38. Warszawski Festiwal Filmowy. Stefan Laudyn: nam nie chodzi o liczby

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 11:20
- W tym roku spośród bez mała 5 tysięcy zgłoszeń z całego świata wybraliśmy 156 filmów z 57 krajów; 88 pełnometrażowych, w tym 28 dokumentów i 68 filmów krótkometrażowych. Ale to są tylko liczby. Nie o liczby na Warszawskim Festiwalu Filmowym chodzi – mówił w "Poranku Dwójki" Stefan Laudyn, dyrektor wydarzenia. Jego tegoroczna odsłona rozpocznie się już w najbliższy piątek (14.10).
Plakat 38. Warszawskiego Festiwalu Filmowego
Plakat 38. Warszawskiego Festiwalu FilmowegoFoto: materiały prom.

Nowości w programie

Na 38. Warszawski Festiwal Filmowy złoży się 12 sekcji konkursowych i niekonkursowych. - Możemy się spodziewać tych sekcji, które są zwykle, i dwóch nowych. Jedna to Konkurs Ukraiński, organizowany wraz z Odesa International Film Festival, a druga - Crème de la Crème, czyli prezentacja filmów, które już wcześniej były wyświetlane i nagradzane na wielkich festiwalach, jak Cannes czy Wenecja - opisywał Stefan Laudyn.

W sekcji Konkurs Ukraiński weźmie udział 11 filmów pełnometrażowych i 7 filmów krótkometrażowych. Będzie je oceniać to samo jury. - Widziałem tylko część z tych filmów, ponieważ selekcji dokonują nasi przyjaciele z Ukrainy. "Dzień ukraińskiego ochotnika" na przykład będzie i w Konkursie Ukraińskim, i u nas w konkursie dokumentalnym. Widziałem też film "Klondike", który dostał już 16 nagród na różnych festiwalach i jest ukraińskim kandydatem do Oscara - wymieniał gość Dwójki.

Polski akcent na otwarcie

Festiwal w piątek, 14 października, otworzy polski film "Niebezpieczni dżentelmeni". - To była dla mnie ogromna radość. Ten film pojawił się nagle, nie spodziewaliśmy się go, i to było olśnienie. Czterech fantastycznych aktorów grających cztery postaci historyczne, czyli Tomasz Kot w roli Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Marcin Dorociński jako Witkacy, Andrzej Seweryn jako Joseph Conrad i Wojciech Mecwaldowski jako Bronisław Malinowski. Proszę jednak nie myśleć, że to jest jakiś koturnowy film historyczny - zastrzegł dyrektor wydarzenia.

Posłuchaj
12:44 Poranek Dwójki laudyn 11.10.2022.mp3 Rozmowa ze Stefanem Laudynem, dyrektorem 38. Warszawskiego Festiwalu Filmowego (Poranek Dwójki) 

Łącznie przez 9 dni na 38. Warszawskim Festiwalu Filmowym (14-23 października) zaprezentowanych zostanie 156 filmów z całego świata. W programie także m.in. warsztaty "Sztuka montażu" i spotkania z twórcami.

Zobacz zapowiedź wydarzenia:

[YouTube WarsawFilmFestival]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Stefan Laudyn (dyrektor 38. Warszawskiego Festiwalu Filmowego)

Data emisji: 10.10.2022

Godzina emisji: 9.35

pg/kor

Czytaj także

Orson Welles. Wizjoner radia i kina

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 05:35
109 lat temu urodził się Orson Welles – aktor, reżyser, człowiek, który złotymi zgłoskami wpisał się w annały radia i kina. W pionierskich czasach obu tych mediów dał się poznać jako człowiek, który nie bał się z młodzieńczą odwagą przekraczać dotąd ustalonych granic. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

II Warszawski Tydzień Kin Studyjnych. "Nowe doświadczanie kina"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 10:00
- Chcemy zaprosić warszawiaków do małych kin, niestandardowych, przytulnych. Mają zupełnie inny repertuar, ale także zupełnie inne podejście do sztuki filmowej - mówiła na antenie Dwójki Marlena Gabryszewska, prezes Stowarzyszenia Kin Studyjnych.
rozwiń zwiń