REKLAMA

Polska potęga. Dzieło miecza czy kultury?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 16:44
Rzeczpospolita kilkakrotnie w swoich dziejach była potężnym imperium. W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy o polskich drogach do wielkości.
Audio
  • Polska potęga. Dzieło miecza czy kultury? (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Obraz Jana Matejki Bolesław I Chrobry ze Szczerbcem i Światopełkiem pod Złotą Bramą w Kijowie
Obraz Jana Matejki "Bolesław I Chrobry ze Szczerbcem i Światopełkiem pod Złotą Bramą w Kijowie"Foto: Wikipedia/Domena publiczna

- Pierwszy raz Polska była imperium za panowania Bolesława Chrobrego - mówił w Dwójce dr Michael Morys-Twarowski. - To trwało przez dwa pokolenia. Jednak czas, kiedy nasz kraj był naprawdę potężny, to okres od XV do XVII wieku - dodawał autor książki "Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą".

W audycji zastanawialiśmy się, co decyduje o uznaniu danego kraju za mocarstwo. Zdaniem prof. Jolanty Choińskiej-Miki nie jest to kwestia rozległego terytorium, ale sytuacja, w której z państwem identyfikuje się wiele różnych grup etnicznych. Badaczka historii podkreślała, że w dyskusjach zbyt dużą uwagę przywiązuje się do wojen, a zbyt małą do polskich osiągnięć cywilizacyjnych. O jednym z nich pisał sam William Szekspir.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzenie: Hanna Maria Giza

Goście: dr Michael Morys-Twarowski, prof. Jolanta Choińska-Mika (historycy)

Data emisji: 20.02.2016

Godzina emisji: 16.00

bch/pg

Czytaj także

Andrzej Nowak: pisanie historii Polski zacząłem od przyjrzenia się ziemi

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 16:00
- Polska jest jedynym krajem w Europie, który leży w 3 strefach geologicznych. I tu pytanie: czy to już zapowiedź rozbiorów, czy jest to raczej symbol tego, że Polska jest miejscem spotkania różnych Europ - zastanawiał się w Dwójce historyk, autor monumentalnych, zaplanowanych na sześć tomów "Dziejów Polski".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spór o Paska. Awanturnik czy człowiek honoru?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 15:00
Prowadził burzliwe życie żołnierza, wdawał się w procesy, lubił alkohol, a żonę wybierał na podstawie wysokości posagu. Jednocześnie deklarował, że najważniejsze wartości to dla niego Bóg i honor.
rozwiń zwiń