Polskie Radio
Section05
judaizm

Święconka. Tysiące lat tradycji w jednym koszyku

W niewielu miejscach na świecie zachował się zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, ale takiej święconki, jaką robią Polacy, nie ma nigdzie. Elementy tej tradycji poświadczone są już w średniowiecznych źródłach, a jej korzenie sięgają jeszcze dalej w przeszłość.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc święta tradycja HISTORIA historia Polski chrześcijaństwo katolicyzm Żydzi Jezus Chrystus religia jedzenie jajko chleb wypieki Kościół

"Miłość będzie zaczynem pokoju". Abp Stanisław Gądecki z okazji Dnia Judaizmu

- Na obszarach dotkniętych wojnami żyje około 2 mld ludzi. Przebaczenie, które goi rany, jest tak samo ważne w przypadku napięć powstających między osobami, jak i w przypadku konfliktów międzynarodowych - powiedział w środę przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Gądecki Kościół katolicki Kościół wiara religia chrześcijaństwo społeczeństwo

Polskie Radio współorganizatorem koncertu "Psalmy Pokoju i Pojednania"

Taki wieczór nie zdarza się co dzień! Polskie Radio oraz Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR zorganizowali wyjątkowy koncert "Psalmy Pokoju i Pojednania", który odbył się w środowy wieczór w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Na scenie można było usłyszeć światowej sławy kantorów żydowskich – Shulema i Yaakova Lemmerów, przy akompaniamencie pianisty Menacha Bristowskiego. W koncercie wystąpili także m.in. Małgorzata Markiewicz, Halina Mlynkova i Golec uOrkiestra. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Ulmowie Michał Zabłocki Zbigniew Książek Jerzy Łysiński Bartek Gliniak Piotr Rubik Golec uOrkiestra Michał Jurkiewicz Małgorzata Markiewicz Halina Mlynkova Ricky Lion Marcin Sójka Filharmonia Podlaska Janusz Wierzgacz Magdalena Wolińska-Riedi Symcha Keller studio im. Witolda Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Polskie Radio koncert koncerty w Polskim Radiu

TYLKO U NAS Dzień Judaizmu. Prof. Grosfeld: relacje katolicko-żydowskie to nie relacje do innej religii, a relacje wewnętrzne

- Drzewo, które ma korzenie w judaizmie, nie wyda kwiatów i owoców w chrześcijaństwie, jeżeli te korzenie będą odcięte - mówi prof. Jan Grosfeld, członek Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski. Corocznie 17 stycznia w Kościele katolickim w Polsce przeżywany jest Dzień Judaizmu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo wiara Kościół aktualności katolickie Kościół katolicki antysemityzm Przemysław Goławski

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. Naczelny Rabin Polski: oby dialog przyczynił się do rozszerzania pokoju

- Modlę się, żeby dialog między chrześcijanami i żydami przyczynił się do rozszerzania pokoju na świecie; modlitwa o pokój to teraz nasze najważniejsze zadanie i wspólny cel - powiedział Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich z okazji 27. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA chrześcijaństwo Żydzi religia wiara pokój Kościół katolicki

Dzień Judaizmu. Kardynał Ryś: nasza rzeczywistość jest pełna wojny, ale możemy się poddać Słowu Boga

- Nasza rzeczywistość jest pełna wojny; w świecie wokół nas giną ludzie. Czy wolno nam pozostać biernymi? - napisał przewodniczący komitetu KEP ds. dialogu z judaizmem kard. Grzegorz Ryś w słowie na 27. Dzień Judaizmu, który pod hasłem "SZALOM. Pokój – Dar Boga" będzie obchodzony w Kościele w Polsce 17 stycznia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół wiara katolicyzm

Ponowna uroczystość zapalenia świec chanukowych. Kancelaria Sejmu informuje o zabezpieczeniu wydarzenia

W czwartek o godz. 16.00 odbędzie się w Sejmie ponowna uroczystość zapalenia świec chanukowych. W uroczystości wezmą udział prezydent, marszałek Sejmu oraz członkowie prezydium izby. "Odpowiednie służby, w tym Straż Marszałkowska, sprawdzają wszystkie sygnały związane z bezpieczeństwem dzisiejszej uroczystości zapalenia menory chanukowej w Parlamencie" - poinformowała na Platformie X Kancelaria Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Grzegorz Braun Żydzi

Konfederacja potępia "happening" Brauna. Tłumaczą, że jest artystą i "może jest to jego forma ekspresji"

- Potępiamy tego typu happening, o tym, co dalej, będziemy dyskutować na posiedzeniu klubu. Grzegorz Braun jest artystą i być może to jego forma ekspresji - mówiła rzeczniczka Konfederacji Ewa Zajączkowska-Hernik, odnosząc się do zgaszenia przez Brauna zapalonych w Sejmie świec chanukowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Grzegorz Braun Żydzi Sejm Konfederacja prokuratura społeczeństwo

Jest postępowanie prokuratury po zachowaniu Grzegorza Brauna. Chodzi o zakłócanie obrządku religijnego

Prokuratura Okręgowa w Warszawie z urzędu wszczęła postępowanie w sprawie wtorkowych wydarzeń w Sejmie z udziałem Posła na Sejm RP - podał w środę rzecznik prokuratury Szymon Banna. Poseł Konfederacji Grzegorz Braun, używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone w Sejmie świece chanukowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Grzegorz Braun Żydzi Sejm Konfederacja prokuratura społeczeństwo

"Skandal, hańba, uderzenie w wizerunek Polski". Fala oburzenia po zachowaniu Brauna

Haniebne zachowanie, skandal, akt barbarzyństwa, cham i prowokator... - podobne określenia, które pojawiły się w przestrzeni publicznej po zachowaniu Grzegorza Brauna, można mnożyć. Po tym, jak poseł Konfederacji zgasił przy użyciu gaśnicy proszkowej menorę chanukową, w mediach społecznościowych zawrzało.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Grzegorz Braun Żydzi Sejm Konfederacja media społecznościowe

Stanęła na drodze Braunowi. Teraz komentuje. "Nikt nie ma prawa kierować mi w twarz gaśnicy proszkowej"

- Nikt nie ma prawa kierować mi w twarz gaśnicy proszkowej, dlatego że bronię swojego symbolu religijnego - powiedziała we wtorek w Sejmie Magdalena Gudzińska-Adamczyk, jedna z uczestniczek uroczystości chanukowych, która była świadkiem, jak poseł Konfederacji Grzegorz Braun zgasił zapalone w Sejmie świece.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Grzegorz Braun Konfederacja Żydzi stosunki polsko-żydowskie polityka wiara tradycja religia

Chanuka

Inaczej Poświęcenie lub żydowskie Święto Świateł, Chanuka jest świętem mocno zakorzenionym w najdawniejszej historii Żydów, obchodzonym na pamiątkę ich buntu i zbrojnego powstania przeciwko syryjskim Seleucydom, którzy zwłaszcza za panowania Antiocha IV Epifanesa (175-164 p.n.e.) podbili państwo żydowskie, tępili bezwzględnie tradycje, obrzędy religijne i bezcześcili miejsca święte. 
Zobacz więcej na temat:  folklor folk muzyka tradycyjna Barbara Ogrodowska religia