REKLAMA

Do raju nad Prosną - Tabor Kaliski zaprasza!

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 18:00
Od 4 do 7 sierpnia przez gminy Godziesze, Brzeziny i Kraszewice przejeżdżać będzie Tabor Kaliski, który na żywo w Dwójce zapowie Mateusz Raszewski. Będzie to już po raz czwarty okazja do żywego spotkania z lokalną kulturą, muzyką i tańcem wsi kaliskiej.
Audio
 • Mateusz Raszewski zaprasza na Tabor Kaliski 2022 | W drodze (Poranek Dwójki)
Na Tabor Kaliski organizatorzy zapraszają w dniach 4-7 sierpnia 2022
Na Tabor Kaliski organizatorzy zapraszają w dniach 4-7 sierpnia 2022Foto: mat. pras.

Tabor Kaliski to terenowe spotkanie z wieloma gałęziami kultury wiejskiej w jednym miejscu i czasie. Potańcówki, muzyka, remiza, warsztaty, kino taborowe, ostatni wiejscy mistrzowie… Ideą tego taboru jest niezobowiązująca formuła z dużą ilością muzykanckiego luzu, bez patrzenia na zegarki. Znowu włóczęga nad Prosną, akcja uliczna, wciąganie ludzi ze wsi w nasz wir i nieformalna atmosfera spotkania z mistrzami w trakcie tego wszystkiego - to jest cel, zapowiadał Mateusz Raszewski, który był gościem "Poranka Dwójki"! W programie wydarzenia imprezy wieczorne potańcówki, darmowe warsztaty gry na instrumentach i niedzielne przedstawienie dla dzieci. Ci, których zabrakło - Leon Lewandowski i Józef Antczak - upamiętnieni zostaną swoją muzyką graną do tańca.

Do tego w audycji:

 • powrót projektu Adama Olesia Hurdu, Hurdu. To nawiązanie do gwarowego "husiu, husiu", co oznacza tyle co tradycyjna śląska muzyka, usłyszana i zagrana zupełnie na nowo. Adam Oleś, szukając inspiracji w tradycji, stworzył własny muzyczny język
  Posłuchaj
  06:56 PR2 2022_07_23-07-49-24 hurdu hurdu.mp3 "Hurdu, hurdu" Adama Olesia (Poranek Dwójki)
   
 • zapowiedź Festiwalu Święto Dzieci Gór, zaprasza wicedyrektor MCK Sokół i koordynator Festiwalu - Piotr Gąsienica.

  Główną zasadą Festiwalu jest  "uczyć przez zabawę". Impreza nie ma charakteru konkursowego, a programy zespołów są przystosowane do wieku i możliwości interpretacyjnych dziecka, ich podstawę stanowią dziecięce gry i zabawy charakterystyczne dla danego regionu. Od samego początku istnienia ŚWIĘTA DZIECI GÓR uczestnicy festiwalu polskie i zagraniczne zespoły są łączone w pary kamrackie. 

  - W tym roku mamy nadzieję, że uda nam się przejść suchą nogą i ten element kamracki, zawiązywania przyjaźni między ludźmi i zespołami się uda zachować - mówił Piotr Gąsienica. - Kamracenie się to coś czego obecnie światu brakuje bardzo, to uczenie pozytywnych emocji wobec siebie nawzajem, poznawanie siebie w sposób przyjazny. Po latach uczestnicy bardzo dobrze to wspominają - tłumaczył ideę festiwalu, który od lat zakłada bardzo bliskie spotkania uczestników, wręcz na rodzinnym poziomie. Dzieci są stowarzyszone w zespołach, przebywają ze sobą cały czas, biorą udział we wszystkich zajęciach, uczą się nawzajem swoich tradycyjnych tańców i pieśni. 
  W tym roku na Sądecczyznę przybywają zespoły z Litwy, Rumunii, Bułgarii, Słowacji, Chorwacji i Ukrainy. Towarzyszyć im będą polskie dziecięce zespoły regionalne z Nowego Sącza, Słopnic, Dursztyna, Szczyrzyca i Maniów, prezentujące różne grupy etnograficzne Małopolski. Festiwal trwa do soboty 30 lipca 2022


  Posłuchaj
  06:38 PR2 2022_07_23-08-12-41 swieto dzieci gór.mp3 29. Święto Dzieci Gór trwa w Nowym Sączu od 24 do 30 lipca 2022 (Poranek Dwójki)
   

 • rozmowa z Dorotą Serwą z Filharmonii w Szczecinie nt. naboru zgłoszeń do VIII Turnieju Muzyków Prawdziwych
  Posłuchaj
  06:10 PR2 2022_07_23-08-36-20 serwa szczecin.mp3 Zgłoszenia na VIII Turniej Muzyków Prawdziwych w pięciu kategoriach można wysyłać do 1 sierpnia 2022 włącznie (Poranek Dwójki)
   
 • kolejny odcinek "Historii niewypłakanej", po której przewodnikiem jest Joszko Broda
 • James BKS, francusko-kameruński producent, kompozytor, raper i wokalista o debiutanckiej płycie „Wolves of Africa”
  Posłuchaj
  09:00 PR2 2022_07_23-09-15-11 jamesbks.mp3 "Wolves of Africa". Losy afrykańskich imigrantów na nowej płycie JamesaBKS (Poranek Dwójki)
   
 • Do zdobycia zestaw płyt Kapeli Brodów: "Muzikaim", "Krakowiaki", "Polski polonez chodzony".

PLAYLISTA

 1. Antonio Vivaldi Koncert „per Maestro de Morzin” na fagot, smyczki i basso continuo g-moll RV 496, III. Allegro Peter Whelan, La Serenissima
 2. Kapela Brodów Taniec polski
 3. Redi Hasa Maria Mazzotta Aux Souvenirs
 4. WoWaKin Rutka
 5. Marina Baranova The Canopy of Heaven
 6. Adam Oleś Dominika Kontny Jagody
 7. Józef Haydn Symfonia „Londyńska” D-dur nr 104 D-dur, IV. Finale (Spiritoso) Australian Chamber Orchestra
 8. Antonin Dworzak, Taniec słowiański e-moll op.72 Wiener Philharmoniker dyr. Andris Nelsons live! oklaski! Wiedeń Pałac Schoenbrun 16.06.2022
 9. Karol Wiercigroch Przyśpiewki z heligonką
 10. Jan Sebastian Bach Suita francuska G-dur, BWV 816, II. Courante Cellini Consort
 11. Polski Piach Nieznany
 12. Kapela Brodów Mazur żydowski
 13. Hajda Banda Polka poleska
 14. Franciszek Schubert Sonata fortepianowa H-dur, D. 575 Paul Lewis
 15. Manu Dibango The Panther
 16. John Thomas Remington Paris, 1966
 17. Leon Lewandowski Polka od Zagórnej
 18. Kapela Brodów Krakowiak z Mazowsza
 19. Orchestra Baobab, Utrus Horas

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 23.07.2022

Godzina emisji: 8.10