Polskie Radio
Section05
gpw

Spółki Skarbu Państwa świetnie radzą sobie na giełdzie. Warszawski parkiet podsumowuje rok

- Jeśli spojrzeć na wyniki GPW w okresie 5 lat, to widzimy, że w ostatniej 5-latce średni zysk wynosił 150 mln zł rocznie, w poprzedniej było to 112 mln zł rocznie - powiedział prezes GPW Marek Dietl. Dodał, że spółki Skarbu Państwa mogą się wpisać w bardzo innowacyjną gospodarkę i świetnie sobie radzić.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gpw giełda papierów wartościowych wyniki finansowe

Jaką wartość straciły rosyjskie spółki z powodu sankcji Zachodu? Prezes GPW przedstawia dane

Rosyjskie spółki już straciły ponad 570 miliardów dolarów swojej kapitalizacji. W wyniku wojny Rosjanie zbiednieli o jakieś 40 czy nawet 50 proc., a najbogatsi oligarchowie utracili nawet 90 proc. swoich majątków – ocenił w rozmowie z PAP prezes Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie Marek Dietl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna 2022 Ukraina Rosja sankcje Unii Europejskiej sankcje USA gpw turystyka strefa euro

Wartość obrotów na rynku głównym wzrosła do 28,2 mld zł. GPW: wartość indeksu WIG była wyższa niż przed rokiem

W lutym wartość obrotu akcjami na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych wyniosła 28,2 mld zł, czyli o 0,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. Według danych warszawskiej giełdy, w lutym odnotowano wzrost wartości obrotu produktami strukturyzowanymi o 39 proc. rdr, do 370,9 mln zł, oraz wzrost obrotów ETF-ami o 94,5 proc. rdr, do 102,8 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA giełda papierów wartościowych gpw finanse

Nowatorski projekt tokenizacji dzieł sztuki. Nowojorska giełda zainteresowana współpracą z warszawskim parkietem

Władze giełdy nowojorskiej są zainteresowane realizowanym przez GPW projektem tokenizacji dzieł sztuki, z kolei warszawska giełda chce skorzystać z posiadanych przez NYSE metryk w zakresie raportowania ESG - poinformował prezes GPW Marek Dietl. - Dążymy do tego, żeby rozwijał się międzynarodowy handel tokenami, więc chcemy nasze rozwiązanie proponować też innym giełdom - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gpw giełda papierów wartościowych USA Warszawa Marek Dietl dzieła sztuki

Wpływ pandemii na GPW. Marek Dietl: w ostatnich dwóch latach mieliśmy rekordowe obroty

- Początek pandemii to taka paniczna wyprzedaż akcji na naszym parkiecie. Potem jednak inwestorzy zorientowali się, że rządowa pomoc płynie szerokim strumieniem - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  gpw gospodarka polska pieniądze pandemia Marek Dietl firmy Giełda GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

GPW instytucją stowarzyszoną Światowej Federacji Giełd. To wstęp do pełnego członkostwa

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie uzyskała status instytucji stowarzyszonej Światowej Federacji Giełd. Organizacja przyjęła również wniosek naszej giełdy o rozpoczęcie procesu ubiegania się o pełne członkostwo. Warszawska giełda jest liderem wśród giełd Europy Środkowo-Wschodniej, pod względem liczby notowanych spółek i łącznej kapitalizacji spółek krajowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA giełda papierów wartościowych gpw Marek Dietl