Agata Szymczewska: to była jedna z najważniejszych lekcji mojego życia

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 12:00
Znakomita skrzypaczka, laureatka I nagrody XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w 2006 roku, opowiadała w Dwójce m.in. o swojej współpracy z Anne Sophie-Mutter.
Audio
  • Spotkanie z Agatą Szymczewską (Cafe "Muza"/Dwójka)

POR Agata Szymczewska J Maksymiuk koncert 1200.jpg
Ulubione nagrania Agaty Szymczewskiej

Jak wspominała Agata Szymczewska, Konkurs Wieniawskiego otworzył jej drzwi do poznania wielu wybitych osobowości. - Parę lat po konkursie Elżbieta Penderecka wzięła mnie pod swoją opiekę. Pewnego razu zapytała, czy mogłaby mi w czymś pomóc, czy mam jakieś marzenia. Odpowiedziałam, że bardzo chciałabym poznać Anne Sophie-Mutter, dla niej zagrać. By mi powiedziała, nad czym jeszcze mam pracować, co udoskonalić.

Marzenie się spełniło, Agata Szymczewska, jak opowiadała, poleciała do Monachium, zagrała dla Anne Sophie-Mutter fragment koncertów Brahmsa i Brucha. - Myślę, że od pierwszego momentu wytworzyła się między nami nić porozumienia. Anne Sophie-Mutter wyczuła we mnie ogromną potrzebę czerpania wiedzy, potrzebę otaczania się ludźmi wybitnymi i korzystania z ich doświadczeń - mówiła Agata Szymczewska. - Oprócz tej godzinnej lekcji, która była jedną z najważniejszych lekcji mojego życia, Anne Sophie-Mutter zaprosiła mnie do współpracy w swoim nowo powstałym zespole Mutter Virtuosi.


Anne-Sophie_Mutter_PR_1200.jpg
Anne-Sophie Mutter o Polsce i 13 latach z Karajanem

Z Agatą Szymczewską rozmawialiśmy również o oczekiwaniach związanych z kolejnym, XVI Konkursem im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2021 roku, o muzycznych inspiracja, o kameralistyce i występach z Kwartetem Szymanowskiego, o cennych instrumentach i ich fascynujących losach, wreszcie: o szerokich muzycznych zainteresowaniach i doświadczeniach w roli Dwójkowego prezentera...

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Agata Szymczewska (skrzypaczka, pedagog)

Data emisji: 12.01.2020

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Szymczewska o "Modern Soul": to płyta z zazdrości

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 08:00
- Pozazdrościłam jazzmanom ich najbardziej autorskich dokonań i sytuacji, w których albumy zaczynają od zera - tłumaczyła genezę swojego najnowszego krążka skrzypaczka Agata Szymczewska.
rozwiń zwiń