X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Festiwal Conrada na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 11:30
– Od początku istnienia festiwalu staramy się pokazywać literaturę z wnętrza innych sztuk – mówił w Dwójce Grzegorz Jankowicz, dyrektor wykonawczy Festiwalu Conrada. Z gośćmi festiwalu codziennie spotykamy się na naszej antenie.
Audio
  • Izabela Helbin i Grzegorz Jankowicz zapraszają na tegoroczny Festiwal Conrada (Poranek Dwójki)
  • Książka Historyczna Roku 2013: "Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944–1956" (Poranek Dwójki)
Fragment plakatu Conrad Festival 2013
Fragment plakatu Conrad Festival 2013Foto: materiały promocyjne

W odróżnieniu od wielu krajowych wydarzeń uświetniających literaturę polską, Conrad Festival pomyślany jest jako wydarzenie na skalę światową. Oznacza to, że gośćmi imprezy będą twórcy z różnych krajów, piszący w różnych językach, reprezentujący różne kultury i różne światopoglądy. Organizatorom zależy na stworzeniu w Krakowie wielobarwnej mozaiki artystycznej, która będzie mogła zilustrować bogactwo światowej literatury, przybliżając polskiemu czytelnikowi mało znane dotąd obszary myśli i wrażliwości. Ideą przewodnią jest stworzenie imprezy o największym możliwym zasięgu i szeroko rozpoznawalnej na świecie.

– Bardzo staraliśmy się, aby ten festiwal nie zawierał w swoim programie wydarzeń stricte literackich i by program ten był na tyle urozmaicony, że każdy, kto czyta książki i interesuje się kulturą i sztuką, mógł z niego korzystać. Dlatego zaplanowaliśmy mnóstwo wydarzeń okołoliterackich. Przed nami ponad 16 wystaw, pasmo filmowe, a także warsztaty "przebywania z książką", które skierowane są do najmłodszych i najstarszych gości festiwalu – mówiła w "Poranku Dwójki" Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

W tym roku jeden z najbardziej medialnych filozofów świata Peter Sloterdijk porozmawia o trudnościach życia w epoce globalizacji, a guru światowych studiów medialnych W.J.T. Mitchell opowie nam, dlaczego literatury nie można czytać naiwnie. Bracia Quay, apologeci nieprzeniknionej materialności słowa i obrazu, zaprezentują swój najnowszy film. Kandydat do Nobla, Cees Noteboom, opowie o swoich przygodach między różnymi gatunkami pisarskimi. Najpiękniejsza kobieta światowej literatury, jak mówią o Kiran Desai, zwierzy się ze swojego życia rozdartego między kulturami.

Ponadto Anne Applebaum opowie o tym, co się zdarzyło między Wschodem a Zachodem w Europie i jakie były konsekwencje zaciągnięcia nad Starym Kontynentem "żelaznej kurtyny". Marci Shore pokaże, czy historia czegokolwiek nas w Polsce nauczyła. Claudio Magris powie, jak żyć w Europie wielu kultur. Postaramy się także, dzięki Maksowi Ernstowi i jego wiernym uczniom, udowodnić tezę, że realizm bez surrealizmu niewiele znaczy. I wreszcie zaryzykujemy tezę, że przepaść pomiędzy kulturą światową i polską jest mitem produkowanym przez malkontentów

Gośćmi "Poranka Dwójki" byli: Izabela Helbin i Grzegorz Jankowicz, dyrektor wykonawczy festiwalu.

***

Festiwal Conrada gościł na antenie Dwójki. Codziennie w audycji "Wybieram Dwójkę" o godz. 16.00 zapraszamy na spotkania z organizatorami i gośćmi Festiwalu Conrada.

We wtorek 22 października w "Rozmowach po zmroku" rozmawialiśmy o idei i programie festiwalu.

W czwartek 24 października o godz. 21.30 Dorota Gacek zaprosi na spotkanie z wymienianym wśród kandydatów do literackiej nagrody nobla holenderskim prozaikiem Ceesem Nooteboomem.

A w piątek 25 października o godz. 17.15 Marta Strzelecka spotka się z ze szwedzką mistrzynią kryminałów Asą Larsson. Również w piątek o godz. 18.00 małżeństwo amerykańskich historyków Marci Shore i Timothy Snyder zdradzi, skąd ich zainteresowanie przeszłością Europy Środkowo -Wschodniej.

W sobotę 26 października o godz. 12.00 Claudio Magris opowie Bartoszowi Pankowi o swoim rodzinnym Trieście i o kulturze pogranicza.

***

W "Poranku Dwójki" zaprezentowaliśmy również kolejną książkę nominowaną w konkursie na "Książkę Historyczną Roku"  o nagrodę im. Oskara Haleckiego, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej, Telewizję Polską i Polskie Radio. Przedstawiliśmy także najnowszy numer miesięcznika "Chimera".

Audycję przygotował Paweł Sawicki.

Piątek (18 października)

Zobacz więcej na temat: festiwal conrada literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kulturalny październik w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 18:25
To wydanie "MBK" jest kontynuacją "TPK" i stanowi podsumowanie 4. Festiwalu Conrada oraz 16. Targów Książki w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obejrzyj spotkanie z Orhanem Pamukiem

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 09:22
Turecki noblista był gościem specjalnym tegorocznego Festiwalu Conrada. W Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkał się z czytelnikami, podczas którego mówił nie tylko o swojej twórczości. Jednym z tematów była "czarna miłość"...
rozwiń zwiń