Klęska pod Waterloo. Winni lekarze czy zdrajcy?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2015 17:00
200 lat temu rozegrała się jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata. W Dwójce omówiliśmy przyczyny, które złożyły się na przegraną Napoleona.
Audio
  • Jakie przyczyny złożyły się na przegraną Napoleona pod Waterloo? (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Horace Vernet, ostatni grenadier Waterloo (fragm. obrazu). Bitwa pod Waterloo odbyła się 18 czerwca 1815 roku
Horace Vernet, "ostatni grenadier Waterloo" (fragm. obrazu). Bitwa pod Waterloo odbyła się 18 czerwca 1815 rokuFoto: Wikipedia/domena publiczna

- Pod Waterloo po raz pierwszy spotkali się dwaj przeciwnicy, Napoleon i Wellington, w warunkach, w których każdy mógł robić to, co lubi najbardziej. Napoleon atakować, a Wellington prowadzić uporczywą obronę w oparciu o atuty terenu czy odporność brytyjskiej piechoty – mówił prof. Jarosław Czubaty.

Co zatem zdecydowało o przegranej Francuzów? W skomplikowanym splocie okoliczności znajdą się te nieco anegdotyczne (lekarz Napoleona zgubił słoik z pijawkami - panaceum na hemoroidy, które nie pozwalały dosiąść konia), ale przede wszystkim te związane z decyzjami wodza i jego oficerów (poczynając od 15 czerwca, kiedy gen. de Bourmont przeszedł na stronę koalicji antynapoleońskiej i zdradził ważne plany). Przyczyn klęski "boga wojny" jest oczywiście znacznie więcej.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Dariusz Nawrot i prof. Jarosław Czubaty (historycy)

Data emisji: 11.07.2015

Godzina emisji: 16.00

jp/iwo

Czytaj także

Bona Sforza i Zygmunt August. Wojna domowa u Jagiellonów?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 16:30
– Gdy w 1544 r. Zygmunt Stary oddał synowi całkowitą władzę w Wielkim Księstwie Litewskim, Bona przez trzy dni nie odzywała się do męża – mówił historyk dr Marek Janicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucja Francuska jako dżihad

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 08:00
- La Fayette czy Kościuszko brali udział w wojnie religijnej. Dla nich rewolucja amerykańska była obroną raju - uważa historyk Adam Zamoyski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Walezy, czyli jak wybrać króla

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 20:00
Po bezpotomnej śmierci ostatniego z Jagiellonów, Zygmunta II Augusta, polska szlachta stanęła przed wyzwaniem: wybrać spośród kilku kandydatów nowego władcę.
rozwiń zwiń