Przekazać dalej. Rusza Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 18:00
Grupa Studnia O. oraz Mazowiecki Instytut Kultury zapraszają do udziału w osiemnastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w dniach 15-19 listopada 2023 roku. 
Audio
 • 18. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania 2023
Katarzyna jackowska enemuo
Katarzyna jackowska enemuo Foto: fot. Joanna Barchetto

Temat tegorocznej edycji brzmi: „Przekazać dalej”. Organizatorzy chcą się skupić na transmisji, przekazywaniu historii, dziedzictwa i etosu opowiadacza/opowiadaczki, zadać pytanie o obecność sztuki opowiadania w kontekście kultury współczesnej w Polsce i na świecie. Czym różni się sztuka opowiadanie od popularnie rozumianego storytellingu, a co łączy obie te profesje? Gdzie współcześni opowiadacze szukają źródeł opowieści? W jaki sposób budują swój warsztat? W jakich kontekstach – społecznych, edukacyjnych, artystycznych – może  funkcjonować dzisiaj profesja opowiadacza? Do współtworzenia tegorocznego programu zapraszamy artystów i artystki, którzy poza praktyką sceniczną zajmują się refleksją nad sztuką opowiadania, są wieloletnimi nauczycielami tej profesji. Na wydarzenie o 9.30 zapraszali Jarek Kaczmarek i Beata Frankowska.


18. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania PRZEKAZAĆ DALEJ 18. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania PRZEKAZAĆ DALEJ

Do tego:

 • o 7.20 nowa porcja Etnowieści
 • 7.50 spotkanie z zespołem śpiewaczy z Ocic i zaproszenie na koncert Szlakiem Reemigrantów. Ocicki zespół śpiewaczek, śpiewaków i instrumentalistów działa nieprzerwanie od 40 lat. Animują kulturę ludową na Dolnym Śląsku, nieustannie organizując potańcówki we własnoręcznie wybudowanej przez siebie sali. Zespół został założony w 1978 r. przy Kole Gospodyń Wiejskich w Ocicach.
  W roku 1981 do zespołu dołączyła kapela złożona z trzech par skrzypiec, bugariji, berdy, prymu, harmonii i bębna. Grupa wykonuje galicyjskie pieśni obrzędowe i ballady z XIX wieku, które przetrwały przesiedlenia do Bośni, a następnie na Ziemie Odzyskane.
  W czasie swojego długiego istnienia zespół wielokrotnie podróżował z koncertami po całym kraju, zdobywając m.in. drugą nagrodę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. O powstaniu zespołu opowiadały: Maria Gadzińska, Stefania Struś, Józefa Szczur, Eleonora Biegacz, Katarzyna Jakiela, Maria Klimas, Elżbieta Pachołek i Janina Kuś, Edward Braszko. Wspomnienia artystów z Zespołu Śpiewaczego z Ocic zebrała H. Szcześniak

  Posłuchaj
  05:02 PR2 2023_11_11-07-50-06 ocice.mp3 Pieśni reemigrantów z byłej Jugosławii. Historia Ocic
   
 • do zdobycia będą płyty: "Młynka kręci" od zespołu Transatlantyk i "Tańce polskie" Kapeli Brodów
 • zaproszenie na koncert pieśni patriotycznych 11 listopada w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętować można na wiele sposobów, włodarze miast i instytucje kulturalne prześcigają się w pomysłach na wyjątkowe wydarzenia. No a my, oczywiście, zachęcamy do radowania się na ludową nutę. Zaglądamy zatem do Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Co dziś ta instytucja przygotowała - o tym z Elżbietą Osińską-Kassą rozmawia Anna Depczyńska. Zatem o godzinie 16 warto stanąć przed oświetloną na biało-czerwono siedzibą Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, by zaśpiewać wraz z zespołem Ożarowiacy.

  Posłuchaj
  03:02 PR2 2023_11_11-07-30-49 kassa.mp3 Koncert pieśni patriotycznych 11 listopada w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi
   
 • 8-9.00 Nabożeństwo Kościoła Prawosławnego
 • 9.10 Janusz Prusinowski opowiedział o programie Koncertu Niepodległa na festiwalu na Krakowskim Przedmieściu.

  Posłuchaj
  09:41 PR2 2023_11_11-09-16-54.mp3 Janusz Prusinowski zaprasza na Scenę Tańców Polskich
   
PLAYLISTA
 1. Ignacy Jan Paderewski Tańce polskie Op. 9 Zeszyt II 6. Polonez H-dur Michał Szymanowski
 2. Kapela Brodów Mazurek
 3. Apolonia Nowak Swoją Drogą Trio A kedy ja wyjde
 4. Fryderyk Chopin Mazurek f-moll, op. 68 nr 4 Tobias Koch
 5. InFidelis Szlochany
 6. Stanisław Moniuszko Walc nr 2 Veronique Briel
 7. Michał Żak, W nieznane Transatlantyk
 8. Janusz Prusinowski Kompania Mój Boże kochany
 9. Kapela Brodów Mazurek Kopałam studzienkę
 10. Warszawska Orkiestra Sentymentalna Nie przynoś mi dziś
 11. Henryk Wieniawski Kaprys Es-dur (Alla saltarella), op. 10 nr 10 Vilde Frang, Jose Gallardo
 12. Adam Strug Puściła po stole
 13. Maria Pomianowska Wind

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 11.11.2023

Godzina emisji: 9.30