Polskie Radio
Section05
judaizm

Chanuka

Inaczej Poświęcenie lub żydowskie Święto Świateł, Chanuka jest świętem mocno zakorzenionym w najdawniejszej historii Żydów, obchodzonym na pamiątkę ich buntu i zbrojnego powstania przeciwko syryjskim Seleucydom, którzy zwłaszcza za panowania Antiocha IV Epifanesa (175-164 p.n.e.) podbili państwo żydowskie, tępili bezwzględnie tradycje, obrzędy religijne i bezcześcili miejsca święte. 
Zobacz więcej na temat:  folklor folk muzyka tradycyjna Barbara Ogrodowska religia judaizm

Święconka. Tysiące lat tradycji w jednym koszyku

W niewielu miejscach na świecie zachował się zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, ale takiej święconki, jaką robią Polacy, nie ma nigdzie. Elementy tej tradycji poświadczone są już w średniowiecznych źródłach, a jej korzenie sięgają jeszcze dalej w przeszłość.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc święta tradycja HISTORIA historia Polski chrześcijaństwo katolicyzm judaizm Żydzi Jezus Chrystus religia jedzenie jajko chleb wypieki Kościół

"Żydzi dalej są narodem wybranym, gdyż Bóg nie odrzucił Izraela". Abp Ryś o znaczeniu Dnia Judaizmu

Dziś jest obchodzony XXVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Jego celem jest ukazywanie głębokich więzi między judaizmem i chrześcijaństwem, a także odkrywanie judaistycznych korzeni chrześcijaństwa. - Bez nieustannie pogłębianej świadomości żydowskich korzeni i zawsze aktualnego żydowskiego wymiaru chrześcijańskiej wiary, sama tożsamość chrześcijaństwa i Kościoła ulega zagubieniu - mówi abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki aktualności katolickie Kościół ŚWIAT judaizm wiara Grzegorz Ryś

Rozpoczyna się Chanuka. Jedno z najbardziej radosnych świąt dla judaizmu

Żydzi na całym świecie rozpoczynają właśnie jedno z najważniejszych świąt w roku - Chanukę. Święto światła jest pamiątką cudownych wydarzeń w świątyni jerozolimskiej z 164 roku przed naszą erą. Po zdobyciu Jerozolimy przez Machabeuszów zapalona przez nich rytualna oliwa paliła się wówczas w miejscowej świątyni przez osiem dni. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Żydzi Wojciech Cegielski judaizm

"Jest to przykład kobiecego geniuszu". Ks. prof. Robert Skrzypczak o Edycie Stein

- Edyta Stein była bardzo inteligentną osobą. Jest to przykład kobiecego geniuszu. Nieraz myślę sobie, że gdyby nie była żydówką i gdyby nie przyznała się tak mocno do Chrystusa, to najprawdopodobniej miałby Nobla i być może nie wyeliminowano by jej, jako filozofa z największych, najsłynniejszych leksykonów, filozofów, intelektualistów, myślicieli świata - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Robert Skrzypczak (teolog, psycholog, Akademia Katolicka w Warszawie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara judaizm społeczeństwo

25. Dzień Judaizmu. Prof. Jan Grosfeld: chodzi o przemianę mentalności Kościoła

25. Dzień Judaizmu skłania do refleksji nad zmianami, które zaszły za sprawą dotychczasowych obchodów i, jak mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Grosfeld, sukces nie jest pełny. - Nie sądzę, żeby to płynęło z jakiejś niechęci, tylko z głębokiego braku zrozumienia dla wagi tego dnia. Ponieważ ten dzień został ustanowiony - wbrew temu, co wielu, także wielu hierarchów mówi czy myśli - nie dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, ale dla przemiany mentalności Kościoła - mówił rozmówca PR24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Witan Jan Grosfeld judaizm chrześcijaństwo religia aktualności katolickie Kościół katolicki Kościół Episkopat Polski POLSKA społeczeństwo

Dziś Dzień Judaizmu. Rabin Schudrich: warto szukać przestrzeni, które łączą

- Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce to dla nas wyzwanie, by pomóc katolikom poznać naszą wiarę - stwierdził Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Jego zdaniem, trzeba szukać takich przestrzeni w życiu społecznym, które łączą ludzi bez względu na religię czy światopogląd.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia aktualności katolickie judaizm Żydzi Kościół katolicki