80. rocznica powstania AK. "To była konieczność sumienia"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 12:30
Dziś (14 lutego) mija 80 lat od przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. - Była to walka o wolność, o niepodległość, walczyliśmy, tyle, ile było można - mówił były żołnierz AK Mieczysław Szostek. Armia Krajowa skupiała blisko 200 organizacji wojskowych, a latem 1944 roku, w okresie maksymalnej zdolności bojowej, liczyła 380 tysięcy żołnierzy.
Pomnik Powstania Warszawskiego przy ul. Długiej
Pomnik Powstania Warszawskiego przy ul. DługiejFoto: Shutterstock/Alizada Studios

Armia Krajowa była największym i najlepiej zorganizowanym podziemnym wojskiem w okupowanej Europie. Powstała z przekształcenia ZWZ w konspiracyjną organizację wojskową z rozkazu Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego.

Armia Krajowa - walka o wolność 

- To była konieczność sumienia, konieczność patriotyzmu. My, harcerze, pamiętaliśmy o tym, że trzeba szanować wolność i dlatego nie mieliśmy wątpliwości, że trzeba się włączyć. Niestety znacząca część żołnierzy zginęła - mówił w ubiegłym roku Mieczysław Szostek, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a w czasie wojny członek Szarych Szeregów.

Najpierw było harcerstwo

Dr Romualda Tudrej, żołnierka AK, wspominała w 2005 roku. - Wymagano od nas, żebyśmy miały rekomendacje innych członków organizacji, bo byłyśmy bardzo młode. Zaczynało się od harcerstwa, później tworzyły się grupki na tajnych kompletach i dopiero potem była przysięga i Armia Krajowa - wyjaśniała.

Kulminacją działalności AK było Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Organizacja działała do 19 stycznia 1945 roku.

Zobacz wideo:

Z okazji 80. rocznicy powstania Armii Krajowej m.in. w Warszawie, Gdańsku i Krakowie odbędą się apele pamięci, wystawy plenerowe, konkursy oraz uroczystości wręczenia medali dla zasłużonych żołnierzy.


Posłuchaj
06:53 2022_02_14 07_41_57_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 80-lecie powstania Armii Krajowej (Poranek Dwójki)

 

***

Prowadził: Paweł Siwek

Data emisji: 14.02.2022

Godzina emisji: 7.40

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

mg

Czytaj także

Hubert Borys: ojciec nie starał się wracać do wojennych wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 12:10
- Jego opowieści były często krótkie i anegdotyczne. Wydaje mi się, że to była celowa polityka, aby nasza wyobraźnia dziecięca nie była skierowana na wojnę, klęskę i ciężkie przeżycia. Chciał, żebyśmy żyli swoim dziecinnym, szczęśliwym życiem - mówił w "Poranku Dwójki" prof. Hubert Borys, syn Adama Borysa ps. Pług.
rozwiń zwiń