Polskie Radio
Section05
nagrania

Halina Frąckowiak ze złotym medalem "Gloria Artis" z okazji 60-lecia pracy twórczej

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński uhonorował Halinę Frąckowiak złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. "Jest artystką kompletną, wokalistką, kompozytorką, autorką tekstów, charyzmatyczną osobowością sceniczną" - mówił o wokalistce prof. Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Halina Frąckowiak Piotr Gliński Gloria Artis medal Gloria Artis nagrania W POLSKIM RADIU

◑ Nocny reportaż: Adam Frankiweicz: «Czas nie odgrywa roli, takiej teatralnej roli, tak to rozumiem»

Dziś w studiu ciekawa rozmowa z Adamem Frankewiczem, muzykiem, twórcą kiedyś kasetowej, aktualnie floppy (jeśli pamiętacie jeszcze takie medium jak dyskietka) wydawnictwa i wytwórni Pionierska Records. Nazwa wytwórni pochodzi od ulicy w Białymstoku, przy której znajdowała się jedna z rezydencji Adama. Adam Frankewicz to człowiek wielu talentów, dlatego będziemy się z nim ponownie spotykać w wieczornych audycjach, aby porozmawiać o wszystkich aspektach jego twórczości artystycznej… no nie o wszystkich, ale tylko o tych, które interesują nas z muzycznego punktu widzenia. Ale dziś temat jest szczególnie gorący, bo rozmawiamy o podróżach i o jego podróżach do Ukrainy, o zachwyceniu sceną ukraińską. A wspominamy wydarzenie sprzed 8 lat — «Pierwsze Międzynarodowe Forum Inicjatyw Niezależnych», na którym spotkały się muzycy i założycieli inicjatyw muzycznych ze Lwowa, Tarnopola, Kijowa, Ługańska, Dniepru, Warszawy, Białegostoku, Łodzi. Ponieważ lato to czas podróży, temat jest odpowiedni
Zobacz więcej na temat:  Muzyka nocą muzyka współczesna nagrania muzyka elektroniczna POLSKA Ukraina

TYLKO U NAS Polskie Radio wzywa poseł Maciejewską do zaprzestania naruszania dóbr osobistych. "Zarzuty nie polegają na prawdzie"

Polskie Radio wezwało Beatę Maciejewską do zaprzestania naruszania dóbr osobistych spółki. W czwartek poseł Lewicy zasugerowała na antenie Radia Gdańsk, że osoba, która zleciła jej podsłuchiwanie, ma związek z publicznym nadawcą, a 36-godzinne nagranie zostało skompilowane do kilkudziesięciu minut właśnie w Polskim Radiu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka lewica nagrania

Mobbing i oczernianie kolegów partyjnych? Czołowa poseł Lewicy bohaterką kompromitujących nagrań

Poseł Lewicy Beata Maciejewska miała być przez wiele miesięcy nagrywana przez pracownika swojego biura. Parlamentarzystka została zawieszona w prawach członka partii i może nie wystartować w wyborach z list Lewicy. Partia skierowała również zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury - donosi portal tvp.info.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lewica wybory w Polsce wybory parlamentarne nagrania polityka

Jak wyglądały wyścigi samochodowe 120 lat temu? [WIDEO]

Przełom XIX. i XX. wieku to prawdopodobnie najważniejszy okres w historii motoryzacji. To właśnie wtedy zaczęły powstawać pierwsze samochody, które z czasem systematycznie zapełniały ulice miast. Coraz więcej osób mogło cieszyć się moto-podróżami, a dziś mało kto wyobraża sobie życie bez swojego prywatnego pojazdu.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców samochody motoryzacja Moto sport HISTORIA historie wyścigi samochodowe renault Polskie Radio ŚWIAT nagrania

"Gdzie jest czarny neseser?". Trwa akcja Polskiego Radia

Polskie Radio zainicjowało szeroko zakrojoną akcję poszukiwania zaginionych płyt z września 1939 roku. Do dzisiaj jednak nie udało się ustalić losów trzeciej części depozytu wyniesionej z radia i ukrytej przez Mirosława Panufnika w czarnym neseserze. O poszukiwaniu zaginionych płyt z nagraniami Polskiego Radia i o akcji "Gdzie jest czarny neseser?" opowiedziała Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio historia Polski II wojna światowa Płyty Polskiego Radia historia radiofonii nagrania Stefan Starzyński Warszawa

Polski wywiad przechwycił rozmowy rosyjskich żołnierzy. "Narasta frustracja i strach" [NAGRANIA]

Z przechwyconych przez Agencję Wywiadu informacji wynika, że morale w rosyjskiej armii jest bardzo niskie. - Z rozmów wynika, że żołnierze wysyłani na front są coraz bardziej świadomi, że Rosjanie ponoszą na Ukrainie duże straty, dlatego coraz więcej żołnierzy próbuje uniknąć służby, obawiając się wysłania na wojnę - podkreślił polski wywiad.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Stanisław Żaryn nagrania Agencja Wywiadu POLSKA

IPN wspiera Polskie Radio w poszukiwaniach płyt z czarnego nesesera

Do dzisiaj nie udało się ustalić losów trzeciej części depozytu – bezcennych płyt gramofonowych z września 1939 roku – wyniesionej z Polskiego Radia w czarnym neseserze. Po wojnie pojawiały się relacje osób twierdzących, że miały kontakt z pojedynczymi płytami, na których zarejestrowano m.in. przemówienia prezydenta Starzyńskiego. M.in. o tym rozmawia ze swoim gościem Mateusz Drozda.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Instytut Pamięci Narodowej nagrania Płyty Polskiego Radia II wojna światowa historia Polski historia radiofonii Mateusz Drozda Trójka