Jak Katowice wydostały się z błota i kurzu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 12:00
- Przemysł kojarzył nam się z czymś brzydkim, był pewnego rodzaju obciążeniem. Śląsk, Katowice kojarzone były z węglem, kopalnią, czarnymi kolorami, kurzem - mówiła w Dwójce Anna Malinowska, autorka książki "Od Katowic idzie słońce".
Nikiszowiec - dzielnica Katowic
Nikiszowiec - dzielnica KatowicFoto: Shutterstock/Damian Lugowski

Anna Malinowska w swoim reportażu o Katowicach biegle posługuje się dwoma perspektywami - krytycznej wychowanki przykopalnianej dzielnicy Giszowiec i czułej obserwatorki miasta zbudowanego na przemyśle, które musiało z niego zrezygnować, by określić swoją tożsamość na nowo.

Nikiszowiec - fenomen górniczej dzielnicy

Autorka książki przyznała, że dopiero w ostatnich latach dostrzeżone i wyeksponowane zostało piękno starych robotniczych dzielnic, a najsłynniejsza z nich - Nikiszowiec - jest dziś prawdziwą atrakcją turystyczną i dumą mieszkańców.

- Na szczęście stało się tak, że zaczęliśmy to doceniać i dostrzegać piękno takich miejsc. Kapitalnym przykładem jest Nikiszowiec, który potrafił wydostać się z błota i marazmu. Nie stałoby się tak, gdyby o swoje miejsce na ziemi nie zawalczyli mieszkańcy - podkreślała.

Nowe oblicze dzielnicy

Anna Malinowska wyjaśniła, że wielu starszych mieszkańców tej dzielnicy - w czasach, gdy była ona zaniedbana - przeprowadziło się gdzie indziej. Na ich miejsce przyszli nowi, często niezwiązani z górnictwem ludzie.

- Nikiszowiec stał się modny, ceny mieszkań poszybowały w górę. Naszedł moment, żeby zachować balans pomiędzy tym, co swojskie, co prawdziwe, a tym, co nowe - zauważyła reporterka. - Mieszkańcy obawiają się, że część mieszkań zostanie sprzedana na biura, że dojdzie do tego, co obserwujemy w krakowskim Kazimierzu, w którym życie jest bardzo turystyczne, a mało miejskie. A wtedy Nikiszowiec nie będzie już prawdziwym Nikiszowcem.

Możesz tu zaistnieć. Spacer po katowickim Nikiszowcu

Katowice na zakręcie

Autorka książki podkreśliła też, że obecnie przyszłość Katowic i jego tożsamość są niepewne.

- Kończąc pisanie tej książki, bazowaliśmy na informacji o tym, że zamykamy kopalnie, znamy dokładną datę. Ale nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji, mamy wojnę w Ukrainie i nagle zaczyna się znowu mówić o węglu. Trudno powiedzieć, jak potoczy się to dalej. Jesteśmy na dziejowym zakręcie - stwierdziła Anna Malinowska.

Posłuchaj
16:45 Dwojka_Poranek_Dwojki_Katowice 2022_08_17-09-31-26.mp3 Anna Malinowska o historii, tożsamości i przyszłości Katowic (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Anna Malinowska (autorka książki "Od Katowic idzie słońce")

Data emisji: 17.08.2022

Godzina emisji: 9.30

mg

Zobacz więcej na temat: Katowice Dwójka miasto
Czytaj także

Spacer po Katowicach. "Lato z Radiem" na Górnym Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 13:20
W najnowszym wydaniu "Lata z Radiem" nasza reporterka Małgorzata Raducha odwiedziła Katowice. Podczas spaceru po mieście zawędrowała do pierwszego teatru na Górnym Śląsku, a także wybrała się na Nikiszowiec. Nie zabrakło również wątku historycznego i rozmowy o trochę zapomnianych bohaterach Powstania Śląskiego.
rozwiń zwiń