Andrzej Kosendiak: Mielczewski był najpopularniejszym polskim kompozytorem epoki baroku

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 10:00
- W XVII wieku dzieła Marcina Mielczewskiego były znane w całej Europie. Jego utwory zachowały się w zbiorach od Lubeki przez miasta saksońskie, Morawy, Gdańsk, Wrocław aż po Smoleńsk - mówił w Dwójce szef Narodowego Forum Muzyki.
Audio
  • Andrzej Kosendiak o twórczości Marcina Mielczewskiego (Poranek Dwójki)

Muzyka Marcina Mielczewskiego wypełniła szósty krążek z cyklu prezentującego twórczość mistrzów polskiego baroku. Pomysłodawca przedsięwzięcia Andrzej Kosendiak podkreślił, że twórczość Mielczewskiego jest mu szczególnie bliska ze względu na związki kompozytora z Wrocławiem. - Bywał na Śląsku, bywał w Nysie. Jego muzyka zachowała się w archiwach kościołów wrocławskich. Po wojnie te archiwalia trafiły do Moskwy wywiezione przez Armię Czerwoną - opowiadał gość "Poranka Dwójki".

Andrzej Kosendiak podkreślił, że płycie, zbierającej dzieła z kolekcji kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, towarzyszy bogata w treści książeczka omawiająca poszczególne utwory Mielczewskiego. - Płyta jest pewną dokumentacją naszego dorobku artystycznego. Za każdym razem nam zależy, żeby zawartość wydawnictwa była wysokiej klasy. Chcemy by książeczka była wyczerpująca, żeby szata graficzna była w najlepszym stylu.

Okazją do promocji twórczości Mielczewskiego, ale też Mikołaja Zieleńskiego, Adama Jarzębskiego czy Bartłomieja Pękiela jest projekt "Musica polonica rediviva", podczas którego młodzi artyści z różnych krajów poznają polską muzykę dawną. Andrzej Kosendiak opowiadał w audycji o reakcjach młodych instrumentalistów na twórczość barokową z naszej części świata i zaskakującym toaście, który wznieśli na zakończenie projektu.

***

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Andrzej Kosendiak (szef Narodowego Forum Muzyki)

Data emisji: 4.12.2018

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch

Czytaj także

Capella Regia Polona zaczyna od triady największych kompozytorów baroku

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 17:57
- Rozumiem, że jest moda na barok polski, a z racji tego, że działamy przy Polskiej Operze Królewskiej oczywiście chcemy wystawiać dzieła polskie. Stwierdziłem jednak, że na początku dobrym pomysłem będzie pokazanie najwybitniejszych twórców baroku, czyli Händla, J. S. Bacha i Monteverdiego - mówił w Dwójce Krzysztof Garstka.
rozwiń zwiń