Wzloty i upadki rodziny Jabłkowskich

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 16:30
- To nie jest opowieść o zwykłej kamienicy i zwykłej rodzinie, to historia polskiego kapitalizmu w pigułce - mówił w Dwójce Cezary Łazarewicz, autor książki "Sześć pięter luksusu - historia kamienicy Braci Jabłkowskich".
Audio
  • Cezary Łazarewicz opowiada o historii kamienicy Braci Jabłkowskich (Notatnik Dwójki)
Stary i nowy dom Braci Jabłkowskich
Stary i nowy dom Braci JabłkowskichFoto: Wikipedia domena publiczna/Szczebrzeszyński

- Myślę, że gdyby Bolesław Prus znał historię Józefa Jabłkowskiego, seniora rodu, na pewno by ją opisał - stwierdził Cezary Łazarewicz. - Józef Jabłkowski był ziemianinem, który na przełomie wieków zaczął pracować u podstaw, wprowadzał nowe elementy w swojej gospodarce, myślał też o chłopach, dla których m.in. zorganizował szkołę. Budował kolej z Warszawy do Łodzi i stworzył bank w Kaliszu. Biznesy się rozwijały, aż do momentu śmierci jednego ze wspólników. Spór z jego spadkobiercami, domagającymi się wygórowanych kwot pieniędzy, doprowadziła do upadku firmy. Upadł też cały ród Jabłkowskich, a Józef wylądował w więzieniu. A to dopiero początek historii - opowiadał autor książki.

"Sześć pięter luksusu - historia kamienicy Braci Jabłkowskich" opowiada o największym domu towarowym w II Rzeczypospolitej, a nawet największym magazynie w Europie Środkowej. - Ta historia zaczęła się około roku 1880 i do dziś się nie skończyła. To świetny materiał na reportaż historyczny. Można w nim zawrzeć kilka historii rodzinnych, trochę opowiedzieć o Warszawie i o tym, czym był handel przedwojenny - mówił Cezary Łazarewicz. - Opowieść o braciach Jabłkowskich, którzy zaczynali od niczego, a stworzyli potęgę, którym później ten majątek odebrano i których potomkowie wciąż walczą o kamienicę, wydała mi się fascynująca - dodał.

Audycję prowadziła Barbara Schabowska.

mc

Zobacz więcej na temat: HISTORIA sklep
Czytaj także

"Szekspir jest najwspanialszym librecistą baletowym"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 17:19
- Czytając "Hamleta" chciałem skupić się na ciszy między słowami. Właśnie ona napędza mój tok myślenia - mówił w Dwójce choreograf Jacek Tyski, twórca spektaklu baletowego na motywach dramatu Szekspira w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr niepełnosprawnych: sztuka czy terapia?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 17:02
– Społeczeństwo żyje w pośpiechu, wszyscy gdzieś biegniemy. Osoby, które nie mogą w tym pędzie uczestniczyć są wykluczane – opowiadał w "Notatniku Dwójki" Urs Beeler założyciel Teatru Hora dla osób upośledzonych umysłowo.
rozwiń zwiń