Agata Szymczewska: oddamy hołd Wieniawskiemu koncertem urodzinowym

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 11:00
- Muzyka Wieniawskiego jest naprawdę przepiękna. To nasz wspaniały, wybitny skrzypek, a w drugiej kolejności kompozytor. Był przede wszystkim fenomenalnym artystą - mówiła Agata Szymczewska, która w sobotę (10.07) w kolejnej "Miejscówce z Dwójką" zagra z okazji 186. rocznicy urodzin Henryka Wieniawskiego.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Alena Kazlouskaya

1200x660_Agata-Szymczewska_1-ok.jpg
Agata Szymczewska w hołdzie Henrykowi Wieniawskiemu

Posłuchaj
13:34 Poranek Dwójki 9.07.2021 Szymczewska.mp3 Agata Szymczewska o muzyce Henryka Wieniawskiego (Poranek Dwójki)

W sobotę 10 lipca przypada 186. rocznica urodzin Henryka Wieniawskiego. W tym roku mija również 15 lat od zdobycia przez Agatę Szymczewską I nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Dlatego w programie najbliższej "Miejscówki z Dwójką" nie mogło zabraknąć utworów tego kompozytora.

- Zaraz po konkursie Henryka Wieniawskiego w Poznaniu miałam duże obiekcje przed tym, żeby nie kojarzono mnie wyłącznie z Wieniawskim i jego muzyką. Jednak po piętnastu latach to się zmieniło. Ta więź potrzebowała czasu i przestrzeni. Te wszystkie lata były mi bardzo potrzebne, żebym teraz do Wieniawskiego mogła wrócić już nie przez pryzmat tego, że wisi u mnie dyplom z tego konkursu, tylko że to naprawdę przepiękna muzyka - wyznała Agata Szymczewska.

Czytaj także: 

Podczas sobotniego koncertu skrzypaczce towarzyszyć będzie pianistka Elżbieta Neumann. Artystki zagrają w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie "Nowa Miodowa", w której Agata Szymczewska pracuje jako pedagog.

- Sala koncertowa, którą dysponuje szkoła, jest jedną z najpiękniejszych w kraju, o przepięknej akustyce i wspaniałej atmosferze. Dlatego poszukiwanie miejsca na sobotni koncert długo nie trwało, obawiałam się tylko, czy znajdziemy wolny termin. Jednak udało się zrealizować to nagranie właśnie w tym pięknym wnętrzu, które sobie wymarzyłam - mówiła artystka.

- Pomyślałam też, że skoro jest taka wyjątkowa okazja, czyli urodziny Henryka Wieniawskiego, to wspaniale byłoby cofnąć się do samego początku, od którego się wszystko zaczęło - podkreśliła Agata Szymczewska, dodając, że jednym z utworów tego koncertu będzie "Dudziarz", który zapoczątkował jej przygodę z Wieniawskim. - Niech ta legenda wielkiego kompozytora i nasze wykonania uradują wszystkich słuchaczy.

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zapraszamy w sobotę (10 lipca) o godz. 19.00. Transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.

Zobacz zapowiedź:

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Agata Szymczewska (skrzypaczka)

Data emisji: 9.07.2021

Godzina emisji: 9.30

am

Czytaj także

Agata Szymczewska w hołdzie Henrykowi Wieniawskiemu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 11:03
– W sobotę (10.07) przypada 186. rocznica urodzin Henryka Wieniawskiego, dlatego w programie występu nie zabraknie najpiękniejszych utworów tego wybitnego skrzypka – mówiła Agata Szymczewska, którą usłyszeliśmy i zobaczyliśmy w kolejnej "Miejscówce z Dwójką".
rozwiń zwiń