REKLAMA

Drogi Rothschildów do bogactwa

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2016 17:00
- Wyjątkowość Rothschildów polegała na tym, że potrafili rozproszyć ryzyko polityczne - mówił w Dwójce o najbardziej wpływowej rodzinie ostatnich wieków prof. Wojciech Morawski.
Audio
  • Drogi Rothschildów do bogactwa (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Książka, która była pretekstem do rozmowy o rodzinie Rothschildów
Książka, która była pretekstem do rozmowy o rodzinie RothschildówFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Wiek XIX, w którym Rothschildowie przeistoczyli się w klan finansowych potentatów, był czasem domów bankowych. - Były to rodzinne przedsięwzięcia pracujące na własne ryzyko i w oparciu o własny kapitał - opowiadał historyk. - Sukces Rothschildom zapewnił pomysł, by podzielić się na niezależne firmy, w kilku ważnych punktach Europy, tak, żeby niezależnie od wyniku wojny, któraś gałąź firmy była wygrana - wyjaśniał prof. Wojciech Morawski.

W audycji tłumaczyliśmy, w jaki sposób Rothschildom udało się zbić majątek na bitwie pod Waterloo, ale też, dlaczego bankierzy dojeżdżający do pracy metrem, mają przewagę nad konkurencją dojeżdżającą samochodami.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzenie: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Wojciech Morawski i dr Karol Klimczak

Data emisji: 12.03.2016

Godzina emisji: 16.00

bch/asz

Czytaj także

Początki Giełdy Warszawskiej: handel pokątny, bez kobiet, papierowe akcje

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 20:34
Historia GPW sięga XIX w., kiedy w 1817 r w Warszawie powstała pierwsza polska giełda papierów wartościowych funkcjonująca do wybuchu II wojny światowej. Inaczej niż obecnie, na giełdzie handlowano papierowymi walorami, nie wpuszczano kobiet, wspomagano się handlem pokątnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Smith – twórca klasycznej ekonomii

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 06:07
- Smith dał prawidłową odpowiedź na pytanie o bogactwo narodów. Zwrócił uwagę na znaczenie podziału pracy jako podstawy wzrostu wydajności – mówił prof. Antoni Mączak na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń