Wszystkie Mazurki Świata wreszcie na żywo i na wschód!

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 10:00
To doroczne święto muzyki tradycyjnej w końcu w swej naturalnej formie - spotkania na żywo! W programie muzyka tradycyjna - wspólne granie, śpiewanie i taniec, a wszystko to z głową zwróconą na wschód - na festiwalu oprócz wykonawców z całej Polski gościć będą śpiewacy i muzycy z Ukrainy.
Audio
 • Janus Prusinowski zaprasza na Wszystkie Mazurki Świata 2021 - edycja wiosenno-letnia (Poranek Dwójki)
Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 15-19 czerwca (DwójkaPatronat Dwójki)
Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 15-19 czerwca (Dwójka/Patronat Dwójki) Foto: Mat. pras.

Festiwal w dniach 15-19 czerwca będzie wypełniony śpiewem - w zespołach i solo, w monodii i wielogłosie, a capella i z instrumentami, pieśniami obrzędowymi, epickimi i przyśpiewkami. Przygotowano dwa koncerty - “Przesilenie” (16 czerwca), z pieśniami z Polesia i Wołynia oraz “Posłuchajcie ja was proszę…” (17 czerwca) ze śpiewanymi opowieściami, najczęściej z towarzyszeniem liry, w których usłyszymy m. in. Adama Struga, Jacka Hałasa, Kaję i Janusza Prusinowskich, zespół Z Lasu i gości z Ukrainy: Andrija Liaszuka i zespołu Horyna. Nie zabraknie najstarszego, najbardziej doświadczonego w tradycyjnym śpiewie pokolenia - wystąpi Krystyna Ciesielska z okolic Przysuchy oraz Karolina Demianiuk z Dołhobrodów na Polesiu Lubelskim. 

Finałem Festiwalu będzie całodzienne Targowisko Instrumentów i Noc Tańca. O szczegółach festiwalu o 9.30 opowiadał nam Janusz Prusinowski.

DO tego:

 • W Pałacu Czapskich w Warszawie nastąpi uroczyste otwarcie głównych wystaw organizowanych w ramach 27. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. To najstarsze i jedno z najbardziej znaczących wydarzeń artystycznych poświęconych plakatowi. Dla dużej części światowego środowiska plakacistów pozostaje niezmiennie najważniejsze. Na konkurs Biennale wpłynęło około 3000 zgłoszeń, To znaczy, że z całego świata przysłano do Warszawy ponad 6000 prac. Do finału zakwalifikowały się dzieła niemal 250 artystów z 45 różnych krajów znajdujących się na 5 kontynentach. Więcej informacji o wystawach znajdą Państwo na stronie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie lub pod adresem www.warsawposterbiennale.com. Na tegoroczne wydarzenia zapraszał dyrektor Biennale profesor Lech Majewski.


Posłuchaj
03:55 [i] 12.06 27 miedzynarodowe biennale plakatu ASP audio.mp3 Startuje 27. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. Materiał Aleksandry Faryńskiej (Poranek Dwójki)
 •  o 8.10 zaprosiliśmy na festiwal Parada Wiejskości
 • o odwiedziliśmy grudziądzkie Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, gdzie otwarta została wystawa "Ziemscy-Niebiescy. Wizerunki świętych patronów w twórczości Jerzego Soremskiego i w dawnej grafice dewocyjnej"
  Posłuchaj
  08:36 [ PR2]PR2 (mp3) 12 czerwiec 2021 08_39_42 grudziądz.mp3 Łukasz Ciemieński zaprasza do Muzeum w Grudziądzu (Poranek Dwójki)
   

 • bohaterem cyklu "Wielcy naiwni" będzie malarz Alfred Długosz
 • razem z Martyną Makowską zapraszaliśmy też do udziału w festiwalu Ogrody Dźwięków 2021 w Katowicach.
  Posłuchaj
  05:55 [ PR2]PR2 (mp3) 12 czerwiec 2021 09_15_15 ogrody dźwięków.mp3 Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków (Poranek Dwójki)
   

***


Tytuł audycji: Folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 12.06.2021

Godzina emisji: 7.00