X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Spór o Paska. Awanturnik czy człowiek honoru?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 15:00
Prowadził burzliwe życie żołnierza, wdawał się w procesy, lubił alkohol, a żonę wybierał na podstawie wysokości posagu. Jednocześnie deklarował, że najważniejsze wartości to dla niego Bóg i honor.
Audio
  • Dr Marcin Stabrowski i prof. Leszek Wierzbicki o awanturniczym życiu Jana Chryzostoma Paska (Notatnik Dwójki)
Jan Chryzostom Pasek pod Lachowiczami, obraz Juliusza Kossaka
"Jan Chryzostom Pasek pod Lachowiczami", obraz Juliusza KossakaFoto: Domena publiczna

Z pamiętników Jana Chryzostoma Paska wyłania się obraz XVII-wiecznego szlachcica. Eksperci zapewniają, że to typowy przedstawiciel epoki baroku, w której religijność szła w parze z korzystaniem z życia. - Czy pewny siebie awanturnik nie może być kimś głęboko wierzącym, a zarazem honornym i odważnym? To, że Pasek był wrażliwy na przyjemności życia, jest mniej istotne niż jego troska o zbawienie - przekonuje dr Marcin Stabrowski.

Prof. Leszek Wierzbicki uważa natomiast, że dla Paska służba wojskowa i pieniądze były dużo ważniejsze niż religia czy rodzina.

Eksperci rozmawiają także o tym, czy pańszczyznę w Polsce można porównać do niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, a prowadzący wysuwa śmiałą tezę, że sarmaci w pewnym sensie przypominają współczesnych płatnych zabójców z Meksyku.

***

Tytuł audycji: "Notatnik Dwójki"

Prowadzi: Kamil Radomski

Goście: dr Marcin Stabrowski (Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego) i prof. Leszek Wierzbicki (Zakład Historii Nowożytnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

Data emisji: 26.01.2015

Godzina emisji: 13.00

mg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stefan Czarniecki – kontrowersyjny bohater Mazurka Dąbrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 06:12
14 grudnia 1658 kawaleria polska pod wodzą Stefana Czarnieckiego przeprawiła się przez cieśninę morską w Danii. Wydarzenie to, opisane przez Jana Chryzostoma Paska, zostało uwiecznione przez Józefa Wybickiego w Mazurku Dąbrowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstańcy mieli nawet stand up comedy

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2015 15:20
- Koncerty czy wieczory recytatorskie służyły pielęgnowaniu polskiej kultury, ale przede wszystkim pozwalały na chwilę oderwać się od strasznej rzeczywistości - mówił Jan Radziukiewicz z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwudziestu siedmiu "Janków Wiśniewskich"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 20:00
- Życiorys każdej z tych osób to opowieść równie poruszająca co scenariusz filmu "Czarny czwartek" - opowiadał historyk Piotr Brzeziński o bohaterach książki "Pogrzebani nocą. Ofiary Grudnia '70 na Wybrzeżu Gdańskim. Wspomnienia, dokumenty".
rozwiń zwiń