Polskie Radio
Section05
giełda papierów wartościowych

Większe dochody z usług i wykorzystanie nowych technologii. GPW przedstawiła strategię na najbliższe lata

Dalsza cyfryzacja, większa sprzedaż danych rynkowych czy wsparcie dla mniejszych spółek w raportowaniu ESG - to niektóre z elementów nowej strategii rozwoju Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie na najbliższe pięć lat. Jej szczegółowe założenia przedstawił na czwartkowej konferencji zarząd GPW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gpw POLSKA giełda papierów wartościowych Giełda rynek

Zaczęło się od pięciu spółek: 32 lata temu wystartowała Giełda Papierów Wartościowych

Giełda Papierów Wartościowych to symbol polskiego kapitalizmu. Pierwsza sesja odbyła się 16 kwietnia 1991 roku, co miało też wymiar symboliczny, w dawnym Domu Partii, czyli siedzibie KC PZPR w Warszawie. Notowanych było zaledwie pięć spółek. Dzisiaj notowanych jest 416, w tym 43 zagraniczne.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA giełda papierów wartościowych pieniądze kapitalizm historia Polski Anna Popek zysk

Giełda w Warszawie w 2022 r. Największy udział w obrotach mieli zagraniczni inwestorzy

Największy udział w obrotach na rynku głównym GPW w 2022 r., tak jak w poprzednich latach, mieli inwestorzy zagraniczni. Wygenerowali oni 64 proc. obrotów akcjami - poinformowała giełda. Dodano, że krajowi inwestorzy instytucjonalni odpowiadali za 19 proc. obrotów. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gpw giełda papierów wartościowych emerytura oszczędzanie oszczędności obligacje PPK POLSKA społeczeństwo

CIECH wkrótce zniknie z GPW? Znamy powody decyzji KI Chemistry

Po latach zawirowań i niejasności spółka KI Chemistry, właściciel 51 proc. akcji Ciechu, ogłosiła wezwanie do sprzedaży wszystkich pozostałych akcji firmy. To ważne wydarzenie dla rynku kapitałowego i ważna część historii polskiej prywatyzacji. Przez wiele dekad Ciech był głównym pośrednikiem w imporcie rosyjskiej ropy naftowej do Polski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA CIECH giełda papierów wartościowych rynek finansowy produkcja przemysłowa

Niższe obroty akcjami na warszawskim parkiecie. GPW podsumowuje grudzień 2022

W grudniu 2022 r. łączna wartość obrotu akcjami na rynku głównym GPW wyniosła 17,3 mld zł, o 28,4 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń spadła w grudniu o 24,8 proc. rdr, do poziomu 17 mld zł. Średnia dzienna wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń wyniosła 811,4 mln zł, o 24,8 proc. mniej niż rok wcześniej. Wartość indeksu WIG na koniec grudnia wyniosła 57.462,68 pkt i była o 17,1 proc. niższa niż przed rokiem - poinformowała Giełda Papierów Wartościowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gpw giełda papierów wartościowych obligacje finanse finanse osobiste

Zmiany w ustawie o podatku dochodowym. Celem jest realizacja Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego

W 2023 r. zostanie wprowadzona możliwość kompensaty dochodów i strat z inwestycji w fundusze z dochodami i stratami z innych źródeł kapitałowych. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, planowana jest zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która umożliwi realizację Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Ma ona zawierać trzy podstawowe zmiany w zasadach opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych, uzyskanych przez osoby fizyczne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA giełda papierów wartościowych obligacje podatki forex finanse osobiste inwestycje

GPW kupiła większościowe udziały w armeńskiej giełdzie. Jacek Sasin: wzmacniamy potencjał polskich firm

- Nie wyprzedajemy polskich firm, wzmacniamy ich potencjał - napisał na Facebooku wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. To w związku z  zamknięciem transakcji zakupu przez GPW 65,03 proc. akcji Armenia Securities Exchange. Poinformowała o tym Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Całkowita cena akcji nabywanych przez GPW wynosi ok. 9,6 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka giełda papierów wartościowych Jacek Sasin Armenia Giełda

Ekspert PKO BP: Sytuacja na krajowym rynku akcji się poprawiła, ale nadal należy zachować ostrożność

- Na Giełdzie Papierów Warościowych w Warszawie notowania akcji wyraźnie poszły w górę w ostatnich kwartałach, ale nadal inwestorzy powinni zachować ostrożność w kontekście napływających danych makroekonomicznych - powiedział Mariusz Adamiak, ekonomista PKO Banku Polskiego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gpw giełda papierów wartościowych