Polskie Radio
Section05
atak terrorystyczny

22. rocznica ataków z 11 września. Szczerski: to przestroga, by sprzeciwiać się każdej nienawiści

W przeddzień 22. rocznicy ataków terrorystycznych na World Trade Center stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski powiedział, że dla Polski 11 września jest ostrzeżeniem i przestrogą, żeby walczyć z nienawiścią. Ambasador złożył wieniec przed Drzewem Życia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA WTC atak terrorystyczny zamach 11 września 2001 roku

Nowa komisja zbada zamach na izraelskich sportowców z 1972 r. "Chcemy odpowiedzieć na nierozwiązane kwestie"

W piątek szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser poinformowała, że "władze Niemiec powołały 8-osobową komisję, która ponownie zbada zamach terrorystyczny na izraelskich sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku, aby odpowiedzieć na nierozwiązane kwestie".
Zobacz więcej na temat:  terroryzm Monachium atak terrorystyczny igrzyska olimpijskie HISTORIA ŚWIAT

Rosja: 16-latek skazany na 6,5 roku łagru. Zainspirowany masakrą w USA planował strzelaninę w szkole

Portal Radia Swoboda poinformowało, że "sąd wojskowy w Moskwie skazał 16-latka na sześć i pół roku łagru za zaplanowanie strzelaniny w szkole". - Uznano go za winnego przygotowywania ataku terrorystycznego, udziału w organizacji terrorystycznej i odbycia przeszkolenia w zakresie działalności terrorystycznej - dodano.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT atak terrorystyczny Rosja policja przestępczość szkoła bomba terroryzm Europa

Fala ataków na kościoły w Paryżu. W ciągu tygodnia próbowano podpalić trzy świątynie

W stolicy Francji próbowano w mijającym tygodniu podpalić trzy świątynie. Ostatni kościół uszkodzono w nocy z poniedziałku na wtorek. Spalono wschodnią część kościoła św. Wawrzyńca. Sprawcą podpalenia był 47-latek, który został zatrzymany przez patrol policji.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół katolicki atak terrorystyczny śmierć Francja Hiszpania ŚWIAT Europa

Niemcy: atak o podłożu islamistycznym w pociągu. Sąd skazał Syryjczyka na 14 lat więzienia

- Wyższy Sąd Okręgowy w Monachium skazał w piątek na 14 lat więzienia Syryjczyka, który w 2021 roku zranił nożem czterech pasażerów pociągu ICE z Pasawy do Norymbergi, na południu Niemiec. 28-letni mężczyzna został uznany za winnego "krwawej zbrodni, dokonanej z pełną świadomością", którą chciał wnieść swój wkład w światowy dżihad – stwierdziła prokuratura w Monachium.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT atak terrorystyczny

Tragedia w USA. Samochód wjechał w tłum idący w paradzie bożonarodzeniowej

Samochód typu SUV wjechał w niedzielę z dużą szybkością w paradę bożonarodzeniową w miejscowości Waukesha, w stanie Wisconsin. Co najmniej pięć osób nie żyje, a ponad 40 odniosło obrażenia. Podejrzany został zatrzymany, ale motywy są jak dotąd nieznane.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody wypadek atak terrorystyczny USA Stany Zjednoczone Wisconsin suv ŚWIAT