Wiosenne zabawy nie tylko dla dzieci z "Czterech domów słońca”, czas rozśpiewanych dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2023 10:00
Rodzinnie i muzyczne - tak wielu z nas chciałoby spędzać czas wolny, zwłaszcza w nadchodzących ciepłych, letnich miesiącach. Muzyczny Teatr Słuchaj Uchem Kai i Janusza Prusinowski niestrudzenie dba, żebyśmy mieli do czegoś takiego ścieżkę dźwiękową. 
Audio
  • Reportaż z nagrań drugiej części albumu "Cztery domy słońca" - Wiosna.
Agnieszka Niwińska z małą Zosią podczas nagrania płyty Wiosna z serii Cztery Domy Słońca
Agnieszka Niwińska z małą Zosią podczas nagrania płyty "Wiosna" z serii Cztery Domy SłońcaFoto: Cezary Piwowarski

Po wspaniale przyjętych płytach „Kołysała Mama Smoka” i „Gdzie się podział Kusy Janek?”, na których wychowało się już całe pokolenie młodych słuchaczy, Muzyczny Teatr Słuchaj Uchem Kai i Janusza Prusinowskich razem z przyjaciółmi i innymi muzykującymi rodzinami z Kapeli Niwińskich, Tęgich Chłopów, Kompanii Janusza Prusinowskiego właśnie kończą nagrywanie drugiego albumu serii Cztery Domy Słońca - "Wiosna", wydawanej w radiowej serii "Źródełko”.

Za produkcję Czterech Domów Słońca odpowiada Biuro Niepodległa, a za poziom artystyczny - nie tylko uznani muzycy polskiej sceny folkowej, ale także bardzo zdolne młode talenty....

„Cztery Domy Słońca. Wiosna. Lato. Jesień. Zima” to zaproszenie do intensywnej i barwnej podróży. W ramach czteropłytowego cyklu artyści opowiedzą o zmieniających się porach roku za pomocą idących z nimi w parze pieśni i melodii. Towarzyszyć słuchaczom będzie bogactwo polskiej tradycji muzycznej, tańce, zabawy a także – nie tylko ludowa – poezja i poetyka.


Witek Niwiński podczas nagrania płyty "Wiosna" z serii Cztery Domy Słońca Witek Niwiński podczas nagrania płyty "Wiosna" z serii Cztery Domy Słońca

- Jesteśmy tak szczęśliwi, ze udaje nam się tu zebrać i takie maluchy, i dzieci, które za niedługo będą już dorosłe... -mówiła z uśmiechem Kaja Prusinowska, opowiadając o procesie nagrywania płyty. - Jesteśmy tu wszyscy, dzieci razem się bawią, uczą się od siebie, dzielą się przysmakami. Mamy taką wspaniałą szkołę życia i muzyki. A wiosna to piękny moment, w którym słońca jest coraz więcej, można wyjść z domu po zimie i zacząć bawić się na dworze, i na tym albumie będą rzeczy bardzo tradycyjne, jak kolędowanie wielkanocne, chodzenie z kogucikiem, chodzenie po dyngusie, ale też zabawy, w które można się bawić na łące. To będzie taki obraz budzącej się przyrody, budzącej się wiosny, a lato to kolejna opowieść... - tłumaczyła Kaja Prusinowska.

W połowie maja 2023 w Studio S4 im. Jerzego Wasowskiego po raz drugi zebrała się drużyna marzeń. Dzieci, rodzice i Przyjaciele - razem tworzący niebywały zespół! Wiadomo, że przy takim repertuarze dzieci się całkiem dobrze bawią, a jak on działa na dorosłych? - Bardzo orzeźwiająco, jak szklanka wspaniałej lemoniady, i to nie tylko dlatego sobie można przypomnieć, że się kiedyś było dzieckiem, ale dlatego że w te zabawy bawiły się osoby dorosłe, na potańcówkach. Część zabaw, które mamy dziś w przedszkolach to dawne zabawy dla młodzieży albo weselne. Mało kto wie, że w "Mam chusteczkę haftowaną" albo "Mój ty mały gołąbeczku, mój ty mały ptaszku" dawniej bawiły się osoby dorosłe - mówiła Kaja Prusinowska.


- Gram repertuar dla dzieci i z dziećmi - bo taka jest jest koncepcja i płyty i zespołu - muzykujące rodziny, wszyscy mamy swoje kapele, gramy muzykę tradycyjną i staramy się tym zarażać nasze dzieciaki, dla nich to duża zachęta, żeby z innymi dziećmi w tym brać udział, bo bez tego nie byłoby nam tak łatwo - przyznał skrzypek Mateusz Niwiński. Inny dumny tata, Michał Maziarz z zespołu Tęgie Chłopy, którego syn Berek i córka Frajda też biorą udział w nagraniach, również przyznaje, że to nie takie łatwe zadanie. - To wyzwanie logistyczno-organizacyjno- wychowawcze, bo trudno utrzymać koncentrację dzieci. Powtarzanie nie jest dla nich naturalne, jak śpiewamy, to śpiewamy, i już, a tu ustawianie, czekanie, powtórki. Ale już czekamy, aż będziemy mogli tego słuchać w domu.

Producentem albumu jest Biuro "Niepodległa"Anna Całusińska z Niepodległej tłumaczyła: - Bardzo spodobał nam się ten projekt, jest bardzo rodzinny, edukacyjny, nawiązuje do polskiej kultury i to jest to, czym my się chcemy zajmować: promować polską kulturę wszędzie, i w Polsce, i za granicą. A ten projekt to coś innego, ważnego. Od rodzin dla rodzin.

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Materiał: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 20.05.2023

Godzina emisji: 7.50