"Ars moriendi" na żywo i zapowiedź nowej płyty od Bastardy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 20:00
- Ze względu na nasze instrumenty osadzeni jesteśmy w niskim rejestrze. Pomyśleliśmy, że głos ludzki by w naszej muzyce zabrzmiał - mówił gość sobotniego "Poranka Dwójki" Paweł Szamburski. 
Audio
  • Kuba Kulka zapowiada audycję "Dwójka na miejscu" w Mediatece w Tychach (Poranek Dwójki)
  • Paulina Suchecka zaprasza na warsztaty do Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu (Poranek Dwójki)
  • Relacja Krzysztofa Renika z trzeciego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kierunek Wschód” w Białymstoku (Poranek Dwójki)
  • Paweł Szamburski zaprasza na koncerty tria Bastarda (Poranek Dwójki)
Trio Bastarda
Trio BastardaFoto: materiały prasowe

- Nasza współpraca z Chórem Grochów zaczęła się przez przypadek, ale od razu ten pomysł podchwyciliśmy i zaczęliśmy próby - tłumaczył klarnecista Paweł Szamburski, który Trio Bastardę tworzy z klarnecistą Michałem Gorczyńskim i wiolonczelistą Tomaszem Pokrzywińskim. 

Na "Ars moriendi", ich drugim albumie, sięgają ponownie do inspiracji kompozycjami europejskich renesansowych twórców, m.in. Constanza Festy, Josquina des Presa, Guillaume'a Dufay, i z tym repertuarem występują 7 października w Warszawie w cyklu Folkowo Bemowo.  Towarzyszy im Chór Grochów. - Od zawsze próbuję jakoś zapełnić lukę po ludzkim głosie - to, jak oddać brzmienie ludzkiego głosu, sylabizowanie, podziały rytmiczne wynikające z tekstu - tłumaczył Paweł Szamburski. - Dlatego wszystko odnosi się u nas do pieśni.

Bastarda w wyjątkowy sposób czerpie też z duchowości i muzyki sakralnej. Wokół tradycji religijnej oscyluje także zapowiadana trzecia płyta warszawskiego tria, która swoją prapremierę będzie miała 22 października. - Podejmujemy tam wątek muzyki chasydzkiej i nigunów, czyli tradycyjnych, grupowych, religijnych pieśni żydowskich. Jako wieloletni wykonawca muzyki żydowskiej bardzo się z tego cieszę, bo w tej muzyce jest coś niezwykle pięknego: pochwała życia, radość, ale i konfrontacja ze smutkiem i śmiercią, aby w pełnym spektrum przekazywać tę duchowość - zdradził klarnecista.

***
Oprócz tego w audycji odwiedziliśmy:

  • Białystok i festiwal teatralny Kierunek Wschód, który zrelacjonował Krzysztof Renik,
  • Wrocław i tamtejsze muzeum etnograficzne, aby zaprosić na wydarzenie "Jak październik, to paździerze. Tajemnice obróbki włókien",
  • oraz Tychy, jedną z lokalizacji wyjazdowej audycji "Dwójka na miejscu".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki Piotr Adam Półtorak, Dorota Sokołowska (Radio Białystok), Paulina Suchecka (Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu), Paweł Szamburski (muzyk zespołu Bastarda)

Data emisji: 5.10.2019

Godzina emisji: 8.10, 8.35, 9.10, 9.25

at

Czytaj także

"Koło Fortuny". Opowieść o transformacji w polskich domach

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 09:00
Do nazwy popularnego teleturnieju odnosi się tytuł wystawy, którą oglądać można właśnie w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Szczegóły w rozmowie z gościem "Poranka Dwójki" - dr Dorotą Leśniak-Rychlak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rabih Abou Khalil - kosmopolita improwizacji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 09:00
W dzieciństwie zasłuchiwał się w muzyce Theloniusa Monka, Franka Zappy czy Elli Fitzgerald. Urodził się w 1957 roku w kosmopolitycznym Bejrucie, ale wybuch wojny domowej w 1975 roku zmusił go do ucieczki z kraju. Osiedlił się w Europie i rozpoczął współpracę z jazzmanami.
rozwiń zwiń