REKLAMA

13-letni łącznik Powstania. Wspomnienia świadków

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 15:00
Gdy Powstanie Warszawskie wybuchło, mieli zaledwie po kilkanaście lat. Jak wyglądał ten dramatyczny czas z ich perspektywy?
Audio
  • 13-letni łącznik Powstania. Wspomnienia świadków (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Powstanie Warszawskie: listonoszki Harcerskiej Poczty Polowej
Powstanie Warszawskie: listonoszki Harcerskiej Poczty Polowej Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Zygmunt Głuszek ps. "Wiktor" miał wówczas 16 lat, był najmłodszym podharcmistrzem Szarych Szeregów, dowódcą harcerskiej poczty polowej. - Skoncentrowałem swój hufiec w Alejach Jerozolimskich, między Kruczą a Marszałkowską. Przez dwa pierwsze dni samodzielnie musiałem decydować, co zrobić z chłopcami, jak ich powołać do służby - przywoływał początek sierpnia 1944 roku.

Zaledwie 10-letnią Halinę Stańczak-Kryskę wybuch powstania zastał na Powiślu. Jak wspominała w audycji, pomagała powstańcom, którzy bronili tamtejszej elektrowni. - Dzieci były wówczas bardziej dorosłe, niż wskazywał na to ich wiek - tłumaczyła.

Powstanie Warszawskie. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Z kolei Tadeusz Różycki ps. "Dudek" - w 1944 roku 13-letni - był listonoszem harcerskiej poczty polowej. W Dwójce wspominał m.in. wspaniałą postać swojej nauczycielki Heleny Sewerynowej, dzięki której trafił do Szarych Szeregów. Natomiast Czesław Paweł Uhma ps. "Wojtek", absolwent Gimnazjum im. Stefana Batorego, opowiadał o  szkoleniach, jakie musieli przechodzić najmłodsi powstańcy.

Jak młodzi ludzie trafiali do oddziałów powstańczych? Jak organizowała się harcerska poczta polowa? Jak wyglądała trudna, arcyważna praca tych szczególnych posłańców? W audycji nie zabrakło również pytania o samą ocenę zasadności zrywu z 1944 roku. - Wtedy nasze racje były zupełnie inne – mówiła Halina Stańczak-Kryska.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: Haliny Stańczak-Kryska, Tadeusz Różycki, Zygmunt Głuszk, Czesław Uhma oraz Monika Szumowska, autorka książki "Fajna Ferajna"

Data emisji: 1.08.2015

Godzina emisji: 16.00

jp/asz

Czytaj także

W powstaniu dzieci opiekowały się rannymi i gasiły pożary...

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 12:00
A także roznosiły pocztę. - Dzieci nie walczyły z bronią w ręku - zaznacza Paweł Kosiński. Historyk IPN opowiada o ciężkim losie małych powstańców oraz o ich ważnej roli w walce z okupującymi Warszawę hitlerowcami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie według nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 15:24
W środowe popołudnie zapytamy młodych Polaków, co wiedzą o Powstaniu Warszawskim. Gośćmi będą autorzy projektu Ferajna Hoovera.
rozwiń zwiń