Yulianna Avdeeva: nic nie zastąpi występów na żywo i interakcji z widzami

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 18:24
- Moim celem jest dzielnie się pasją do muzyki, swoimi przemyśleniami na jej temat i emocjami, które we mnie budzi. Ludzie potrzebują kontaktu z muzyką dziś, tak jak potrzebowali go tysiąc czy 10 tysięcy lat temu - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia słynna rosyjska pianistka.
Yulianna Avdeeva
Yulianna AvdeevaFoto: C.Schneider/materiały prom.

Posłuchaj
06:13 Dwójka Letnia Promenada 1.09.2020 avdeeva.mp3 Yulianna Avdeeva o programie finałowego koncertu Festiwalu "Chopin i jego Europa" i występach online (Letnia promenada/Dwójka)

Yulianna Avdeeva to m.in. zwyciężczyni XVI Konkursu Chopinowskiego (2010). We wtorek (31.08) ponownie wystąpiła w Warszawie - w finale XVI Festiwalu "Chopin i jego Europa". Podczas wieczoru w Filharmonii Narodowej wykonała m.in. Fantazję fortepianową g-moll oraz Wariacje i Fugę Es-dur na temat "Eroiki" Ludwiga van Beethovena.

- Beethoven jest jednym z ojców fugi jako autonomicznego gatunku muzycznego i pionierem jej włączania do sonaty fortepianowej. Fugi pojawiają się zarówno w Wariacjach, które zagram, w finale Symfonii "Eroica", a przede wszystkim we wszystkich późnych sonatach kompozytora – tam są dosłownie wszędzie. A jeśli chodzi o Fantazję, od której zaczęłam dzisiejszy występ, to jest to jedyne dzieło w dorobku kompozytora, które daje nam wyobrażenie tego, jak improwizował. Fantazja wyróżnia się zdecydowanie na tle twórczości na fortepian solo Beethovena, która zasadniczo jest bardzo przemyślana i ustrukturyzowana. Tu – przeciwnie. Muzyka jest bardzo swobodna, pełno tu przejść z tonacji do tonacji, zmian nastroju itd. Z kolei druga połowa Fantazji przybiera formę wariacji. Przepiękna muzyka - podkreślała artystka.

W ostatnich miesiącach Yulianna Avdeeva była bardzo aktywna w mediach społecznościowych - codzienne transmisje, występy na żywo...

- Na początku marca wróciłam z występów w USA. Dwa dni później wprowadzono lockdown. Uznałam, że warto podtrzymać kontakt z publicznością. Nie próbuję w ten sposób zastąpić koncertów. Granie w domu i granie na estradzie to dwie zupełnie różne rzeczy. Te transmisje pozwalały mi pozostać w kontakcie ze swoimi słuchaczami. Pewnego razu przydarzyła mi się bardzo owocna wymiana poglądów o Bachu, co zainspirowało mnie do tego, by zająć się "Wohltemperierte klavier". W innych okolicznościach z pewnością by do tego nie doszło! Tego kalibru dzieło wymaga czasu i całkowitego skupienia - tłumaczyła pianistka.

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Prowadziła: Klaudia Baranowska

Gość: Yulianna Avdeeva (pianistka)

Data emisji: 31.08.2020

Godzina emisji: 21.40

Czytaj także

Matthias Goerne: Beethoven był absolutnym geniuszem

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 18:16
- Każdy jego utwór to arcydzieło: kwartety smyczkowe, jedyna opera, sonaty fortepianowe, msze, symfonie. Ale co do pieśni pojawiają się wątpliwości, czy rzeczywiście są dobre i jak to możliwe, że geniusz nie odniósł sukcesu w tym jednym gatunku. Tymczasem ja jestem pewny, że Beethoven nie zawiódł nas także jako autor pieśni - mówił w Dwójce znakomity niemiecki baryton.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kevin Kenner: jestem nierozłącznie związany z waszym krajem

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 13:00
- Przyjechałem tu w sierpniu 1980 roku, zamieszkałem w Krakowie i zobaczyłem wydarzenia na ulicach: transparenty z napisem "Solidarność", strajki, kłopoty z żywnością i papierem toaletowym. Tak zaczął się mój romans z Polską - wspominał pierwszą wizytę w Polsce pianista Kevin Kenner, gość audycji Cafe "Muza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chopin i jego Europa". Julius Drake: dzięki festiwalowi wracamy do życia i tego, co kochamy

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 14:35
- Trzy miesiące wymuszonej przerwy zrobiły mi dobrze, ale jednocześnie pozwoliły zrozumieć, że z pewnością nie jestem jeszcze gotowy, by przejść na emeryturę! Korzystając z okazji, gratuluję i dziękuję organizatorom festiwalu w Warszawie, bo dzięki nim wracamy do życia i tego, co kochamy - mówił w Programie 2 Polskiego Radia angielski pianista.
rozwiń zwiń