REKLAMA

Jubileuszowy Animator

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 17:23
V Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Poznaniu obchodzi w tym roku swoje pięciolecie.
Audio
  • Marcin Giżycki o V Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Poznaniu
  • Andrzej Dudziński o swojej sopockiej wystawie "Dzika geometria i asamblaże"
Fragm. plakatu tegorocznego Animatora
Fragm. plakatu tegorocznego AnimatoraFoto: mat. prasowe

Animator wpisał się na mapę najważniejszych festiwali tego typu na świecie. Największą nowością, jaką zdecydowali się wprowadzić w tym roku organizatorzy, jest konkurs filmów pełnometrażowych. Głównym wydarzeniem jest – oczywiście poza konkursami – szeroko zakrojona prezentacja animacji kanadyjskiej ze studia National Film Board. Jedną z gwiazd NFB był przez lata legendarny Norman McLaren, któremu zostanie poświęcony osobny seans. Na festiwalu będzie też obecny - z retrospektywą swych filmów - Normand Roger, najwybitniejszy kanadyjski kompozytor muzyki do filmów wielokrotnie nagradzanych Oscarami.
Jubileusz Animatora zbiega się z jubileuszem profesora Jerzego Kuci, jednego z najwybitniejszych polskich twórców animacji, obchodzącego w tym roku siedemdziesiąte urodziny.
Być może największą niespodzianką i odkryciem tegorocznej edycji festiwalu jest Bruce Bickford, niemal nieznany w Europie, ale otoczony legendą w USA twórca filmów plastelinowych, o którym film zrobił sam Frank Zappa.
Gościem Poranka był dyrektor artystyczny festiwalu Marcin Giżycki.
Opowiedzieliśmy również o wystawie Andrzeja Dudzińskiego "Dzika geometria i asamblaże" prezentowanej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. O eskpozycji mówił w naszej audycji sam artysta.
 13 lipca (piątek)

Czytaj także

Arktyka Cię wzywa. Zobacz piękną animację

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 10:28
Nieustraszona bohaterka: Sasha martwi się o swojego dziadka - polarnika, który nie wrócił z ostatniej wyprawy. Zaciąga się na statek na północ.
rozwiń zwiń