Dyskusyjne Kluby Książki mają 15 lat. Ludzie wciąż chcą czytać

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 10:00
- Największą zachętą do uczestnictwa w Dyskusyjnych Klubach Książki jest to, że młodzież promuje czytanie wśród rówieśników, to jest najlepszym magnesem. Mimo że audiobooków i e-booków jest coraz więcej, to wciąż słyszę, że przyjemniej czyta się książkę w tradycyjnej, papierowej formie - mówiła na antenie Dwójki Justyna Bździuch z Gminnej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie w powiecie biłgorajskim.
Dyskusyjny Klub Książki to możliwość rozmowy z ludźmi o podobnych zainteresowaniach
Dyskusyjny Klub Książki to możliwość rozmowy z ludźmi o podobnych zainteresowaniachFoto: Shutterstock/Rawpixel.com
  • Dyskusyjne Kluby Książki obchodzą w tym roku jubileusz 15-lecia.
  • Na spotkania przychodzi dość stała grupa uczestników DKK.
  • Niektórym klubom udało się nawiązać międzynarodową współpracę.

W całej Polsce jest już ponad półtora tysiąca miejsc, w których ludzie spotykają się, by porozmawiać o książkach. To w nich kultywuje się tradycję gorących dyskusji o literaturze - nierzadko z udziałem samych autorów. Dyskusyjne Kluby Książki - bo o nich mowa - obchodzą w tym roku jubileusz 15-lecia. To dobry moment na podsumowania.

O idei samego przedsięwzięcia oraz jego wpływie na polskie, ale i zagraniczne czytelnictwo rozmawialiśmy w "Poranku Dwójki" z przedstawicielami Instytutu Książki, który powołał program Dyskusyjnych Klubów Książki do życia. A byli nimi: Jakub Pacześniak - ogólnopolski koordynator programu, Marzena Targońska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie i Justyna Bździuch z Gminnej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie w powiecie biłgorajskim. 

Dyskusyjne Kluby Książki rozwijają się dynamicznie

Jakub Pacześniak mówił, że takich miejsc w całym kraju jest blisko 2000, a dokładnie 1760. - 1160 placówek to kluby dla dorosłych, w pozostałych nad książkami dyskutują dzieci i młodzież. Na miejsca, gdzie można się spotkać i porozmawiać o przeczytanych książkach, zawsze istniało zapotrzebowanie. W 2006 roku Instytut Książki intensywnie współpracował z British Council, tradycja ta w Wielkiej Brytanii była bardzo silna. W Polsce kluby powstały bardzo szybko i rozwijały się dynamicznie.

Marzena Targońska podkreśliła, że na spotkania przychodzi dość stała grupa uczestników Dyskusyjnych Klubów Książki. - Pojawiają się też nowe osoby, to się wszystko bardzo zmienia. Staramy się wciąż pozyskiwać nowych użytkowników bibliotek, a nasi klubowicze potwierdzają, że potrzebują tych spotkań w tradycyjnej formie i bardzo je sobie cenią - zaznaczyła.

Posłuchaj
15:04 2021_12_27 09_34_13_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 15-lecie Dyskusyjnych Klubów Książki (Poranek Dwójki)

 

Polsko-hiszpańskie rozmowy o książkach

Justyna Bździuch prowadzi DKK "Okładka" w Aleksandrowie. Na antenie Dwójki powiedziała, że młodzież chce korzystać z biblioteki i chętnie uczestniczy w tych spotkaniach. - Sądząc po frekwencji, zainteresowanie jest duże, atrakcji dla młodych jest u nas sporo, bo mamy także chóry i różne grupy wokalne. To młodzież proponuje różne akcje i je prowadzi - stwierdziła. 

Dodała, że klub współpracuje z biblioteką hiszpańską w Vianie. - W okresie wakacji promujemy literaturę hiszpańską, a tam mówi się o naszej literaturze, mamy taką międzynarodową wymianę - powiedziała.

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Jakub Pacześniak (ogólnopolski koordynator programu Dyskusyjnych Klubów Książki), Marzena Targońska (Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie), Justyna Bździuch (Gminna Biblioteka Publicznej w Aleksandrowie w powiecie biłgorajskim)

Data emisji: 27.12.2021

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Tomasz Makowski: więcej czytamy cyfrowo, ale nadal dominuje książka papierowa

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 08:30
- Książka papierowa po pandemii się rozwinie. Po dniu spędzonym przed komputerem będziemy potrzebować tego, żeby wziąć do ręki książkę - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dariusz Jaworski: małe księgarnie mają wielką wartość

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 17:00
- Trochę wzorowaliśmy się na rozwiązaniach francuskich, ale jest to polski model. Nie byliśmy w stanie przeskoczyć niekiedy sprzecznych unijnych przepisów o pomocy publicznej. Ten program jest dość elastyczny, środki można wydać na promocję, consulting, jako koszty stałe, rachunki bieżące, sprzęt. Jest wola kontynuacji tych dotacji ze strony Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - tak o programie "Certyfikat dla małych księgarni" mówił Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.
rozwiń zwiń