Nagroda im. Kościelskich i Nagroda im. Nowakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 12:16
Gościem audycji będzie dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski, który opowie o Nagrodzie Fundacji im. Kościelskich i Nagrodzie Literackiej im. Marka Nowakowskiego.
Krótce poznamy laureatów Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego
Krótce poznamy laureatów Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody Literackiej im. Marka NowakowskiegoFoto: Shutterstock/Triff

Po latach przerwy Nagroda im. Kościelskich zostanie wręczona w Polsce - uroczystość odbędzie się 16 grudnia w świeżo odremontowanych przestrzeniach Biblioteki Narodowej przy al. Niepodległości. Dzień później zostanie wręczona, także w gmachu Biblioteki, Nagroda Literacka im. Marka Nowakowskiego, w tym roku przyznana Wojciechowi Kudybie za zbiór opowiadań "I co dalej?".

O tych dwóch wydarzeniach porozmawiamy o godz. 8.30 z dyrektorem Biblioteki Narodowej dr. Tomaszem Makowskim.

W audycji spotkamy się również z Emilią Karoliną Sitarz, która wraz z Bartkiem Wąsikiem, czyli Lutosławski Piano Duo, wystąpi na specjalnym koncercie przygotowanym na 60-lecie pracy twórczej Zygmunta Krauzego - jednego z najważniejszych artystów swojego pokolenia, uznanego kompozytora, cenionego pianisty, pedagoga i jurora wielu międzynarodowych konkursów. Początek transmisji ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego o godz. 19.30 w czwartek, a spotkanie z pianistką w "Poranku Dwójki" o godz. 9.30.

Ponadto zaprosimy do wysłuchania rozmowy z Karoliną Mikołajczyk i Iwonem Jedyneckim na temat premiery płyty z muzyką Marcina Błażewicza. Z płytą związany jest koncert, podczas którego zabrzmi Sonata "Night Full of Sins" oraz utwory przyjaciół i uczniów Marcina Błażewicza: Miłosza Bembinowa, Dariusza Przybylskiego, Jacka Sienkiewicza i Ignacego Zalewskiego.

Nie zabraknie konkursu "Do 3 razy sztuka" oraz Płyty Tygodnia.

***

Na "Poranek Dwójki" w czwartek (16.12) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.


 

Czytaj także

Misterium twórczości Zygmunta Krauzego

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 22:55
Zygmunt Krauze to... postać tajemnicza. Wprawdzie w latach młodości zainspirował się unizmem Władysława Strzemińskiego, co naznaczyło jego muzykę na długo, jednak na jego postawę twórczą ogromny wpływ miała też kultura francuska: studia w Paryżu w szalonych latach 60., a potem bliskie związki z paryskim centrum muzycznej elektroniki, IRCAM-em.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt Krauze: przede mną tę nagrodę otrzymywały największe nazwiska

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 17:54
- To dla mnie nadzwyczajne wyróżnienie. Zwłaszcza jak się spojrzy na listę kompozytorów i innych twórców scenicznych, to nazwiska są zupełnie fantastyczne: György Ligeti, Olivier Messiaen czy reżyser Robert Wilson - mówił laureat prestiżowej francuskiej Nagrody Krytyków za najlepszą premierę sezonu 2019/20 (Meilleure Création Musicale).
rozwiń zwiń