Jak stworzono Europę Wschodnią

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 06:00
Po co skonstruowano ten mit „gorszej” Europy Wschodniej? Dlaczego Europę Środkową odbijano niczym piłeczkę pingpongową, dlaczego z taką łatwością przesuwano linię, która za każdym razem oddzielała Cywilizację od Barbarii, Kulturę od Natury, Ludzi od Bestii? Te pytania postawił Larry Wolff w swojej kultowej książce "Wynalezienie Europy Wschodniej". 
Audio
 • Łukasz Galusek z MCK w Krakowie o polskim tłumaczeniu książki Larry'ego Wolffa "Wynalezienie Europy Wschodniej" (Poranek Dwójki)
Łukasz Galusek, zastępca dyrektora ds. programowych MCK
Łukasz Galusek, zastępca dyrektora ds. programowych MCKFoto: mat. pras./Michał Korta

Profesor Larry Wolff w swojej pracy „Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia” sięga do podstaw naszego myślenia o podziale kultury europejskiej na zachodnią i wschodnią. Wiąże się on na pewno z zimną wojną, która osadzała się na skrajnym przeciwieństwie Wschodu i Zachodu, wzmagając poczucie odmienności u obywateli obydwu części Europy, ale bierze się wprost z Oświecenia.

Gdzie w tym ujęciu znajdują się Polacy? Czym jest Europa Środkowa? Skąd wzięły się wschodnio-zachodnie stereotypy i podziały? O tym w związku z ukazaniem się tłumaczenia książki Larry'ego Wolffa rozmawialiśmy w "Poranku Dwójki" z Łukaszem Galuskiem, zastępcą dyrektora ds. programowych MCK, wydawcy publikacji. 

Do tego w audycji:

 • o 7.50 przypomnieliśmy historię trwającego właśnie konkursu na najlepszą folkową płytę 2020 roku Wirtualne Gęśle. Konkurs zrodził się 18 lat temu, chcąc dać fanom folku i słuchaczom możliwość wyrażenia swoich gustów. W tegorocznym plebiscycie na ocenę głosujących czekają 72 płyty.
  Posłuchaj
  05:02 _PR2_AAC 2021_03_20-07-50-19 wirtualne gesle.mp3 Piotr Piegat zaprasza do udziału w kolejnej odsłonie internetowego konkursu Wirtualne Gęśle (Poranek Dwójki)
   
 • etnomuzykolożka Nasta Niakrasawa opowiadała o swoim projekcie badawczym, dotyczącym polskich pieśni na Grodzieńszczyźnie,
 • Wybraliśmy się też do parku etnograficznego w Kolbuszowej, gdzie powstaje zagroda leśna z typową leśniczówką i zabudowaniami gospodarskimi. Po terenie oprowadzał nas dyrektor placówki Jacek Bardan,
  Posłuchaj
  04:55 Kolbuszowa_zagroda_lesna_w_skansenie.mp3 Nowa zagroda leśna w skansenie w Kolbuszowej (Poranek Dwójki)
   
 • z okazji nadejścia wiosny odwiedziliśmy też Podlasie. Początki wiosny zawsze kojarzą nam się z radością przylotu ptaków, kwitnienia pierwszych roślin, dłuższym dniem, radością narodzin w odwiecznym cyklu natury. Ale nie tylko, także z paleniem kukły Marzanny, na znak szybkiego pożegnania z zimą. Dorota Sokołowska postanowiła sprawdzić ten zwyczaj w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, gdzie rozmawiała z Urszulą Szymak i u posiadaczki tego imienia, podlaskiej artystki, wykonującej biżuterię inspirowaną puszczą, Marzanny Szkuty.
  Posłuchaj
  04:44 [i] 20 03 Marzanna Sokołowska.mp3 Obrzęd niszczenia marzanny na początek wiosny (Poranek Dwójki)
   

Nie zabraknie także naszych stałych propozycji - najświeższych wiadomości kulturalnych, przeglądy prasy, zaproszenia na Domówkę z Dwójką, a także aż dwóch okazji do zdobycia płyt - Płyty Tygodnia o 8.00 i Folkowej Płyty Poranka o 8.30. Będzie nią album "Viasna" grupy Ulyanica!

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Łukasz Galusek (zastępca dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie)

Data emisji: 20.03.2021

Godzina emisji: 9.30