Spór o Paska. Awanturnik czy człowiek honoru?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 15:00
Prowadził burzliwe życie żołnierza, wdawał się w procesy, lubił alkohol, a żonę wybierał na podstawie wysokości posagu. Jednocześnie deklarował, że najważniejsze wartości to dla niego Bóg i honor.
Audio
  • Dr Marcin Stabrowski i prof. Leszek Wierzbicki o awanturniczym życiu Jana Chryzostoma Paska (Notatnik Dwójki)
Jan Chryzostom Pasek pod Lachowiczami, obraz Juliusza Kossaka
"Jan Chryzostom Pasek pod Lachowiczami", obraz Juliusza KossakaFoto: Domena publiczna

Z pamiętników Jana Chryzostoma Paska wyłania się obraz XVII-wiecznego szlachcica. Eksperci zapewniają, że to typowy przedstawiciel epoki baroku, w której religijność szła w parze z korzystaniem z życia. - Czy pewny siebie awanturnik nie może być kimś głęboko wierzącym, a zarazem honornym i odważnym? To, że Pasek był wrażliwy na przyjemności życia, jest mniej istotne niż jego troska o zbawienie - przekonuje dr Marcin Stabrowski.

Prof. Leszek Wierzbicki uważa natomiast, że dla Paska służba wojskowa i pieniądze były dużo ważniejsze niż religia czy rodzina.

Eksperci rozmawiają także o tym, czy pańszczyznę w Polsce można porównać do niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, a prowadzący wysuwa śmiałą tezę, że sarmaci w pewnym sensie przypominają współczesnych płatnych zabójców z Meksyku.

***

Tytuł audycji: "Notatnik Dwójki"

Prowadzi: Kamil Radomski

Goście: dr Marcin Stabrowski (Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego) i prof. Leszek Wierzbicki (Zakład Historii Nowożytnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

Data emisji: 26.01.2015

Godzina emisji: 13.00

mg/bch

reklama

Czytaj także

Stefan Czarniecki – kontrowersyjny bohater Mazurka Dąbrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 05:50
14 grudnia 1658 roku kawaleria polska pod wodzą Stefana Czarnieckiego przeprawiła się przez cieśninę morską w Danii. Wydarzenie to, opisane przez Jana Chryzostoma Paska, zostało uwiecznione przez Józefa Wybickiego w Mazurku Dąbrowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstańcy mieli nawet stand up comedy

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2015 15:20
- Koncerty czy wieczory recytatorskie służyły pielęgnowaniu polskiej kultury, ale przede wszystkim pozwalały na chwilę oderwać się od strasznej rzeczywistości - mówił Jan Radziukiewicz z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwudziestu siedmiu "Janków Wiśniewskich"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 20:00
- Życiorys każdej z tych osób to opowieść równie poruszająca co scenariusz filmu "Czarny czwartek" - opowiadał historyk Piotr Brzeziński o bohaterach książki "Pogrzebani nocą. Ofiary Grudnia '70 na Wybrzeżu Gdańskim. Wspomnienia, dokumenty".
rozwiń zwiń