Polskie Radio
Section05
judaizm

"Jest to przykład kobiecego geniuszu". Ks. prof. Robert Skrzypczak o Edycie Stein

- Edyta Stein była bardzo inteligentną osobą. Jest to przykład kobiecego geniuszu. Nieraz myślę sobie, że gdyby nie była żydówką i gdyby nie przyznała się tak mocno do Chrystusa, to najprawdopodobniej miałby Nobla i być może nie wyeliminowano by jej, jako filozofa z największych, najsłynniejszych leksykonów, filozofów, intelektualistów, myślicieli świata - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Robert Skrzypczak (teolog, psycholog, Akademia Katolicka w Warszawie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara judaizm społeczeństwo

Święconka. Tysiące lat tradycji w jednym koszyku

W niewielu miejscach na świecie zachował się zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, ale takiej święconki, jaką robią Polacy, nie ma nigdzie. Elementy tej tradycji poświadczone są już w średniowiecznych źródłach, a jej korzenie sięgają jeszcze dalej w przeszłość.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc święta tradycja HISTORIA historia Polski chrześcijaństwo katolicyzm judaizm Żydzi Jezus Chrystus religia jedzenie jajko na twardo jajko chleb wypieki Kościół

25. Dzień Judaizmu. Prof. Jan Grosfeld: chodzi o przemianę mentalności Kościoła

25. Dzień Judaizmu skłania do refleksji nad zmianami, które zaszły za sprawą dotychczasowych obchodów i, jak mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Grosfeld, sukces nie jest pełny. - Nie sądzę, żeby to płynęło z jakiejś niechęci, tylko z głębokiego braku zrozumienia dla wagi tego dnia. Ponieważ ten dzień został ustanowiony - wbrew temu, co wielu, także wielu hierarchów mówi czy myśli - nie dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, ale dla przemiany mentalności Kościoła - mówił rozmówca PR24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Witan Jan Grosfeld judaizm chrześcijaństwo religia aktualności katolickie Kościół katolicki Kościół Episkopat Polski POLSKA społeczeństwo

Dziś Dzień Judaizmu. Rabin Schudrich: warto szukać przestrzeni, które łączą

- Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce to dla nas wyzwanie, by pomóc katolikom poznać naszą wiarę - stwierdził Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Jego zdaniem, trzeba szukać takich przestrzeni w życiu społecznym, które łączą ludzi bez względu na religię czy światopogląd.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia aktualności katolickie judaizm Żydzi Kościół katolicki

Chanuka

Inaczej Poświęcenie lub żydowskie Święto Świateł, Chanuka jest świętem mocno zakorzenionym w najdawniejszej historii Żydów, obchodzonym na pamiątkę ich buntu i zbrojnego powstania przeciwko syryjskim Seleucydom, którzy zwłaszcza za panowania Antiocha IV Epifanesa (175-164 p.n.e.) podbili państwo żydowskie, tępili bezwzględnie tradycje, obrzędy religijne i bezcześcili miejsca święte. 
Zobacz więcej na temat:  folklor folk muzyka tradycyjna Barbara Ogrodowska religia judaizm

35. rocznica spotkania międzyreligijnego w Asyżu. Przedstawiciele różnych wyznań wspólnie modlili się o pokój

W Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego, Starokatolickiego Kościoła Mariawitów, ewangelików, wyznawców Islamu i Judaizmu połączyli się na wspólnej modlitwie o pokój. Wydarzenie zainicjował 27 października 1986 roku w Asyżu Jan Paweł II.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo wiara Kościół chrześcijaństwo judaizm Jan Paweł II pokój papież religia

Sensacja znad Morza Martwego. Najstarsze fragmenty Biblii odnalezione

Archeolodzy dokonali wielkiego odkrycia. W jednej z jaskiń nad Morzem Martwym znaleziono fragmenty Biblii. – To najstarsze zwoje, jakie udało się odnaleźć – mówił w programie "Trójka do trzeciej" profesor Marcin Majewski, biblista, hebraista, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II.    
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek Piotr Łodej Trójka STYL ŻYCIA Biblia religia archeologia Jerozolima Izrael judaizm Żydzi

"Obiekty powinny wrócić do Polski". Dyr. Muzeum Getta Warszawskiego o odkryciu bunkra na terenie dawnego getta

- Jeśli ta informacja jest prawdziwa, byłoby oburzające, że w sposób nieuprawniony, niezgodnie z przepisami prawa polskiego i międzynarodowego wywieziono obiekty z Polski - mówił w Polskim Radiu 24 Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego o doniesieniach o odkryciu przedmiotów w bunkrze na terenie dawnego getta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz Powstanie Warszawskie Warszawa getto warszawskie Izrael Żydzi judaizm

"Czas wspólnotowej refleksji i modlitwy". Ks. Grabowski o Dniu Judaizmu

- Chodzi o to, aby uświadomić katolikom, jak ważne są judaistyczne korzenie chrześcijaństwa, pogłębić świadomość tego, że religia żydowska nie jest wobec naszej religii, jak mówił wielokrotnie święty Jan Paweł II, rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym, a nasz stosunek do judaizmu ma być inny, niż do innych religii - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika katolickiego "Niedziela". Do tematu odniósł się również dominikanin o. Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rodzina wiara katolicyzm chrześcijaństwo społeczeństwo Kościół judaizm