REKLAMA

Patryk Kencki: Różewicz nie jest intensywnie grany w teatrach

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 13:00
- Jeśli chodzi o Tadeusza Różewicza, to bardzo silny odbiór jego twórczości miał miejsce za jego życia. Lata 60. i 70. to był najsilniejszy okres jego obecności. We współczesnym teatrze Różewicz pojawia się trochę z innej pozycji, nie jako twórca awangardowy, ale jako klasyk - przekonywał Patryk Kencki, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN.
Tadeusz Różewicz
Tadeusz RóżewiczFoto: Forum

Aktualnie teksty Różewicza ponownie pojawiają się w polskich teatrach, jednak poruszenie to, jak przekonywał gość audycji, raczej jest chwilowe i wiąże się ze zbliżającą się setną rocznicą urodzin dramaturga.


Posłuchaj
12:32 PR2_AAC 2021_10_07-09-37-55.mp3

 

Patryk Kencki przekonywał jednocześnie, że choć same teksty Różewicza niezbyt chętnie brane są na warsztat przez reżyserów, to już środki wyrazu stworzone przez tego twórcę weszły na stałe do teatralnej rzeczywistości.

- Są to np. kolażowa konstrukcja akcji, typizacja postaci, wykorzystywanie poetyki snu, rozbudowana rola monologów czy niejednoznaczny stosunek do tradycji, a szerzej do kultury, w której jednocześnie odczuwa się kryzys, ale z której też korzysta się jako ze źródła inspiracji. To także przewrotne wykorzystanie form komediowo-farsowych, czego Różewicz jest mistrzem - wyjaśniał Patryk Kencki.

Czytaj także:

Dodał też, że styl Różewicza, który on sam nazywał realizmem poetyckim, wciąż jest komunikatywny.

Gość audycji przekonywał też, że Różewicz jednocześnie był i nie był awangardzistą, gdyż z jednej strony używał awangardowych form, ale z drugiej nigdy nie należał do żadnego ruchu awangardowego.

W trwającym roku Różewicza Polskie Radio również sięga po teksty tego dramaturga. W piątek (8.10), w przeddzień setnej rocznicy urodzin twórcy, Program 2 zaprasza na premierę słuchowiska "Próba rekonstrukcji" w adaptacji i reżyserii Dariusza Błaszczyka.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Patryk Kencki (adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, wykładowca łódzkiej Filmówki)

Data emisji: 7.10.2021

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Katarzyna Krakowiak: wierzę, że odnajdziemy w sobie człowieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 12:00
- Czasami jest taki moment, kiedy brakuje nam słów. Z tego braku słów poszukujemy, ja przynajmniej poszukuję, głosu, dźwięku, który jest jakąś reakcją na sytuację, na to, co mnie dotyczy - mówiła artystka Katarzyna Krakowiak o swojej instalacji zatytułowanej "To jeszcze nie noc".
rozwiń zwiń