Izabela Teodorkiewicz: "Warszawa Singera" to przede wszystkim muzyka

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 11:25
- Nasz festiwal w tym roku osiąga pełnoletność. To dla nas wielka duma i radość, że jest nadal lubiany i odwiedzany, a artyści wciąż zgłaszają swoje propozycje i chętnie uczestniczą w wydarzeniach. Cieszymy się, że festiwal się rozwija i możemy spędzić tych kilka dni, poznając kulturę żydowską - mówiła w Dwójce Izabela Teodorkiewicz, dyrektor ds. programowych festiwalu "Warszawa Singera".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Eugene Ivanov

Posłuchaj
08:34 Poranek Dwójki 13.08.2021 Festiwal Singera.mp3 Izabela Teodorkiewicz o programie festiwalu "Warszawa Singera" (Poranek Dwójki)

Festiwal "Warszawa Singera" to nieodłączny element kulturalnych wakacji w Warszawie. Przez dziewięć dni możemy uczestniczyć w wydarzeniu przepełnionym koncertami, warsztatami czy teatrem.

- W tegorocznej odsłonie nie zabraknie również muzyki w bardzo różnych odmianach, zaczynając od muzyki klasycznej - zapowiadała Izabela Teodorkiewicz. - Zaprezentujemy Polish String Quartet Berlin pod kierownictwem muzycznym Tomasza Tomaszewskiego. Usłyszymy utwory Piotra Mossa i Mieczysława Wainberga.

Ważnym wydarzeniem muzycznym będzie też "Sanatorium pod klepsydrą" - projekt poświęcony pamięci Brunona Schulza, w reżyserii Mirona Zajferta, stworzony specjalnie na tę edycję festiwalu. To tematy muzyczne, które stworzył 20 lat temu John Zorn, a na nowo zaaranżował Jarosław Bester. Wokal Doroty Miśkiewicz przy akompaniamencie Bester Quartet, z gościnnym udziałem Krzysztofa Lenczowskiego – myślę, że więcej już nie trzeba reklamować - podkreśliła dyrektor ds. programowych.

Czytaj też:

Podczas tego wydarzenia będzie można usłyszeć również występ jednego z największych wokalistów w historii sceny izraelskiej Davida D’Ora - kontratenora, obdarzonego niepowtarzalnym, czterooktawowym głosem. Jednak festiwal "Warszawa Singera" to także teatr. Jak co roku Teatr Żydowski zaprezentuje przegląd premier minionego sezonu, takich jak spektakle "Mykwa" Karoliny Kirsz, "Akademia Pana Kleksa" Michała Buszewicza czy "Circus Kafka" Michała Walczaka.

W programie też spotkanie z wybitną aktorką Barbarą Krafftówną i przedpremierowy pokaz filmu o życiu artystki. - Zapraszamy na to spotkanie do Filmoteki Narodowej, poprowadzi je Remigiusz Grzela. Oprócz tego obejrzymy film "Ten Lublin" Andrzeja Titkowa oraz "Przystanek/Pitstop Gliwice", poświęcony emigracji w marcu 1968 roku.

Czytaj też:

Jak podkreśliła Izabela Teodorczyk, ideą festiwalu "Warszawa Singera" jest pokazanie bogactwa kultury żydowskiej. - Jego pomysłodawcą jest Gołda Tencer, założycielka Fundacji Shalom, która chce ocalić resztki tej kultury na ziemiach polskich. To właśnie Gołda Tencer stworzyła nasz festiwal, rozwija go i urozmaica, żeby każdy mógł tam znaleźć coś dla siebie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Izabela Teodorkiewicz (wicedyrektor ds. programowych festiwalu "Warszawa Singera")

Data emisji: 13.08.2021

Godzina emisji: 9.30

am

Czytaj także

Krzysztof Modelski: Izrael Singer pisał o ludziach, a nie o Żydach czy Polakach

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 10:39
- Wyjście Singera ze świata żydowskiego dotyczy również jego twórczości. Jeżeli spojrzymy na opowiadania z tomu "Na obcej ziemi", to na dobrą sprawę nację czy przynależność religijną tych bohaterów moglibyśmy zmieniać. W większości tych opowiadań to tak naprawdę rzecz drugorzędna, one są po prostu o ludziach - mówił tłumacz Izraela Joszuy Singera.
rozwiń zwiń