Festiwal Conrada na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 11:30
– Od początku istnienia festiwalu staramy się pokazywać literaturę z wnętrza innych sztuk – mówił w Dwójce Grzegorz Jankowicz, dyrektor wykonawczy Festiwalu Conrada. Z gośćmi festiwalu codziennie spotykamy się na naszej antenie.
Audio
  • Izabela Helbin i Grzegorz Jankowicz zapraszają na tegoroczny Festiwal Conrada (Poranek Dwójki)
  • Książka Historyczna Roku 2013: "Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944–1956" (Poranek Dwójki)
Fragment plakatu Conrad Festival 2013
Fragment plakatu Conrad Festival 2013Foto: materiały promocyjne

W odróżnieniu od wielu krajowych wydarzeń uświetniających literaturę polską, Conrad Festival pomyślany jest jako wydarzenie na skalę światową. Oznacza to, że gośćmi imprezy będą twórcy z różnych krajów, piszący w różnych językach, reprezentujący różne kultury i różne światopoglądy. Organizatorom zależy na stworzeniu w Krakowie wielobarwnej mozaiki artystycznej, która będzie mogła zilustrować bogactwo światowej literatury, przybliżając polskiemu czytelnikowi mało znane dotąd obszary myśli i wrażliwości. Ideą przewodnią jest stworzenie imprezy o największym możliwym zasięgu i szeroko rozpoznawalnej na świecie.

– Bardzo staraliśmy się, aby ten festiwal nie zawierał w swoim programie wydarzeń stricte literackich i by program ten był na tyle urozmaicony, że każdy, kto czyta książki i interesuje się kulturą i sztuką, mógł z niego korzystać. Dlatego zaplanowaliśmy mnóstwo wydarzeń okołoliterackich. Przed nami ponad 16 wystaw, pasmo filmowe, a także warsztaty "przebywania z książką", które skierowane są do najmłodszych i najstarszych gości festiwalu – mówiła w "Poranku Dwójki" Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

W tym roku jeden z najbardziej medialnych filozofów świata Peter Sloterdijk porozmawia o trudnościach życia w epoce globalizacji, a guru światowych studiów medialnych W.J.T. Mitchell opowie nam, dlaczego literatury nie można czytać naiwnie. Bracia Quay, apologeci nieprzeniknionej materialności słowa i obrazu, zaprezentują swój najnowszy film. Kandydat do Nobla, Cees Noteboom, opowie o swoich przygodach między różnymi gatunkami pisarskimi. Najpiękniejsza kobieta światowej literatury, jak mówią o Kiran Desai, zwierzy się ze swojego życia rozdartego między kulturami.

Ponadto Anne Applebaum opowie o tym, co się zdarzyło między Wschodem a Zachodem w Europie i jakie były konsekwencje zaciągnięcia nad Starym Kontynentem "żelaznej kurtyny". Marci Shore pokaże, czy historia czegokolwiek nas w Polsce nauczyła. Claudio Magris powie, jak żyć w Europie wielu kultur. Postaramy się także, dzięki Maksowi Ernstowi i jego wiernym uczniom, udowodnić tezę, że realizm bez surrealizmu niewiele znaczy. I wreszcie zaryzykujemy tezę, że przepaść pomiędzy kulturą światową i polską jest mitem produkowanym przez malkontentów

Gośćmi "Poranka Dwójki" byli: Izabela Helbin i Grzegorz Jankowicz, dyrektor wykonawczy festiwalu.

***

Festiwal Conrada gościł na antenie Dwójki. Codziennie w audycji "Wybieram Dwójkę" o godz. 16.00 zapraszamy na spotkania z organizatorami i gośćmi Festiwalu Conrada.

We wtorek 22 października w "Rozmowach po zmroku" rozmawialiśmy o idei i programie festiwalu.

W czwartek 24 października o godz. 21.30 Dorota Gacek zaprosi na spotkanie z wymienianym wśród kandydatów do literackiej nagrody nobla holenderskim prozaikiem Ceesem Nooteboomem.

A w piątek 25 października o godz. 17.15 Marta Strzelecka spotka się z ze szwedzką mistrzynią kryminałów Asą Larsson. Również w piątek o godz. 18.00 małżeństwo amerykańskich historyków Marci Shore i Timothy Snyder zdradzi, skąd ich zainteresowanie przeszłością Europy Środkowo -Wschodniej.

W sobotę 26 października o godz. 12.00 Claudio Magris opowie Bartoszowi Pankowi o swoim rodzinnym Trieście i o kulturze pogranicza.

***

W "Poranku Dwójki" zaprezentowaliśmy również kolejną książkę nominowaną w konkursie na "Książkę Historyczną Roku"  o nagrodę im. Oskara Haleckiego, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej, Telewizję Polską i Polskie Radio. Przedstawiliśmy także najnowszy numer miesięcznika "Chimera".

Audycję przygotował Paweł Sawicki.

Piątek (18 października)

Zobacz więcej na temat: festiwal conrada literatura
Czytaj także

Kulturalny październik w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 18:25
To wydanie "MBK" jest kontynuacją "TPK" i stanowi podsumowanie 4. Festiwalu Conrada oraz 16. Targów Książki w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obejrzyj spotkanie z Orhanem Pamukiem

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 09:22
Turecki noblista był gościem specjalnym tegorocznego Festiwalu Conrada. W Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkał się z czytelnikami, podczas którego mówił nie tylko o swojej twórczości. Jednym z tematów była "czarna miłość"...
rozwiń zwiń