"Chrześcijaństwo bez judaizmu uschnie"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 17:00
- Dialog z judaizmem wzbogaca naszą chrześcijańską tożsamość, spotkanie z judaizmem pomaga nam zrozumieć samych siebie - mówił w Dwójce ojciec Wiesław Dawidowski.
Audio
  • Rozmowa o Dniu Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Rabin Arthur Schneier i papież Benedykt XVI podczas wspólnej modlitwy w nowojorskiej synagodze Park East
Rabin Arthur Schneier i papież Benedykt XVI podczas wspólnej modlitwy w nowojorskiej synagodze Park EastFoto: PAP/ETTORE FERRARI

"Co ty tu robisz, Eliaszu?" - te słowa skierowane przez Pana do proroka przebywającego w grocie na górze Horeb – będą hasłem 19. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, obchodzonego 17 stycznia.

Goście "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" zwracali uwagę, że ta piękna inicjatywa ciągle nie przebija się w polskim kościele powszechnym i nie znajduje zainteresowania u wielu proboszczów. - My nadal odrabiamy w Kościele katolickim lekcje subtelnego antysemityzmu - zauważał ojciec Dawidowski. - On się przejawia w niezrozumieniu kwestii zbawienia. Nam się wydaje, że jeśli w naszym Kościele jest pełnia środków zbawienia, to inne projekty religijne nie mają żadnego uzasadnienia zbawczego- wyjaśniał.

Tymczasem w grudniu 2015 roku Watykan po raz kolejny potwierdził, że nie zamierza nawracać Żydów. Co więcej, w dokumencie "Nostra aetate" podkreślił judaistyczne korzenie chrześcijaństwa. W audycji dyskutowaliśmy o spajającej obie religie postaci proroka Eliasza, ale też o jednoczącej je sile islamu.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Jan Grosfeld, rabin Stas Wojciechowicz i o. Wiesław Dawidowski

Data emisji: 16.01.2016

Godzina emisji: 16.00

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tysiąc lat historii Żydów polskich pod jednym dachem

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 20:50
W warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich Polin uroczyście otwarto wystawę stałą. Posłuchaj przewodnika po tej niezwykłej ekspozycji.
rozwiń zwiń