Dyrygent Andrzej Szadejko i jego zespół z prestiżową nagrodą Opus Klassik

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 12:50
Nagrodę Opus Klassik w kategorii "Najlepsza premiera światowa" zdobył prof. Andrzej Szadejko z zespołem Goldberg Baroque Ensemble. Jury doceniło 9. album serii "Musica Baltica". - To ogromna radość nie tylko ze względu na moją osobę, ale także temat, który został wyróżniony - mówił w "Poranku Dwójki" dyrygent.
Andrzej Szadejko z zespołem Goldberg Baroque Ensemble. Koncert na Litwie - maj 2022
Andrzej Szadejko z zespołem Goldberg Baroque Ensemble. Koncert na Litwie - maj 2022Foto: PAP/Valdemar Doveiko

Opus Klassik jest jedną z najważniejszych europejskich nagród w dziedzinie muzyki klasycznej. W tym roku w kategorii "Nagrania premierowego" triumfował prof. Andrzej Szadejko z zespołem Goldberg Baroque Ensemble. Nagrodzony został 9. album serii "Musica Baltica" zawierający "Oratorio Secondo" gdańskiego kompozytora Johanna Daniela Pucklitza.

Cztery nominacje

Nominacji było jednak więcej. Zespół otrzymał je także w kategoriach "Najlepsi soliści", "Najlepsza orkiestra" i "Nowoczesne opracowanie techniczne dźwięku". - To, że doceniono nas w kategorii "Najlepsza premiera światowa" pokazuje, że repertuar gdański, o który walczę już prawie od 15 lat, zdobył uznanie środowisk muzycznych na świecie - mówił prof. prof. Andrzej Szadejko.  

Zwiastunem, że wykonanie jest doceniane, była recenzja w jednym z największych portali muzyki klasycznej. Orkiestra otrzymała tam najwyższe noty we wszystkich kategoriach. Pojawiło się także postscriptum, w którym napisano, że "utwór Pucklitza pod każdym względem wzbogaca repertuar oratoryjny europejskiej muzyki XVIII wieku".

"Oratorio Secondo" - monumentalne dzieło

- Oratorium to ogromny, ponad dwugodzinny utwór. Dzieło podzielone jest na dwie części - tłumaczy dyrygent. - Te części opisują z jednej strony drogę grzesznika, a z drugiej - drogę do zbawienia. Kończą się w muzycznie wyszukany sposób.

Jak podkreśla profesor, elementy takie jak język muzyczny, harmonia, instrumentacja, a także niebanalny i wciągający tekst są bardzo autorskie. - Mimo że czujemy, że jest to język muzyki barokowej, to także czujemy, że Pucklitz to autor, który ma swój własny język i chce nim to opowiedzieć - zauważa Andrzej Szadejko. - Przez to ten utwór jest porównywalny i ma potencjał jak największe dzieła oratoryjne tej epoki, takie jak "Mesjasz" Händla czy "Pasje" i "Msza" Bacha. To jest utwór, który bardzo porusza, wciąga, interesuje, jest świeży w wyrazie i ma świetną narrację. Pod każdym względem jest bardzo dobry.

[Youtube/ Johann Daniel Pucklitz 1705 1774 - Goldberg Baroque Ensemble, Andrzej Szadejko]

"Musica Baltica" - muzyka regionu Morza Bałtyckiego

"Musica Baltica 9 - Johann Daniel Pucklitz" to kolejna płyta, z cyklu "Musica Baltica". Ich repertuar składa się między innymi z dzieł pochodzących z archiwów Biblioteki Gdańskiej PAN. - W promocję nagranego materiału włączyła się jedna z najbardziej renomowanych wytwórni płytowych MDG z Niemiec, która dało się namówić, by prezentować muzykę z regionu basenu Morza Bałtyckiego - opowiadał dyrygent. - Serię nazwałem "Musica Baltica" i od 2016 nagrywaliśmy płyty z różnym repertuarem orkiestrowym, organowym, oratoryjnym i kantatowym. Cieszę się, że pojawiły się efekty tej pracy.


Posłuchaj
07:14 Dwójka/ Poranek Dwójki - A. Szadejko i nagroda Opus Klassik 05.09.2022.mp3 Rozmowa z dyrygentem Andrzejem Szadejką na temat nagrody Opus Klassik (Poranek Dwójki)

Prof. Andrzej Szadejko i jego zespół to nie jedyni wyróżnieni artyści z Polski. Statuetkę w kategorii "Produkcja wizualna" otrzyma Capella Cracoviensis z Jakubem Józefem Orlińskim za płytę "Vivaldi: Stabat Mater". W kategorii "Najlepszy klip wideo" zostały nagrodzone Hania Rani z Dobrawą Czocher za klip do albumu "Inner Symphonies". Wręczenie nagród odbędzie się 8 października w Berlinie.

***

Gość: prof. Andrzej Szadejko (kompozytor, dyrygent i organista, twórca zespołu Goldberg Baroque Ensemble)

Data emisji: 05.09.2022

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

aw