"Zanurzenie to motto tegorocznej Warszawskiej Jesieni"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 10:19
- Festiwal od zawsze kojarzy się z postawą poznawczą. W tegorocznym haśle "Warszawskiej Jesieni" metaforycznie chodzi nam o wrzucenie na głęboką wodę. Także o to przeładowanie informacyjne bodźcami cywilizacyjnymi, internetem. Chciałoby się gdzieś zamknąć i niczego nie słuchać albo dokonać selekcji, a to jest próba ogarnięcia całości - mówił na antenie Dwójki Jerzy Kornowicz, dyrektor festiwalu.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: Mat. prasowe/Adam Dudek

Posłuchaj
06:37 2021_09_08 08_35_39_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Jerzy Kornowicz, Dagna Sadkowska i Mieczysław Kominek o tegorocznej "Warszawskiej Jesieni"

Koncerty, formy operowe, spektakle muzyczne, instalacje, działania w przestrzeni publicznej, spotkania z artystami i warsztaty kompozytorskie - takie formy prezentacji najnowszej twórczości proponują organizatorzy 64. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".

Podczas festiwalu zostaną wykonane utwory ponad 60 kompozytorek i kompozytorów, w tym 31 prawykonań i premier. - Otwieramy się na czas, wszystko dzieje się teraz, wydarzenia, które są przedmiotem uwagi festiwalu. Chodzi o np. utwór Krzysztofa Knittla nawiązujący do Grudnia '70, a więc historia i czas. Ale również czas zatrzymany, pewna instalacyjność, obiektowość to kolejne elementy tego festiwalu. Ashley Fury, jedna z trzech głównych postaci w tym roku, umie wywieść swoje dzieło z tradycji mistrzowskiego opowieści w czasie - mówił Jerzy Kornowicz, dyrektor festiwalu.

Czytaj też:

Dagna Sadkowska opowiedziała o 5. odsłonie sekcji "Warszawska Jesień Klubowo". - Gościmy ważne osobowości muzyki improwizowanej, w sobotę zaczynamy od Rafała Mazura, potem kwartet smyczkowy Neoquartet w atmosferze klubu, a na zakończenie spotkanie z Rashadem Beckerem, inżynierem dźwięku i improwizatorem. W czwartek Wacław Zimpel i na finał elektro-akustyczny set Lutto Lento.

Mieczysław Kominek, prezes Związku Kompozytorów Polskich, mówił o wydarzeniu zaplanowanym na dzień przed inauguracją festiwalu. - W Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej spotkają się czterej dyrektorzy "Warszawskiej Jesieni" z różnych okresów: Olgierd Pisarenko, Krzysztof Knittel, Tadeusz Wielecki i Jerzy Kornowicz. To będzie zwieńczenie konferencji o recepcji festiwalu po obu stronach żelaznej kurtyny pod hasłem "Pięć wizji »Warszawskiej Jesieni«". Każdy z czterech dyrektorów będzie mówił o swojej wizji, jaka jest ta piąta? Przekonamy się już wkrótce - zapowiedział Mieczysław Kominek.

Program 2 Polskiego Radia jest współorganizatorem 64. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", który odbędzie się od 17 do 25 września. Wydarzenia festiwalowe są zaplanowane m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Austriackim Forum Kultury, Akademii Sztuk Pięknych i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Goście: Jerzy Kornowicz (dyrektor festiwalu "Warszawska Jesień"), Dagna Sadkowska (skrzypaczka, kuratorka sekcji "Warszawska Jesień Klubowo"), Mieczysław Kominek (prezes Związku Kompozytorów Polskich)

Data emisji: 8.09.2021

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mo


Czytaj także

Otwarte archiwa "Warszawskiej Jesieni"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 09:00
- Warszawską Jesień fotografujemy od 1956 roku i uzbierało się sporo zdjęć. Były gromadzone niezbyt profesjonalnie, więc postanowiliśmy zrobić z tym porządek - mówił Mieczysław Kominek, prezes Związku Kompozytorów Polskich o projekcie archiwizacji, digitalizacji i udostępniania zbiorów nagrań i zdjęć związanych z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawska Jesień. Jerzy Kornowicz: język i muzyka mają kierunek intencjonalny

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 12:03
- Dążyliśmy do pokazania, że i język, i muzyka mają siłę sprawczą. Chociażby przez pewne intencje, ukierunkowanie jakiegoś przesłania czy wizji świata. W skali lekkości i powagi festiwal jest rozpięty między językową i muzyczną błahością, niefrasobliwością, po prostu urokiem bycia a językiem i muzyką z całą powagą intencji, jakichś tez o świecie, wręcz prób naprawy tego świata - mówił dyrektor 63. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".
rozwiń zwiń