Andrzej Nowak: pisanie historii Polski zacząłem od przyjrzenia się ziemi

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 16:00
- Polska jest jedynym krajem w Europie, który leży w 3 strefach geologicznych. I tu pytanie: czy to już zapowiedź rozbiorów, czy jest to raczej symbol tego, że Polska jest miejscem spotkania różnych Europ - zastanawiał się w Dwójce historyk, autor monumentalnych, zaplanowanych na sześć tomów "Dziejów Polski".
Audio
  • Andrzej Nowak o pierwszym tomie z cyklu "Dzieje Polski" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Franciszek Smuglewicz Wybór Piasta Kołodzieja na króla
Franciszek Smuglewicz "Wybór Piasta Kołodzieja na króla"Foto: www.polona.pl/domena publiczna

Wydany niedawno "Tom 1 - do 1202. Skąd nasz ród" opisuje początki państwa polskiego, od jego czasów legendarnych, do 1202 r., czyli momentu zakończenia kroniki Mistrza Wincentego zwanego Kadłubkiem. W audycji "O wszystkim z kulturą" Andrzej Nowak wyjaśniał, że data ta to nie tylko hołd dla ojca polskiej historiografii, ale też faktyczny początek rozbicia dzielnicowego Polski. - To wtedy umiera ostatni z synów Bolesława Krzywoustego Mieszko III Stary. Dopiero wtedy gubi się ta idea przewodnictwa najważniejszego z książąt, który spajał całą konstrukcję polityczną Polski piastowskiej. Rozpoczyna się okres chaosu.

Gość Michała Nowaka podkreślał, że każdy historyk, który pisze o historii, myśli też o teraźniejszości i przez jej pryzmat widzi przeszłość. W kontekście ostatnich wydarzeń szczególnego zdarzenia nabiera rok 1147. - To rok, w którym powstała Moskwa. Wtedy też został napisany pierwszy dochowany do dnia dzisiejszego list polskiego autora. Był nim poprzednik Wincentego Kadłubka, biskup krakowski Mateusz. Swoje rozważania poświęcił polskiej polityce wschodniej. Podkreślał znaczenie misji nawracania Wschodu i poszerzania kultury Zachodu na Rusi, która "jest jakoby inny świat"...

Więcej na temat współczesnego odczytywania najważniejszych wydarzeń z pierwszych wieków państwa polskiego - w nagraniu audycji.

bch/mc

Czytaj także

Śledztwo w sprawie biskupa Stanisława

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2014 10:00
- Wiele wskazuje na to, że biskup Stanisław wiódł ciekawsze życie po śmierci, jako legenda, niż przedtem - mówił w "Klubie Ludzie Ciekawych Wszystkiego" profesor Janusz Tazbir.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław August Poniatowski lubił być przedstawiany jako Apollo

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 19:00
- To coś więcej niż wyraz próżności, czy próba podkreślania majestatu władzy. Król przedstawiał się w ten sposób jako znawca i mecenas sztuki - mówił w Dwójce dyrektor Łazienek Królewskich w Warszawie, Tadeusz Zielniewicz. Imponująca królewska kolekcja malarstwa przekonuje, że miał ku temu wszelkie podstawy.
rozwiń zwiń