Świat w 2100 roku. Czy jest nadzieja dla ludzkości?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 23:00
– Stanisław Lem mawiał, że każda cywilizacja ma przed sobą dwie drogi: albo samą siebie zadręczyć, albo zapieścić – mówił astronom prof. Michał Różyczka.
Audio
  • Świat w 2100 roku. Czy jest nadzieja dla ludzkości? (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
 Z chwilą, gdy próbujemy przewidywać, co ktoś stworzy, zaczynamy właściwie tworzyć to sami  powiedział filozof prof. Paweł Łuków
– Z chwilą, gdy próbujemy przewidywać, co ktoś stworzy, zaczynamy właściwie tworzyć to sami – powiedział filozof prof. Paweł ŁukówFoto: David Revoy/Blender Foundation/Wikimedia/cc

Profesor fizyki teoretycznej Michio Kaku jest autorem książek, w których opisuje świat za 15, 55 i 85 lat, odwołując się do osiągnięć nauki, ale też do literatury i filmów science fiction. W jego wizji życie człowieka otoczonego gadżetami jest wygodne i szczęśliwe.

– Moim zdaniem Michio Kaku doskonale zna naturę ludzką i wie, że ludzie potrzebują zapewnienia, że wszystko będzie dobrze, że świat przyszłości będzie piękny, że technologia nas zbawi – zauważył prof. Paweł Golik. - Sprzedaje swoim czytelnikom dobre samopoczucie. Dzięki tym książkom robi zresztą większą karierę niż aktywny naukowiec – dodał.

Prof. Zbigniew Stojek zwrócił uwagę, że autor książek opiera się na pewnego typu marzeniach. – Niepotrzebnie jednak idzie w stronę szczegółów i to one mogą budzić nasze wątpliwości – powiedział. A prof. Michał Różyczka stwierdził, że w futurologii po Lemie właściwie nikt nie wymyślił już niczego nowego.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Marek Demiański (astrofizyk), prof. Paweł Golik (genetyk), prof. Paweł Łuków (filozof, etyk), prof. Michał Różyczka (astronom) i prof. Zbigniew Stojek (chemik)

Data emisji: 3.01.2015

Godzina emisji: 16.00

mc/pg

Czytaj także

Nanotechnologia opanowuje świat. A nic nie widać...

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 19:11
W "Cyber Trójce" mówiliśmy o obecnych zastosowaniach nanotechnologii i o tym, nad czym inżynierowie nanostruktur dopiero pracują. Było o węglu, elektronice, kosmetykach i okularach.
rozwiń zwiń