Gerda Taro. Świat zawdzięcza jej fotografie z wojny domowej w Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 12:57
- Pod koniec lat 30. XX wieku Gerda Taro, Robert Capa i David "Chim" Seymour kilkukrotnie jeździli do Hiszpanii, gdzie trwała wojna domowa. Z wyjątkiem jakiś pojedynczych klatek, które zostały wydrukowane jeszcze w latach 30. aż do roku 2007 ich zdjęcia były w ogóle nieznane. Wtedy to w Meksyku odkryto tę ogromną, liczącą 3,5 tys. negatywów, spuściznę - mówiła Joanna Kinowska, historyczka sztuki.
Zdjęcia Gerdy Taro i Roberta Capy prezentowane na wystawie w Madrycie, lipiec 2010 r.
Zdjęcia Gerdy Taro i Roberta Capy prezentowane na wystawie w Madrycie, lipiec 2010 r.Foto: MONDELO/PAP/EPA

Posłuchaj
13:48 Poranek Dwójki 4.05.2021 fotografka.mp3 Gerda Taro - fotografka, pionierka, antyfaszystka (Poranek Dwójki) 
pap_20200131_1RT-2.jpg
Agnieszka Traczewska. Kobieta-fotograf w świecie chasydów

Filigranowa, mierząca ledwie 150 cm wzrostu blondynka. Bohaterka ruchu antyfaszystowskiego, która ramię w ramię z mężczyznami, uzbrojona w aparat fotograficzny, stawiała się w miejscach najcięższych walk zbrojnych. 

Gerda Taro zginęła podczas wojny domowej w Hiszpanii w wieku zaledwie 27 lat. "Mała Taro miała wspaniały pogrzeb, na którym spotkały się wszystkie kwiaty świata" - tak pisano o uroczystości. W Polsce właśnie ukazała się książka poświęcona urodzonej w Niemczech fotoreporterce, jednej z pionierek fotografii wojennej.

- To nie jest biografia. To dobra, aczkolwiek trzeba przyznać, że trudna powieść, która przybliża nawet nie tyle samą Gerdę Taro, co jej związek z Robertem Capą i inne jej związki. Może to jest właśnie ta nowość, że jest ona tutaj ukazana jako pełnowymiarowa kobieta, która przed czymś ucieka, która ma jakieś aspiracje, o coś walczy, próbuje przetrwać. Oczywiście przy okazji są też zdjęcia, ale autorka Helena Janeczek w żadnym wypadku nie rozwodzi się na temat jej twórczości fotograficznej - tłumaczyła w "Poranku Dwójki" Joanna Kinowska.

Książka "Fotografka" Heleny Janeczek w 2018 roku została uhonorowana najważniejszą włoską nagrodą literacką - Premio Strega.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Joanna Kinowska (historyczka sztuki, wykładowczyni historii fotografii)

Data emisji: 4.05.2021

Godzina emisji: 9.30

pg