Europa Chopina

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 12:09
O 8. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Chopin i jego Europa" mówi jego dyrektor Stanisław Leszczyński.
Audio
  • Stanisław Leszczyński nt. 8. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa"
  • Łukasz Kuropaczewski nt. Polskiego Festiwalu Gitarowego
Maria Wodzińska, Portret Fryderyka Chopina, 1836. Muzeum Narodowe w Warszawie.
Maria Wodzińska, Portret Fryderyka Chopina, 1836. Muzeum Narodowe w Warszawie.Foto: Wikimedia/domena publiczna

- Spoglądamy w gwiazdozbiór świata muzyki, w którym często nie podejrzewamy pewnych powiązań. Niezwykle ciekawe jest odkrywanie tych kontekstów idących bardzo daleko, aż do współczesności - opowiadał Stanisław Leszczyński, komentując hasło tegorocznego Festiwalu: "Od Bacha do Debussy'ego i Kilara".

Oprócz dzieł tytułowych bohaterów na festiwalu usłyszymy utwory Beethovena, Brahmsa, Griega, Liszta, Mozarta, Paderewskiego, Ravela i Schumanna. Wydarzeniem będzie prezentacja rzadko wykonywanej muzyki polskiej Franciszka Lessla, Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Wieniawskiego, Maurycego Moszkowskiego i Romana Maciejewskiego, a także młodych, utalentowanych polskich solistów: Aleksandry Kuls i Michała Szymanowskiego. Po raz pierwszy zabrzmią również koncerty Chopina w wersji kameralnej w wykonaniu Kevina Kennera, Casal Quartet i Grzegorza Frankowskiego. Po przerwie powrócą na estrady Festiwalu: Andreas Staier, Alexander Melnikov, Isabelle Faust i Kristian Bezuidenhout. Jan Lisiecki z Sinfonią Varsovią pod dyrekcją Christiana Zachariasa zagra Koncert fortepianowy Schumanna. Wystąpią również Martha Argerich i Maria João -Pires, które z towarzyszeniem Orkiestry XVIII Wieku Fransa Brüggena wykonają na instrumentach historycznych koncerty Beethovena. Martha Argerich zapowiedziała również swój udział na Festiwalu w koncercie kameralnym Od mazurka do tanga. Festiwal zamknie koncert w wykonaniu zwycięzcy konkursu w Leeds z roku 1975 Dimitra Alexeeva i Valentiny Lisitsy, która wystąpi w Warszawie bezpośrednio po wielkim sukcesie w londyńskiej Wigmore Hall.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy ze Stanisławem Leszczyńskim, którą przeprowadził Marcin Majchrowski.
W "Poranku Dwójki" zapraszalismy również na Polski Festiwal Gitarowy, którego  inauguracja odbędzie się także dziś (17 sierpnia) w Gnieźnie. Mówił o nim dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Kuropaczewski.
Ponadto w audycji: informacje kulturalne, kalendarium, przegląd prasy i piosenka z rekomendacją. W tym tygodniu piosenki proponuje Barbara Wrzesińska. Nie zabraknie też płyty tygodnia. Jest nią nowy album firmy EMI. Norweska skrzypaczka Vilde Frang z towarzyszeniem Duńskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej gra koncerty Piotra Czajkowskiego i Carla Nielsena.
17 sierpnia (piątek)

Czytaj także

Aleksander Mielnikow rozpocznie Festiwal "Chopin i jego Europa"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 14:37
To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku w Polsce. Transmisja koncertu inauguracyjnego z Filharmonii Narodowej dziś w Programie 2 Polskiego Radia!
rozwiń zwiń