W Rzymie najprzyjemniej jest pod ziemią

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2014 21:00
– Panujący tam klimat wymusił w starożytności powstanie struktur podziemnych. Podczas letnich upałów pod ziemią panuje chłód, w czasie brzydkiej zimowej pogody jest tam cieplej, niż na zewnątrz – mówiła w Dwójce prof. Elżbieta Jastrzębowska, autorka książki "Podziemia Rzymu".
Audio
  • W Rzymie najprzyjemniej jest pod ziemią. Prof. Elżbieta Jastrzębowska o podziemnym mieście (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Prof. Elżbieta Jastrzębowska
Prof. Elżbieta JastrzębowskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Wieczne miasto istnieje już od dwudziestu ośmiu stuleci, z czego przez dwanaście wieków przypadających na starożytność ludzie, którzy tam wtedy mieszkali, pozostawili bardzo wyraźne znaki swojej kultury, swoich umiejętności, upodobań oraz inteligencji. Rzym "naziemny" jest miejscem fascynującym, ale czy zawsze zdajemy sobie sprawę, co znajduje się pod ziemią, po której depczemy, gdy spacerujemy po stolicy Włoch?

Ten niewidoczny z ulicy Rzym to nie tylko pozostałości dawnych domów ukryte pod obecnym miastem, ale też wiele konstrukcji, które z założenia budowano pod ziemią. – Rzymianie osiągnęli mistrzostwo w architekturze użytkowej – powiedziała prof. Elżbieta Jastrzębowska, archeolog klasyczny, historyk sztuki wczesnochrześcijańskiej. – Miejska infrastruktura, czyli wodociągi i kanalizacja, z konieczności musiała być pod ziemią. Znajdowały się tam także większe struktury, np. cysterny magazynujące wodę – opowiadała.

Najstarszym tego typu zabytkiem jest słynna Cloaca Maxima, jeszcze z czasów etruskich. To kanał odprowadzający wodę, konieczny w dolinie, gdzie później powstało serce Rzymu, czyli Forum Romanum. – Trzeba było odwodnić bardzo bagnisty i niezdrowy teren, by ludzie mieszkający na wzgórzach mieli gdzie się spotykać – mówiła prof. Elżbieta Jastrzębowska

Więcej o podziemnym Rzymie - w nagraniu audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego", którą prowadziła Hanna Maria Giza.

mc,tj

Czytaj także

Bazylika św. Pawła za Murami

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 21:29
O świątyni rzymskiej, miejscu pochówku Apostoła Narodów, opowie w swojej kolejnej gawędzie dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tchnąca surowym smutkiem katedra św. Wawrzyńca

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013 17:00
Tereny, na których ją wzniesiono, należały do rzymskiej matrony imieniem Cyriaka; grzebała ona zmarłych męczenników – w tym także św. Wawrzyńca – w katakumbach... Stojącą na podziemnym cmentarzu świątynię o posępnym wystroju rzadko odwiedzają turyści.
rozwiń zwiń