Nie żyje prof. Mirosław Perz. "Jego wykłady rozpalały wyobraźnię"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 10:53
- Wykłady profesora Perza były wyreżyserowane w każdym calu, z merytorycznymi pauzami, ubarwione żartami. Doskonale wiedział, jak dozować wiedzę studentom, jak ich zainteresować. Każdy wykład miał swoją dramaturgię i to rozpalało wyobraźnię - wspominał wybitnego muzykologa w "Poranku Dwójki" Marcin Majchrowski. Prof. Mirosław Perz zmarł w wieku 90 lat.
Mirosław Perz był związany z Polskim Radiem od lat 50. XX w.
Mirosław Perz był związany z Polskim Radiem od lat 50. XX w.Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Historia muzyki polskiej zawdzięcza mu między innymi redakcję i wydanie "Melodii na psałterz polski", publikacje utworów Mikołaja z Radomia i Adama z Wągrowca, monumentalne wydawnictwo Antiquitates Musicae in Polonia.

Z Polskim Radiem Mirosław Perz związał się już w latach 50. ubiegłego wieku. Swoje erudycyjne programy, zawsze przygotowane z niezwykłą dokładnością i starannością, opatrywał charakterystycznym, często dowcipnym komentarzem, osobistymi opiniami, zaskakującymi skojarzeniami. I właśnie za setki audycji poświęconych muzyce dawnej, cykl "200 kantat Jana Sebastiana Bacha" oraz niepowtarzalny radiowy styl wybitny muzykolog i badacz historii muzyki dołączył w 2015 roku do grona laureatów Złotego Mikrofonu.

- Pasja według św. Mateusza nigdy nie została oficjalnie zamówiona, a zezwoleniu na jej wykonanie towarzyszyły grymasy dotyczące teologicznej poprawności utworu Bacha - opowiadał w jednym z odcinków cyklu "200 kantat J.S. Bacha" jego gospodarz.

Prof. Mirosław Perz zmarł w czwartek (30.03) w wieku 90 lat. W radiowej Dwójce wybitnego muzykologa, badacza historii muzyki staropolskiej i muzyki europejskiej, a także wykładowcę, wspominali Marcin Majchrowski oraz prof. Zbigniew Skowron.


Posłuchaj
08:47 Poranek Dwójki perz 31.03.2023 skowron.mp3 Prof. Zbigniew Skowron wspomina prof. Mirosława Perza (Poranek Dwójki)

09:39 Poranek Dwójki perz majchrowki 31.03.2023.mp3 Marcin Majchrowski wspomina prof. Mirosława Perza (Poranek Dwójki)  

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Data emisji: 31.03.2023

Godzina emisji: 8.30

pg

Czytaj także

Spotkanie z prof. Mirosławem Perzem

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 13:00
Zapraszamy na rozmowę z laureatem Złotego Mikrofonu, znanym Państwu nie tylko z cyklu "200 kantat Jana Sebastiana Bacha".
rozwiń zwiń