Kielecki NURT

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 16:13
XVII Festiwal Form Dokumentalnych oraz nominacja do nagrody Książka Historyczna Roku.
Audio
  • Justyna Majchrzak rozmawia z organizatorami Festiwalu Form Dokumentalnych w Kielcach
  • Hanna Maria Giza rozmawia z prof. Tomaszem Gąsowskim o książce Małgorzaty Przeniosło "Matematycy polscy w dwudziestoleciu miedzywojennym. Studium historyczne".

W czwartkowym "Poranku Dwójki" zapowiedzieliśmy XVII  Festiwal Form Dokumentalnych NURT w Kielcach. Po raz pierwszy wydarzenie zostanie zorganizowane pod nową nazwą. Do tej pory funkcjonowało jako Ogólnopolski Niezależny Przegląd Form Dokumentalnych. Jednak zarówno długa, sięgająca 1995 roku historia, jak i coroczny wzrost liczby pokazywanych filmów oraz imprez towarzyszących sprawił, że organizatorzy zdecydowali się na zmianę. NURT nie straci jednak nic ze swojej niezależności. W dalszym ciągu pozostaje jedyną tej wielkości cykliczną imprezą poświęconą polskim produkcjom. Do sekcji konkursowej Festiwalu nadesłano w tym roku 130 zgłoszeń. Komisja Selekcyjna wybrała 42 produkcje, na które składają się zarówno filmy dokumentalne, jak i reportaże, formy pełnometrażowe, ale także etiudy. Wśród konkursowych filmów znalazł się m.in. dokument "Kręć! Jak kochasz, to kręć" wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę, a poświęcony operatorowi Edwardowi Kłosińskiemu, wstrząsający reportaż "Porwani" Jarosława Mańki i Macieja Grabysy o polskich ofiarach ataków terrorystycznych w Pakistanie, Iraku i Czeczenii czy "Jan według Himilsbacha" Miłki Skalskiej i Andrzeja Wąsika. O programie festiwalu organizatorzy poinformowali na wczorajszej konferencji prasowej.

Przedstawiliśmy także kolejną książkę nominowaną do nagrody w konkursie na Książkę Historyczną Roku a będzie to książka "Matematycy polscy w dwudziestoleciu międzywojennym. Studium historyczne" - Małgorzaty Przeniosło  nominowana w kategorii książka  naukowa.

Poza tym w "Poranku": Słowo na dzień, Kalendarium, przegląd prasy, wiadomości i zaproszenia na imprezy kulturalne no i oczywiście płyta tygodnia, a jest nią płyta na której zarejestrowano utwory Szymona Laksa i Karola Rathausa w nagraniu solistów, Chóru Polskiego Radia w Krakowie i Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Wspólna produkcja Deutschlandradio Kultur, festiwalu Musiques Interdites w Marsylii, Polskiego Radia i firmy płytowej EDA Records przy wsparciu Komisji Europejskiej. Jest to zapis koncertu, który odbył się 13 czerwca 2010 roku w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Będzie też "Piosenka z rekomendacją"  a w tym tygodniu piosenki wybiera Krzysztof Knittel - kompozytor.

Audycję prowadził Marcin Pesta.

Czytaj także

Targi Książki w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 18:00
Targi w Spodku oraz nominacja do nagrody "Książka Historyczna Roku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkursy na książkę

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2011 10:50
Książka Audio oraz Książka Historyczna mają swoje konkursy.
rozwiń zwiń