Jakub Kościuszko: nasza muzyka wspaniale konweniuje z atmosferą "Domówki"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 10:00
- Jedną z trudności zespołu klarnetowo-gitarowego jest to, że niewiele utworów jest napisanych na taki skład. Musimy więc dokonywać własnych transkrypcji, ale kolejni kompozytorzy piszą dla nas utwory. Łukasz Woś w piękny sposób pisze dla nas muzykę w duchu nowego romantyzmu, z dużym poczuciem humoru i jesteśmy ciekawi, jaki będzie odbiór tego dzieła - mówił w Dwójce Jakub Kościuszko, wirtuoz gitary i współgospodarz najbliższej "Domówki z Dwójką".
Jakub Kosciuszko
Jakub KosciuszkoFoto: Mat. prasowe/Sławomir Trojanowski

BOkun i Kościuszko 1200.jpg
Jan Jakub Bokun: "Domówka z Dwójką" to wspaniały pomysł

Posłuchaj
17:40 [ PR2]PR2 (mp3) 7 październik 2020 09_33_28.mp3 Jakub Kościuszko o najbliższej "Domówce z Dwójką" oraz współpracy z Janem Jakubem Bokunem (Poranek Dwójki)

Francuskie kompozycje XX-wieczne oraz kilka światowych premier fonograficznych z najnowszej płyty "A la carte 2" - taki repertuar przygotował duet Jakub Kościuszko i Jan Jakub Bokun na najbliższy sobotni kameralny koncert w Dwójce. Jak podkreślił Jakub Kościuszko, trwająca już 7 lat współpraca ze znakomitym klarnecistą to wspaniała przygoda.

- W tym czasie mieliśmy okazję zwiedzić piękny kawałek świata i zagrać wiele koncertów. Bardzo ważna jest dla nas też edukacja, dlatego często współpracujemy ze sobą, prowadząc warsztaty w akademiach muzycznych, nie tylko w Polsce. A współpracę zaczęliśmy bardzo naturalnie: kiedyś Kuba przyjechał do Szczecina dyrygować jednym z projektów i umówiliśmy się na rozmowę. Okazało się, że obydwaj od dawna szukaliśmy partnera do grania Sonaty arpeggione - wspominał muzyk.

Czytaj też:

Z Jakubem Kościuszką rozmawialiśmy również m.in. o wpływie pandemii na życie artystyczne i pedagogiczne, a także o muzycznych planach na najbliższy rok. Gość audycji podkreślił, że bardzo ostrożnie podchodzi do najbliższych pomysłów, również koncertowych. - Każdy ma te plany poukładane, ale nikt nie jest pewien. Działania online stały się naszym chlebem powszednim i w pewnym sensie się świetnie sprawdzają, bo można z własnego domu, niemalże z kanapy w salonie, brać udział w wydarzeniach czy grać koncerty. Jednak wszyscy cenimy żywy kontakt z publicznością i myślę, że nic nie jest w stanie tego zastąpić - mówił.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jakub Kościuszko (polski gitarzysta klasyczny, pedagog)

Data emisji: 7.10.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Meccore String Quartet - czas uczcić Beethovena [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 21:20
O ich bogatej biografii świadczy fakt, że artyści są gospodarzami Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Quarto Mondi organizowanego w Poznaniu. Meccore String Quartet było gospodarzem "Domówki z Dwójką". W programie koncertu znalazła się m.in. twórczość Beethovena.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bokun/Kościuszko Duo. Z zamiłowania do kameralistyki [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 19:30
Klarnet: Jan Jakub Bokun, gitara: Jakub Kościuszko. W kolejnym wydaniu "Domówki z Dwójką" usłyszeliśmy autorów wydanej w ubiegłym roku płyty "À la carte 2". Zagrali muzykę francuską, utwory specjalnie dla nich napisane, klezmer fusion, world jazz, a także valses musettes.
rozwiń zwiń