Gliwice. Wariacje Goldbergowskie i muzyka, którą inspirował się Bach

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 11:18
- Po raz pierwszy na naszej festiwalowej scenie wystąpi zespół muzyki dawnej Il Giardino d'Amore kierowany przez Stefana Plewniaka, znakomitego skrzypka, ale także dyrygenta między innymi orkiestry Opery Royal w Wersalu. W programie muzyka mistrzów weneckich, którzy Bacha inspirowali - tak o środowym (20.07) koncercie w ramach 23. Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego mówił w "Poranku Dwójki" jego dyrektor Piotr Oczkowski.
XXIII Gliwicki Festiwal Bachowski
XXIII Gliwicki Festiwal BachowskiFoto: Mat. pras.

Bach w Gliwicach znowu latem

Organizatorom 23. Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego udało się powrócić po pandemii do tradycyjnego, letniego terminu tego wydarzenia.

- Ostatnie dwa lata wymusiły na nas zmianę. Festiwal odbywał się jesienią, w październiku, a teraz możemy znowu wspólnie ze słuchaczami wędrować sobie lipcowymi wieczorami po Gliwicach i po pięknych zabytkowych miejscach tego miasta - cieszył się Piotr Oczkowski.

Premiery i odkrycia

Tegoroczny festiwal to siedem koncertów o bardzo zróżnicowanym obsadowo i repertuarowo programie. Jego charakter najlepiej chyba oddają dwa słowa, które składają się na hasło wydarzenia: "premiery i odkrycia". Choć oczywiście obecne są też wątki znane z poprzednich edycji, a od lat nurtujące zarówno słuchaczy, jak i wykonawców, by wspomnieć tylko kwestię tego, na jakich instrumentach można i powinno się dziś grać muzykę dawną, a Jana Sebastiana w szczególności.

Dwa koncerty już za nami. Wśród nadchodzących wydarzeń m.in. słynne Wariacje Goldbergowskie, które wykona światowej sławy klawesynista Mahan Esfahani. - Chcemy w ten sposób uczcić wspaniałą postać muzyki dawnej, postać klawesynu, legendarną artystkę Zuzanę Růžičkovą. W tym roku przypada 95. rocznica urodzin i 5. rocznica śmierci artystki. A Mahan Esfahan był ostatnim uczniem Růžičkovej - tłumaczył dyrektor 23. Gliwickego Festiwalu Bachowskiego.

Ten koncert w najbliższy piątek (22.07), a całe wydarzenie potrwa do 26 lipca.

Posłuchaj
12:20 Poranek Dwójki 20.07.2022 oczkowski.mp3 Rozmowa z Piotrem Oczkowskim, dyrektorem 23. Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Piotr Oczkowski (dyrektor 23. Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego)

Data emisji: 20.07.2022

Godzina emisji: 9.30

pg