słuchaczami wystąpią bowiem współzałożyciele szwajcarskiej grupy La Morra, specjalizującej się w wykonawstwie muzyki powstałej w Europie w okresie jesieni średniowiecza oraz renesansu.

- Będzie bardzo renesansowo i szesnastowiecznie - podkreślił Michał Gondko. - W przyszłym roku jest jubileusz 500-lecia śmierci wielkiego flamandzkiego polifonisty Josquina des Preza, dlatego w naszym programie centralnym punktem będzie jego monumentalny motet "Stabat Mater dolorosa" - opowiadał lutnista. Zdradził również, w jakich okolicznościach, razem z Coriną Marti, wykonają koncert. - Zagramy w przestrzeni najcichszego pokoju w naszym skromnym mieszkaniu - mówił gość audycji.

"Domówka z Dwójką". Zobacz wszystkie koncerty >>>>

Michał Gondko opowiadał m.in. o tym, jakie są jego muzyczne plany na najbliższe miesiące, a także o wpływie epidemii na muzyków. Wspominał również swoje początki w Szwajcarii. - W 1997 roku był zupełnie inny świat. Wyjeżdżałem przede wszystkim z zamiarem nauczenia się jak najwięcej o muzyce dawnej. Myślę, że młodym muzykom ciągle to przyświeca, ale nie muszą już tak daleko wyjeżdżać, jak ja wtedy. Dla mnie wówczas to była 24-godzinna podróż pociągiem nocnym - opowiadał lutnista.

Transmisja koncertu w "Domówce z Dwójką" na antenie Dwójki, a także - transmisja wideo - na stronie internetowej  i Facebooku stacji oraz kanale YouTube Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Michał Gondko (lutnista, współzałożyciel zespołu La Morra)

Data emisji: 11.08.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Marcin Masecki: to będzie najbardziej domowa wersja naszego tria

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 11:14
- Ten repertuar, to jest coś, co robimy, czym żyjemy. W przypadku naszego tria, to będzie swobodne granie, dużo więcej improwizacji. Jest to zaproszenie Państwa, żeby nas trochę po podglądać - mówi o zbliżającej się "Domówce z Dwójką" pianista Marcin Masecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Wasilewski: zagramy w miejscu, gdzie otwieram swoją duszę

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 10:00
- Emocje na Domówce są inne, bo sytuacja ma miejsce w moim domu. To miejsce intymne i trochę miałem problem, że pokazuję swoje miejsce, gdzie się zagłębiam, otwieram na siebie i swoją wrażliwość. Ale mam nadzieję, że emocje zawarte w tych trzydziestu minutach słuchacze dobrze odbiorą - mówił w Dwójce polski kompozytor i pianista jazzowy, który będzie bohaterem kolejnej odsłony "Domówki z Dwójką".
rozwiń zwiń