REKLAMA

Festiwal "Stolica Języka Polskiego". "Miron Białoszewski jest tu bardzo obecny"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 12:00
- Miron Białoszewski jest wciąż żywym patronem - każdy ma swojego Mirona. On nie jest niczyj i nie jest zawłaszczony, a każdy czytelnik może poczuć z nim więź, bo jest tak współczesny. Mamy to szczęście, że jest też premiera nowej książki – zupełne zaskoczenie, bo nikt nie miał świadomości, że są jeszcze powojenne teksty dziennikarskie Białoszewskiego - mówiła w Dwójce Justyna Sobolewska, kuratorka programu literackiego Festiwalu "Stolica Języka Polskiego".
Festiwal Stolica Języka Polskiego
Festiwal "Stolica Języka Polskiego" Foto: Mat. promocyjne

Miron Białoszewski patronem "Stolicy Języka Polskiego"

Na Roztoczu trwa ósma odsłona Festiwalu "Stolica Języka Polskiego". Festiwal wyrósł z pasji do języka i słowa - pisanego, czytanego i wypowiadanego - oraz do literatury jako najpiękniejszego medium opowiadania. Patronem tegorocznej edycji jest poeta, dramatopisarz i prozaik Miron Białoszewski.

- Codziennie nie tylko rozmawiamy o Mironie Białoszewskim, ale również słuchamy wierszy, wykonań muzycznych, aktorskich. Czeka nas też spektakl: jak co roku Maja Komorowska występuje w spektaklu z wierszy i tekstów patronów, więc jestem bardzo ciekawa tegorocznego spektaklu. Miron Białoszewski jest tutaj z nami codziennie na rozmaite sposoby - zapewniała Justyna Sobolewska.

Białoszewski obecny

Festiwal "Stolica Języka Polskiego" to spotkania badaczy i znawców, a także miłośników twórczości patrona. - W Warszawie w tym roku jest wspaniała wystawa "Miron nieosobny", która pokazuje różnych wspaniałych twórców obok Białoszewskiego . Bo to nie był osobny poeta, tworzący na pustyni, ale tworzył w przepływie rozmaitych fluidów artystycznych - podkreśliła kuratorka. - O różnych aspektach jego twórczości będą w kolejnych dniach mówić m.in.: Sylwia Chutnik, Paweł Sołtys, Wojciech Bąkiewicz i Zuzanna Bartoszek.

Spotkaniom towarzyszyć będą również rozmowy o najnowszej książce "Na każdym rogu ta sama truskawka. Teksty reporterskie z lat 1946-1950" Mirona Białoszewskiego. - Nikt nie miał świadomości, że są teksty dziennikarskie Białoszewskiego, pisane tuż po wojnie i – co ważne – przedsocrealistyczne. To nie jest sztanca dziennikarska, tylko teksty z lat 1946-1947, kiedy on chodzi po zburzonej Warszawie, którą później opisze w "Pamiętniku z powstania warszawskiego" - dodała Justyna Sobolewska.

Spotkania z ukraińskimi twórcami

Festiwal "Stolica Języka Polskiego" reaguje również na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Ważną częścią wydarzenia będą bowiem spotkania z tłumaczami literatury ukraińskiej, zaś znakomici ukraińscy twórcy zaprezentują swoje teksty publiczności.

- To było dla nas oczywiste, że Ukraina będzie gościem specjalnym. Pojawi się tłumacz Jurij Zawadzki, z Tarnopola. Przyjadą Oksana Zabużko i Tamara Duda, będziemy rozmawiać o różnych aspektach literatury ukraińskiej - wyliczała kuratorka. - Oksana Zabużko jest tą pisarką, która potrafi mówić do świata zachodniego. Jej książka "Planeta Piołun" to też eseje, które wyrastają z jej doświadczenia mówienia do tamtego świata. One są bardzo emocjonalne - zapowiadała Justyna Sobolewska.


Posłuchaj
16:58 Poranek Dwójki 9.08.2022 Festiwal Stolica Języka Polskiego.mp3 Katarzyna Hagmajer-Kwiatek rozmawia z Justyna Sobolewską, kuratorką programu literackiego Festiwalu "Stolica Języka Polskiego" (Poranek Dwójki)

 

Festiwal "Stolica Języka Polskiego" potrwa do 13 sierpnia.

<<< Polskie Radio na Festiwalu "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie. Audycje i relacje w Jedynce i Dwójce >>>

Wydarzenia odbywa się pod patronatem radiowej Dwójki.


Posłuchaj
05:26 2022_08_09 16_12_10_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 Śląskie uszy na Festiwalu "Stolica Języka Polskiego". Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i jej goście (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Justyna Sobolewska (kuratorka programu literackiego Festiwalu "Stolica Języka Polskiego")

Data emisji: 9.08.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Rozpoczął się 8. Festiwal Stolica Języka Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 14:51
W Zamościu i Szczebrzeszynie rozpoczął się 8. Festiwal Stolica Języka Polskiego, którego patronem jest w tym roku Miron Białoszewski. Do soboty będzie można uczestniczyć w spotkaniach i wernisażach, a także słuchać koncertów. Patronami medialnymi wydarzenia są Program I i II Polskiego Radia.
rozwiń zwiń