Prof. Aleksander Fiut: Miłosz miał dystans do roli wieszcza narodu

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 12:15
- Czesław Miłosz pojmował swoje pozostanie na emigracji jako rodzaj poetyckiego samobójstwa. Bo do kogóż miałby wtedy pisać, jeżeli nie dla polskich czytelników - opowiadał w "Poranku Dwójki" historyk literatury i znawca twórczości polskiego poety.
Audio
  • Prof. Aleksander Fiut o twórczości Czesława Miłosza (Poranek Dwójki)
Czesław Miłosz
Czesław MiłoszFoto: PAP/Ryszard Kornecki

Czesław Miłosz
Czesław Miłosz w Polskim Radiu

Prof. Aleksander Fiut zaznaczał, że nie docenia się roli Czesława Miłosza w propagowaniu polskiej kultury za granicą, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. - Cały szereg jego wypowiedzi, wywiadów i tekstów na temat polskiej kultury przedstawianych wówczas Polonii amerykańskiej, ale i Amerykanom, miał ogromne znaczenie. Wydał też bardzo ważny zbiór poetów polskich w języku angielskim. Wybitni poeci amerykańscy, z którymi rozmawiałem, podkreślali znaczenie, jakie miała ta antologia dla poezji amerykańskiej - mówił historyk literatury.

Gość audycji podkreślał, że szkoła upraszcza i banalizuje sposób rozumienia jego poezji. Wiele wierszy, jak np. "Miłość", wymagają filozoficznego i teologicznego komentarza. Jego wiersze nic nie znaczą, jeśli są wyrwane z kontekstu. - To był poeta o wielorakiej dykcji poetyckiej i z dystansem do roli wieszcza narodowego - dodał prof. Aleksander Fiut.

Jak wyglądało pierwsze spotkanie profesora z poetą? Jaki stosunek do zaszczytów i wyróżnień miał Czesław Miłosz? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: prof. Aleksander Fiut (polski historyk literatury, krytyk literacki, eseista, znawca twórczości Czesława Miłosza)

Data emisji: 14.08.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am/pg

Czytaj także

"Być może poezja zawsze była polityczna". Festiwal Miłosza 2017

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 12:48
-  Czy poezja bierze udział w debacie politycznej? Tak, w tym momencie ma to w Szwecji miejsce - opowiadała w Dwójce Linn Hansén, poetka, która gościła na tegorocznym Festiwalu im. Czesława Miłosza
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Miłosza, czyli wielkie święto poezji

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 16:40
Gośćmi audycji były Olga Brzezińska i Oliwia Fryc, z którymi rozmawialiśmy o tegorocznej odsłonie Festiwalu Miłosza.
rozwiń zwiń