X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska potęga. Dzieło miecza czy kultury?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 16:44
Rzeczpospolita kilkakrotnie w swoich dziejach była potężnym imperium. W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy o polskich drogach do wielkości.
Audio
  • Polska potęga. Dzieło miecza czy kultury? (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Obraz Jana Matejki Bolesław I Chrobry ze Szczerbcem i Światopełkiem pod Złotą Bramą w Kijowie
Obraz Jana Matejki "Bolesław I Chrobry ze Szczerbcem i Światopełkiem pod Złotą Bramą w Kijowie"Foto: Wikipedia/Domena publiczna

- Pierwszy raz Polska była imperium za panowania Bolesława Chrobrego - mówił w Dwójce dr Michael Morys-Twarowski. - To trwało przez dwa pokolenia. Jednak czas, kiedy nasz kraj był naprawdę potężny, to okres od XV do XVII wieku - dodawał autor książki "Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą".

W audycji zastanawialiśmy się, co decyduje o uznaniu danego kraju za mocarstwo. Zdaniem prof. Jolanty Choińskiej-Miki nie jest to kwestia rozległego terytorium, ale sytuacja, w której z państwem identyfikuje się wiele różnych grup etnicznych. Badaczka historii podkreślała, że w dyskusjach zbyt dużą uwagę przywiązuje się do wojen, a zbyt małą do polskich osiągnięć cywilizacyjnych. O jednym z nich pisał sam William Szekspir.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzenie: Hanna Maria Giza

Goście: dr Michael Morys-Twarowski, prof. Jolanta Choińska-Mika (historycy)

Data emisji: 20.02.2016

Godzina emisji: 16.00

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Nowak: pisanie historii Polski zacząłem od przyjrzenia się ziemi

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 16:00
- Polska jest jedynym krajem w Europie, który leży w 3 strefach geologicznych. I tu pytanie: czy to już zapowiedź rozbiorów, czy jest to raczej symbol tego, że Polska jest miejscem spotkania różnych Europ - zastanawiał się w Dwójce historyk, autor monumentalnych, zaplanowanych na sześć tomów "Dziejów Polski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o Paska. Awanturnik czy człowiek honoru?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 15:00
Prowadził burzliwe życie żołnierza, wdawał się w procesy, lubił alkohol, a żonę wybierał na podstawie wysokości posagu. Jednocześnie deklarował, że najważniejsze wartości to dla niego Bóg i honor.
rozwiń zwiń