Piknik Naukowy "Klimat i my". Różne spojrzenia na zmiany klimatyczne

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 09:00
- Stworzenie sztucznego słońca, czyli fuzja jądrowa, może być w niedalekiej przyszłości bardzo istotnym źródłem energii. To znacznie by ograniczyło inne źródła wytwarzania energii, które niekorzystnie wpływają na nasz klimat - mówił dr Piotr Chmielewski z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w czasie XXIV Pikniku Naukowego zorganizowanego przez Polskie Radia i Centrum Nauki Kopernik.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Krailath

Posłuchaj
06:51 Poranek Dwójki 10.05.2021 Klimat i my.mp3 Relacja z Pikniku Naukowego odbywającego się pod hasłem "Klimat i my" (Poranek Dwójki)

05:56 Poranek Dwójki 12.05.2021 piknik.mp3 "Klimat i my" - atrakcje i eksperymenty Pikniku Naukowego (Poranek Dwójki) 

Skończył się XXIV Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik "Klimat i my", jedna z z największych w Europie imprez popularyzujących naukę. Przez dwa dni miały miejsce różne wydarzenia popularnonaukowe, w których wzięło udział blisko 200 instytucji z Polski oraz z całego świata.

W czasie pikniku można było na żywo, oraz za pomocą platform komunikacyjnych, wziąć udział w dyskusjach, wykładach, pokazach eksperymentów, a także inspirujących dyskusjach. Jednym z dominujących tematów była minimalizacja następstw kryzysu klimatycznego.

- Nie tak dawno Google uruchomił funkcjonalność, która pozwala obejrzeć satelitarne zdjęcia tych samych miejsc w różnych momentach czasu. Jest taki suwak, który pozwala nam się cofnąć o 10 czy 20 lat i muszę powiedzieć, że niektóre z tych zdjęć są wstrząsające. Pokazują jak dramatyczne zmiany nastąpiły w ciągu relatywnie niedługiego czasu - powiedział Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

Czytaj także:

Bogaty program pikniku pozwolił spojrzeć z różnych stron na zmiany klimatyczne. Fizyk dr Piotr Chmielewski wskazał na projekt budowy sztucznego słońca, które może okazać się najlepszym źródłem energii w przyszłości. Dr Joanna Popielska-Grzybowska z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych opowiedziała o tym, jak zmieniająca się natura wpływała na starożytnych Egipcjan. Zmiany klimatyczne, które nadciągnęły spowodowały powodzie, a te spowodowały gorsze zbiory plonów. Wszystko to miało wpływ na pozycję faraona. Z władcy, który był bogiem, stał się tym, który musiał stanąć twarzą w twarz z problemami poddanych.

Jak zapewniła Katarzyna Nowicka, rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik, do 15 maja dostępne są wirtualne piknikowe namioty na stronie pikniknaukowy.pl. Można tam znaleźć blisko 300 filmów i materiałów przygotowanych przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.

- A w przyszłości zachęcamy wszystkich naszych odbiorców do tego, żeby robić sobie własne pikniki naukowe. Wyjść po prostu z domu, rozłożyć koc w najbliższym miejscu, gdzie jest kawałek zieloności i przyjrzeć się naturze.

***

Rozmawiał: Konrad Żygadło

Goście: Robert Firmhofer (dyrektor Centrum Nauki Kopernik), dr Piotr Chmielewski (Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy), dr Joanna Popielska-Grzybowska (Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych), Katarzyna Nowicka (rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 10.05.2021

Godz. emisji: 9.06

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

Czytaj także

Organizatorzy Biennale WRO: odwracamy i wywracamy

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 17:35
- Trochę nam pandemia pomogła, bo musieliśmy spojrzeć na naszą praktykę inaczej. Pozwalamy sobie na pewne błądzenie, wytyczanie kierunków intuicyjnie, na rodzaj krążenia, aby zbadać teren - mówił w Dwójce o rozpoczynającym się Biennale Sztuki Mediów WRO, artysta medialny Paweł Janicki.
rozwiń zwiń