"Don Carlos". Rafał Siwek: Filip II to jedna z moich ukochanych ról

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 13:30
- To największa rola włoskiego repertuaru dla basa; rola bardzo złożona. Filip to władca, a także - w jego przeświadczeniu - zdradzony małżonek, do tego jeszcze nieszczęśliwy ojciec. To wszystko się w nim burzy, przeplata. Stworzenie pełnokrwistej postaci jest tu największą trudnością - mówił śpiewak Rafał Siwek przed nadchodzącą premierą "Don Carlosa" w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Plakat wersji koncertowej Don Carlosa w Teatrze Wielkim w Łodzi
Plakat wersji koncertowej "Don Carlosa" w Teatrze Wielkim w ŁodziFoto: materiały prom.

Posłuchaj
07:06 Poranek Dwójki 16.03.2021 siwek.mp3 Światowej sławy bas Rafał Siwek przed nadchodzącą premierą "Don Carlosa" w Teatrze Wielkim w Łodzi (Poranek Dwójki) 
orliński 1200 PAP.jpg
Jakub Józef Orliński: staram się odbiegać od powielania jednej interpretacji

"Don Carlos" to dramat muzyczny Giuseppe Verdiego, w którym muzyka mocno charakteryzuje poszczególne postaci. Efektowne sceny zbiorowe komentują i dynamizują akcje, a każda aria i ensemble to nie tylko wokalny popis, ale przede wszystkim emocje i trafna charakterystyka poszczególnych postaci.

Wersja koncertowa opery w reżyserii Michała Znanieckiego zostanie wystawiona w Teatrze Wielkim w Łodzi w piątek, 19 marca. W obsadzie znaleźli się światowej sławy soliści. Oprócz Rafała Siwka (Filip II) także Aleksandra Kurzak (Elżbieta), Monika Ledzion (Eboli), Roberto Alagna (Don Carlos) i Andrzej Dobber (Posa).

Koncert z inscenizacją

Dla Rafała Siwka będzie to już kolejne spotkanie z postacią Filipa II. - Wykonuję tę partię od 15 lat, od czasu mojego debiutu w Turynie. Później wielokrotnie wcielałem się w tę postać: w Tel Awiwie, w Teatrze Balszoj w Moskwie, w Tokio, Warszawie. Znam ją bardzo dobrze. Co ciekawe, w tej operze wykonuję również drugą rolę, czyli Wielkiego Inkwizytora, którego też wielokrotnie miałem przyjemność śpiewać - opowiadał znakomity bas.

Oprawą sceniczną koncertu w Teatrze Wielkim w Łodzi będą surrealistyczne obrazy Wojciecha Siudmaka.

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: Rafał Siwek (bas)

Data emisji: 16.03.2021

Godzina emisji: 9.30

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

pg