Polskie Radio
Section05
Szczebrzeszyn

Prof. Leszek Mądzik: każdy mój spektakl kończy się nadzieją

- Zawsze chciałem oderwać się od poprzedniej sztuki, którą zrobiłem, i tak jakby siebie i widza zaskoczyć, a przy okazji - co było rzeczą najważniejszą - chciałem głębiej zajrzeć do tego tematu, który uprawiam od wielu lat - mówi w audycji "Spotkanie z..." reżyser, scenograf, twórca Sceny Plastycznej KUL prof. Leszek Mądzik. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) Leszek Mądzik Szczebrzeszyn

Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Anna Dymna: słowem można przekazywać największe wartości

Szczebrzeszyn ponownie na kilka dni stał się stolicą języka polskiego. Festiwal od dziewięciu lat przyciąga na Roztocze setki czytelników, głodnych spotkań z ulubionymi autorami, którzy również mają potrzebę poznania tych, do których trafiają ich książki. Patronem festiwalu Stolica Języka Polskiego, który w tym roku odbył się w dniach 2-5 sierpnia, był Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Szczebrzeszyn literatura Martyna Podolska Krzysztof Globisz Anna Dymna

Z Mrożkiem w Szczebrzeszynie. Radiowa Jedynka na Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Za nami IX edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego, któremu w tym roku patronował Sławomir Mrożek. Program 1 Polskiego Radia, będący patronem medialnym wydarzenia, był na miejscu. Do słuchania relacji i audycji prosto ze Szczebrzeszyna zaprosiła Martyna Podolska.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Zamość literatura język polski książki Sławomir Mrożek

Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Krzysztof Globisz Człowiekiem Słowa

Za nami półmetek 9. Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który do 5 sierpnia trwa w Szczebrzeszynie i Zamościu pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia. Przyznawana podczas festiwalu nagroda Człowiek Słowa w tym roku powędruje do Krzysztofa Globisza. - To wybitna postać, niewątpliwy człowiek słowa, artysta, a także Mistrz Mowy Polskiej - mówi dyrektor i pomysłodawca wydarzenia Piotr Duda.
Zobacz więcej na temat:  Szczebrzeszyn literatura Martyna Podolska

Szczebrzeszyn i Horyniec-Zdrój zapraszają na festiwale literackie

Koniec lipca i początek sierpnia to czas literackich festiwali - w niedzielę 30 lipca w Zamościu rozpocznie się 9. Festiwal Stolica Języka Polskiego, który od poniedziałku przeniesie się do Szczebrzeszyna, a jego patronem będzie Sławomir Mrożek, a w kolejną niedzielę, 6 sierpnia, w Horyńcu-Zdroju rozpocznie się Horyniec-Zdrój Art Festiwal 2023.
Zobacz więcej na temat:  literatura Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Sławomir Mrożek Wisława Szymborska

Mrożek i o Mrożku, ale nie tylko: IX Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie zaprasza

Sławomir Mrożek został patronem IX Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Nie oznacza to bynajmniej, że całość tej imprezy zostanie poświęcona wyłącznie autorowi "Tanga". Nie zabraknie spotkań z autorami, choćby z Joanną Bator, Filipem Springerem, Szczepanem Twardochem czy Ryszardem Krynickim. Będzie też przedstawiana dramaturgiczna odsłona twórczości Wiesława Myśliwskiego, a Festiwal zwieńczy koncert Mietka Szcześniaka z piosenkami do tekstów księdza Jana Twardowskiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Sławomir Mrożek Witold Lazar

Białoszewski, Kilar i Wielki Redaktor w Szczebrzeszynie

Trwa Festiwal "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie. Patronem wydarzenia jest Miron Białoszewski. Dla uczczenia setnej rocznicy urodzin pisarza i poety zaprezentowany został muzyczno-poetycki spektakl "Powidoki/Portrety Miron Białoszewski", a poza tym publiczność festiwalowa miała okazję spotkać się z Magdą Miśką-Jackowską, autorką małej monografii PWM o Wojciechu Kilarze; wręczono także Nagrodę Wielkiego Redaktora - jej laureatem został prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Festiwal Stolica Języka Polskiego literatura poezja proza Szczebrzeszyn spektakl śląskie Śląsk Wojciech Kilar muzyka filmowa biografia Martyna Podolska

Wystawa zdjęć Leszka Mądzika w Szczebrzeszynie

Z podróży do Nowej Zelandii, Islandii, Norwegii prof. Leszek Mądzik przywiózł fotografie, które prezentowane są na wystawie "Faktura czasu". Ekspozycja towarzyszy spotkaniom i projektom Festiwalu "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie. Patronem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest Miron Białoszewski – 2022 to rok setnej rocznicy urodzin pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Martyna Podolska Sylwia Chutnik literatura fotografia Leszek Mądzik

Miron Białoszewski patronem "Stolicy Języka Polskiego"

- Miron Białoszewski jest wciąż żywym patronem - każdy ma swojego Mirona. On nie jest niczyj i nie jest zawłaszczony, a każdy czytelnik może poczuć z nim więź, bo jest tak współczesny. Mamy to szczęście, że jest też premiera nowej książki – zupełne zaskoczenie, bo nikt nie miał świadomości, że są jeszcze powojenne teksty dziennikarskie Białoszewskiego - mówiła w Dwójce Justyna Sobolewska, kuratorka programu literackiego Festiwalu "Stolica Języka Polskiego".
Zobacz więcej na temat:  Szczebrzeszyn literatura Dwójka Festiwal Stolica Języka Polskiego KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Polskie Radio na Festiwalu "Stolica Języka Polskiego"

Spotkania autorskie, dyskusje, wystawy i koncerty – to wszystko znajduje się w programie odbywającego się w Szczebrzeszynie i Zamościu Festiwalu "Stolica Języka Polskiego", którego ósma już edycja trwać będzie do soboty 13 sierpnia. Dwie anteny Polskiego Radia – Jedynka i Dwójka – zaplanowały obszerne relacje i specjalne audycje z tego wyjątkowego literackiego wydarzenia na Roztoczu.
Zobacz więcej na temat:  język polski Szczebrzeszyn Dwójka literatura W POLSKIM RADIU

Polskie Radio na Festiwalu "Stolica Języka Polskiego"

Spotkania autorskie, dyskusje, wystawy i koncerty – to wszystko znajduje się w programie odbywającego się w Szczebrzeszynie i Zamościu Festiwalu "Stolica Języka Polskiego", którego ósma już edycja trwać będzie do soboty 13 sierpnia. Dwie anteny Polskiego Radia – Jedynka i Dwójka – zaplanowały obszerne relacje i specjalne audycje z tego wyjątkowego literackiego wydarzenia na Roztoczu.
Zobacz więcej na temat:  język polski Szczebrzeszyn Dwójka literatura W POLSKIM RADIU