Marcel Baliński: widzę muzykę i słyszę kształty

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 10:00
- Od Wojciecha Majewskiego usłyszałem kiedyś, że rzekomy błąd nie musi być tak traktowany. Wtedy w mojej głowie coś się otworzyło, staram się te dźwięki wykorzystywać. Moi koledzy z zespołu, Franciszek Pospieszalski i Krzysztof Szmańda również lubią te chwile zaskoczenia, potrafią korzystać ze swojej wielkiej muzycznej wyobraźni - mówił na antenie Dwójki pianista Marcel Baliński.
Okładka płyty Opalenizna i wiatr zespołu Marcel Baliński Trio
Okładka płyty "Opalenizna i wiatr" zespołu Marcel Baliński TrioFoto: materiały prom.

Gościem piątkowego "Poranka Dwójki" był pianista, kompozytor i lider zespołu Marcel Baliński Trio. Wydany właśnie debiutancki album formacji zatytułowany jest "Opalenizna i wiatr". - Ten tytuł w ogóle nie jest abstrakcyjny - mówił ze śmiechem Marcel Baliński.

Dysonans pod wpływem emocjonalnych napięć

"Większość utworów w albumie oparta jest na krótkich, asymetrycznych frazach, wokół których obudowywane są kolejne warstwy improwizacji. W swoich sonorystycznych eksploracjach, jak i w inteligentnej manipulacji prymitywistyczną harmoniką, rozsypującą się w dysonans pod wpływem emocjonalnych napięć, trio zdradza inspirację zarówno osiągnięciami powojennej awangardy, jak i neoklasycyzmem Igora Strawińskiego" - czytamy na stronie internetowej Marcela Balińskiego.

Grafika i nie tylko nuty

Muzyka zespołu to ucieczka od typowej formy, zarówno w rytmie, jak i melodii. - Do Django Batesa dotarłem poprzez wielu nauczycieli, których spotkałem na swojej drodze. Te krótkie pomysły to widzenie muzyki, zestawianie pewnych bloków, łączenie ich. Tak zapisuję te utwory, często również graficznie, nie tylko w nutach - mówił pianista w "Poranku Dwójki".

Spotkanie wokół płyty "Opalenizna i wiatr" było też okazją do tego, aby porozmawiać o muzycznym projekcie skierowanym do osób niepełnosprawnych - WSPÖŁGŁØSY.


Posłuchaj
15:25 2022_01_28 09_31_02_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Marcel Baliński: widzę muzykę i słyszę kształty (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Marcel Baliński (pianista, kompozytor i lider zespołu Marcel Baliński Trio)

Data emisji: 28.01.2022

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Fred Hersch: jestem wdzięczny za wszystko, co mi się zdarzyło

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 19:00
- Mówi się, że długi należy spłacać. Ja robię to odkąd skończyłem 20 lat, podejmując się każdej pracy: granie z piosenkarzami, na weselach. Czuję prawdziwą wdzięczność za wszystkie możliwości jakie mam, moje muzyczne życie, nawet w czasie pandemii, jest całkiem bogate - mówił na antenie Dwójki Fred Hersch, legendarny pianista jazzowy w rozmowie z Rochem Sicińskim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Tokaj w nietypowym repertuarze Monka w Jazz.PL

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 20:10
- Myślę, że dla każdego muzyka jazzowego muzyka Monka jest lustrem, w którym musi odnaleźć siebie - mówił w Dwójce pianista, kompozytor i aranżer. W piątek (28.01) w studiu S-3 Polskiego Radia w Warszawie Michał Tokaj wystąpił po raz pierwszy z nowym kwartetem i nowym materiałem. 
rozwiń zwiń